rozwiń zwiń

Marginesy
2016-01-13
2016-01-13
Anna Wziątek
biologia dawna medycyna diagnostyka lekarska ginekologia historia medycyny książka popularnonaukowa leczenie człowieka literatura popularnonaukowa medycyna popularnonaukowa terapia zdrowie
Inne

Świetna i wciągająca opowieść o piekle kobiet i tych lekarzach, którzy starali się (z mniejszym, lub większym skutkiem) temu piekłu ulżyć. Przetestowana przez domowego ginekologa - rzetelnie oddaje codzienność tego zawodu.
Na pewno jeszcze z Thordwaldem się spotkam.

Na pewno jeszcze z Thordwaldem się spotkam.

Bardzo ciekawa książka, ukazująca rozwój i historię medycyny w konkretnej jej dziedzinie. Niektóre opisy były tak mocne że aż zapierało mi dech.
Polecam dla każdego kto chciałbym poznać trochę historii o tak ważnej dziedzinie zdrowia.

Bardzo ciekawe przedstawienie historii ginekologii i położnictwa, uporu lekarzy chcących wprowadzić zmiany i innowacje.

Kompedium genezy nadawania kobietom godności w patriarchalnym świecie.. które rozpoczęło się dosyć niedawno, bo w XIX wieku. Oczywiście cały proces był, pod groźbą śmierci a później pręgierzy, opóźniany przez Kościół od czasu jego ustanowienia dwa tysiące lat temu.

O tym, jak lekarze musieli badać pochwy z opaskami na oczy; o tym, jak wiara w boga uprzedmiotawiała kobiety do funkcji inkubatorów; o tym, ile kobiet zostało zamordowanych w gabinetach zanim zaczęto myć ręce przy operacjach i lekarz w końcu mógł patrzeć na to, gdzie wkłada palce; o początkach cesarskiego cięcia, liberalizacji prawa aborcyjnego - jego początku w UK i wielu innych kwestii, które składały się na początki i rozwój ginekologii.

Thorwald ma paradoksalnie bardzo lekkie pióro, kiedy opisuje sprawy tak straszne, że niemal groteskowe. Świetnie się to czyta i chciałbym spotykać tylko tak skrupulatnie, ale i z zadziorem, napisane książki nonfiction.

Czytałam tę książkę wiele lat temu i nadal dokładnie pamiętam niektóre fragmenty. Świetnie napisana, otwiera oczy.

chwilami thriller: grozę budziły tragedie kobiet, które umierały w bólach a dziś byłyby bez problemu leczone. Thorwald wciąż na nowo uświadamia jak daleko zaszła wiedza i praktyka medyczna.

Można powiedzieć, że książka jest historią ginekologii. Prowadzi nas poprzez porody, choroby kobiece (w tym raka) od pierwszych wieków, kiedy lekarze (mężczyźni) zaczęli mieć jakieś znaczenie w sprawach kobiecych. Ale do pełni sukcesu potrzebna była zmiana przekonań i poglądów nie tylko kobiet. Książce brakuje takiego polotu jak w książkach Adama Kay, ale czyta się dobrze, zapewne dlatego, że napisana językiem zrozumiałym dla czytelnika bez nadmiaru terminów medycznych.

Przykro mi oceniać tak nisko tak bardzo obiecującą książkę. Napisana po prostu fatalnie. Błędy rzeczowe (daty, które się ze sobą wzajemnie nie pokrywają), błędy logiczne, straszliwe błędy stylistyczne (to już zrzucam na tłumacza, tak samo jak zupełnie nieumiejętne i niekonsekwentne podejście do wielu nazw własnych), a na dodatek chaotyczny układ zarówno rozdziałów między sobą, jak i czasami tekstu w ramach jednego rozdziału - to wszystko składało się na moją ogromną frustrację w trakcie lektury. To mogła być świetna pozycja, w obecnej formie nadaje się do rzucania po ścianach.

Powrót do tej lektury po latach okazał się nie mniej poruszający. To nie tylko "mocna rzecz" ale bardzo wnikliwe i ciekawe spojrzenie na jedną z gałęzi medycyny, która wiąże się z łamaniem pewnego tabu, jakim są sfery intymne. Momentami mrozi krew w żyłach, ale też pozwoli krytycznie spojrzeć na poziom opieki medycznej, jaką mamy zapewnioną.

Ta książka na swój sposób przeraża. Zawsze myślałam, ze ginekologia rozwijała się rownolegle w stosunku do innych dziedzin medycyny, tymczasem jeszcze w 18 wieku uważano kobiece łono za nieczyste, lekarze nie rozbierali ciężarnych kobiet do badania czy porodu (lub przyjmowali w opaskach na oczy), by nie oglądać podbrzuszy i nie być posądzanym o nieczyste myśli. Wpływy kościoła wpędzały kobiety w cierpienie, a płód był ważniejszy niż żywa kobieta. Jeszcze bardziej przeraża, ze to myślenie obecne jest do dziś.
Niemniej oceniam książkę na 7, bo, choć ciekawa, sprawia wrażenie niedopracowanej. Być może dlatego, ze została wydana pośmiertnie, a autor w pewnym momencie zrezygnował z pracy nad projektem