Ginekolodzy

Jürgen Thorwald Wydawnictwo: Marginesy literatura faktu
Die Frauenärzte
Anna Wziątek
Marginesy
biologia dawna medycyna diagnostyka lekarska ginekologia historia medycyny książka popularnonaukowa leczenie człowieka literatura popularnonaukowa medycyna popularnonaukowa terapia zdrowie
Die Frauenärzte
literatura faktu
Anna Wziątek
Inne
2046 ocen 295 opinii

2046 ocen

Pierwszą część przeczytałam błyskawicznie, drugą trochę wymęczyłam. Mimo to uważam, że jeśli ktoś interesuje się historią medycyny powinien sięgnąć do tej pozycji.

Pierwsze co mi przychodzi do głowy po przeczytaniu tej książki to, że my kobiety z przełomu XX i XXI wieku jesteśmy szczęściarami, że żyjemy w czasach kiedy ginekologia jest na tyle rozwinięta, że nie musimy cierpieć, konać w bólach i być eksperymentami naukowymi. Tyle ile przeżyły kobiety w czasach gdy ginekologia raczkowała, jest niewyobrażalne. Wiele z tych kobiet...

To moja druga książka Jurgena Thorwalda i jestem po raz kolejny zachwycona. Dla medycznych freaków będzie w sam raz! 👌
Tym razem Jurgen opisał początki ginekologii i horror jaki przeżywały kobiety w dawnych czasach. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, że kobiety musiały rodzić w bólu, 'bo tak trzeba", a kiedy zaczęto stosować pierwsze środki znieczulające, spotkało się to...

Do połowy czytało mi się piorunem, potem utknęłam. Część z nowotworami była bardzo ciężka w odbiorze. Widać, że to jest niekompletna książka. Historie nie są spójne, mnóstwo odskoczni, dygresji. Końcówka o zapobieganiu bólu również czytała się szybko.
Bardzo pouczająca lektura.

1/52/2021

Dawno temu czytałam inną książkę autora, "Krew królów" i przypadła mi do gustu, pewnie to mnie skłoniło do sięgnięcia po "Ginekologów". Autor opowiada historie operacji, zabiegów ginekologicznych przez pryzmat ich wynalazców. Znajdzie się tutaj historia cesarskiego cięcia, cytologii czy usunięcia mięśniaków. Przenosi nas w czasie, żeby pokazać jak wyglądały badania...

2 cześć nużąca

Wymagająca lektura (przynajmniej dla mnie), ale niezwykle interesująca. Podoba mi się chronologiczne opisywanie przypadków i przedstawienie historii ginekologii. Aż strach pomyśleć, jak wiele zawdzięczamy lekarzom, którzy nie bali się działać poza schematem.

Bardzo ciekawa pozycja, przeczytałam w kilka dni. Takie lektury sprawiają, że jeszcze bardziej doceniam życie w obecnych czasach :) Momentami ciężko się czyta ze względu na dużą ilość nazwisk i wątków. Żałuję tylko, że nic autor nie wspomniał jak dawniej kobiety i lekarze radzili sobie z infekcjami bo z pewnością i to byłoby fascynujące. Polecam tak czy inaczej

Zaskakująca. Kto by się spodziewał, że wciąga jak wyborny thriller, kryminał i horror w jednym.

Dyskusje

2 880