Ostatnie dni Królika

HarperCollins
2015-09-09
2014-06-19
Marcin Wróbel
Marcin Wróbel śmierć białaczka powieść irlandzka - 21 w.
Inne

Oficjalne recenzje i

Być szczęśliwym z rakiem

Link do recenzji

1366 159 87

Chusteczki musisz mieć gdy zaczynasz czytać cudowna opowieść o sile miłości o pogodzeniu się ze stratą bliskiej osoby. Książka której nie można przegapić

Recenzja książki pt. "Ostatnie dni Królika" autorka: Anna McPartlin
cyt. "Johnny pochylił się w jej stronę, a ona biegła coraz szybciej, sięgając po jego dłoń. Wciągnął ją w ciemność. W ostatnim momencie swojego życia przytuliła się do mężczyzny, któremu nigdy nie pozwoliła odejść". (cytat zawarty w ww. książce)

Powieść pt. "Ostatnie dni Królika" ukazuje historię czterdziestoletniej Mii Hayes (pseudonim Królik), która musiała zmierzyć się z okropnym przeciwnikiem- rakiem piersi. Gdy wydawało się, że choroba należy do przeszłości, wróciła ze zdwojoną siłą, a bohaterka trafiła do hospicjum. Autorka przedstawiła jak w obliczu tej poważnej sytuacji, funkcjonowały osoby z najbliższego otoczenia Mii. Był to zbiór różnych osobowości. Każdy z nich na swój sposób starał się odnaleźć w tych trudnych chwilach. Wiele emocji wzbudzało ukazanie relacji Królika z Johnnym. Ukochany zmagał się z okrutną chorobą- stwardnieniem rozsianym, a jednocześnie miał wiele pasji i kobietę, którą obdarzył prawdziwym uczuciem. W książce pojawiło się wiele momentów, skłaniających do głębokiej refleksji. Anna McPartlin skupiła się na zagadnieniach takich jak: wola życia, przyjaźń, miłość, wsparcie, wspólne pokonywanie trudności, pasje, śmierć. Czytelnik może zaobserwować, w jaki sposób zachowują się ludzie, mający świadomość, że bliska im osoba umiera. Pojawiają się też wątki humorystyczne, wspomnienia, kłótnie. "Ostatnie dni Królika" to wartościowa pozycja, która skłania do przemyśleń i odnosi się do istotnych problemów. Często podczas czytania łzy same napływały do oczu, ale pojawiały się też chwile, wywołujące uśmiech na twarzy. Książkę cechuje przystępny język. Jedynie w kilku miejscach odniosłam wrażenie, że losy niektórych bohaterów drugoplanowych zostały przedstawione nieco monotonnie. Bez wątpienia jest to powieść godna polecenia.

Recenzja książki pt. "Ostatnie dni Królika" autorka: Anna McPartlin

Powieść pt. "Ostatnie dni Królika" ukazuje historię...

Bardzo dobra książka o tym jak walczyć z chorobą nieuleczalną. To w jaki sposób każdy przeżywa chorobę oraz w jaki sposób rodzina i bliskie osoby ją przeżywają. Wzruszająca, pełna emocji.

Od dłuższego czasu ostrzyłam sobie zęby na tę książka, ale była bardzo rozchwytywana w bibliotece. Posiadam "Gdzieś tam w szczęśliwym miejscu" którą bardzo sobie ukochałam i czułam, że pokocham również historię o Króliku. Nie myliłam się. Choć książek o raku wydawać by się mogło, że nie brakuje to ta jest naprawdę wyjątkowa. Autorka ma prawdziwy dar. Potraktować taki temat z należytym wyczuciem a przy tym umieć rozbawić czytelnika to niebywała sztuka. Uwielbiam humor zawarty w historiach Pani McPartlin, jej lekkie pióro, wyczucie, oryginalność. Bardzo podoba mi się w jaki sposób autorka kreuje swoje postacie. Są dopracowane w każdym calu. Fajne jest też to że może poznać punkt widzenia każdego z nich.
Płakałam ze śmiechu by po chwili łykać łzy wzruszenia. Polecam z całego serducha!

bardzo smutna książka, ale naprawdę warto ją przeczytać

bardzo smutna książka, ale naprawdę warto ją przeczytać

Ciepła, wzruszająca, a jednocześnie pełna humoru opowieść. Królik leży w hospicjum, w ostatniej fazie nowotworu. Poznajemy jej kochającą się rodzinę, przyjaciół, historie z przeszłości. Widzimy, jak bliscy radzą sobie tych trudnych chwilach - jak nie potrafią się pogodzić, jak trudno im podejmować decyzje, jak cierpią. Warto czasem się pochylić nad bolesnymi tematami.

Książka nie na lekki temat, to trzeba przyznać. Jednak pochłania się ją. Rodzina Hayes jest normalną rodziną. Przede wszystkim kochają się i troszcząca o siebie. Od początku jasne jest że Królik z nimi nie pozostanie, ale forma wracania do wspomnień jest bardzo ciekawie opisana, dobrze się to czyta. W momencie gdy płaczesz nad losem Królika, zaraz coś Cię rozsmieszy. Taka huśtawka nastrojów. Ciężki temat to fakt, ale naprawdę czyta się ze smutną przyjemnoscia. Zostawia po sobie miejsce na przemyślenia, reflekcje. Polecam, ale nie wtedy jeżeli nie ma się w pobliżu chusteczek.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Są takie książki, które po przeczytaniu pozostawiają po sobie niezwykłą aurę. Czytelnik cieszy się, a może i jest wręcz dumny, że mógł poznać tę historię i jej bohaterów. Tak też jest w przypadku "Ostatnich dni Królika".

Cała książka to niezwykła podróż, wraz z całą rodziną Hayes. Zaczynamy ją od tego, że Mia zostaje odwieziona do hospicjum, ale to nie znaczy, że to smutna książka. Choć ma wiele wzruszających i chwytających za serce momentów. To opowieść o tym, jak wielka jest siła rodziny i miłości oraz o tym jak ciężko jest się żegnać z najważniejszymi osobami w naszym życiu. Ta książka dostarcza niezapomnianych przeżyć, a samo zakończenie to istny majstersztyk. Ostatni rozdział przeczytałam chyba ze 3 razy. Wielkie ukłony dla autorki.

Od początku, niemalże od pierwszej strony wiadomo, że nie będzie szczęśliwego zakończenia. Co więcej, doskonale wiadomo jak skończy się ta powieść, a mimo to czyta się jednym tchem. Co dla większości oznaczać będzie jeden wieczór. Nie jest to genialna, niepowtarzalna książka, lecz ma atmosferę, w którą wpada się po uszy. Otaczają nas prawdziwi, wyraziści ludzie, przeżywający skrajne emocje, śmiech miesza się z łzami, a powaga z ironią. I naprawdę z żalem czyta się ostatnie strony, już czując tęsknotę za tymi, którzy wraz z kolejnymi stronami zostali naszymi przyjaciółmi. Polecam.

świetna, choć bardzo smutna, trudno opanować łzy...., studium pożegnania i różnej reakcji na śmierć bliskiej osoby...tylko to dosłowne tłumaczenie imienia-przezwiska strasznie mnie irytowało- Was też? niemniej bardzo polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to