Preparator

Okładka książki Preparator Hubert Klimko-Dobrzaniecki
Okładka książki Preparator
Hubert Klimko-Dobrzaniecki Wydawnictwo: Od deski do deski Seria: Na F/Aktach literatura piękna
Na F/Aktach
Od deski do deski
2015-03-26
2015-03-26

Okładka książki Bangsi Marcin Dopieralski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki
Bangsi Marcin Dopieralski,...
Okładka książki Królik po islandzku Grzegorz Kasdepke, Hubert Klimko-Dobrzaniecki
Królik po isla... Grzegorz Kasdepke, ...

Konfesja zimnego doktora

Seria "Na F/Aktach" z powieściami opartymi o prawdziwe zbrodnie wciągnęła mnie jakiś czas temu. "Bestia" Omilianowicz i "Inna dusza" Orbitowskiego wywarły na mnie ogromne wrażenie, więc z ciekawością sięgnęłam też po zbierającego nieco niższe oceny "Preparatora". I faktycznie książka Klimki- Dobrzanieckiego nie wciągnęła mnie aż tak jak dwie wcześniejsze, ale nadal czytało mi się ją bardzo dobrze. Może "problemem" dla mnie było, że nie sprawdziłam wcześniej, o czym w ogóle jest "Preparator" - tytuł wskazuje jedynie na zawód zbrodniarza, ale to niewiele wyjaśnia przecież. Nie wiedziałam, o jakiej zbrodni opowiada autor i dziwiło mnie, że czytałam i wciąż nic nie wiedziałam. Czytnik pokazywał 10, 20, 30% lektury, a ja dalej nie wiedziałam, o co chodzi. Gryzło mnie to trochę, choć czytało mi się nieźle - cała powieść to narracja pierwszoosobowa, bohater wspomina swoje życie w rozmowie z przedstawicielem władzy. W kolejności nie zawsze chronologicznej, co jednak nieszczególnie przeszkadza, poznajemy dzieciństwo, wczesną dorosłość, pierwsze doświadczenia zawodowe i seksualne bohatera. Szybko dostrzegłam, że wiódł on ciężkie i trudne życie, które w pewnym momencie musiało doprowadzić do "wybuchu". Im dalej w książkę, tym bardziej jasnym się stawało, kto może się stać potencjalną ofiarą - i zakończenie okazało się tu przewidywalne, dające w końcu odpowiedź na pytanie o zbrodnię. Zanim jednak do tego doszło, było całkiem sporo wątków osobistych, seksualnych, ukazujących bohatera i jego bliskich z kompletnie innej strony - niektóre fragmenty pełne czarnego humoru wywoływały uśmiech na mojej twarzy, inne wątki wprawiały mnie wręcz w zdumienie "co ja w ogóle czytam...?". A jednak po przemęczeniu początku "Preparatora" czytało mi się świetnie, historia wciągająca, bardzo fajnie przedstawiony tok myślenia i zarys psychologiczny głównego bohatera. Jak już wspomniałam, nie jest to może najlepsza książka z serii, ale utrzymująca jej wysoki poziom :).

Bardzo trudna lektura, ale warto.

Bardzo trudna lektura, ale warto.

"Wie pan, nienawiść rośnie w człowieku latami. Chyba nie ma takich ludzi, którzy się rodzą przepełnieni nienawiścią? Każdy raczej na samym początku ma takie same szanse.(...) To wychodzi w praniu, po kilku latach, bo te dzieci mają potem inne szanse. Tak było też u nas".
Prawdziwa, wstrząsającą historia, z serii na f/aktach podana nam jako rozmowa między autorem, a preparatorem. To opowieść o prawdziwych wydarzeniach, o człowieku, który być może, gdyby doświadczył w życiu odrobiny tego uczucia przez ludzi nazywanego miłością, zaufania w swoje w możliwości, czy choćby akceptacji, nigdy byśmy go poznali. To historia człowieka, który przez wiele lat doświadczył przemocy psychicznej, emocjonalnej, zaniedbania i odpowiedział na nie w dorosłym życiu. Wstrząsająca, zastanawiająca, dającą do myślenia, tragiczna historia. Mocna. Polecam.
"Smarkacze mają jeszcze jedną złą cechę. Są łatwowierni, wierzą starym. A czasami trzeba się zaprzeć, nie dopuszczać do siebie tego, co starsi mówią. Szef miał kompleksy i ja stałem się ofiarą jego kompleksów. Przeszły na mnie jego problemy, być może też chciał być kiedyś nie tylko fotografem, właścicielem zakładu świadczącym usługi. Może chciał być tym, który robi coś więcej w tej branży. (,,,) Mnie się nie udało, to i tobie się nie uda."

Chciałabym żeby wszystkie książki o prawdziwych zbrodniach i prawdziwych mordercach wyglądały jak ta.
Fascynuje mnie - człowiek niby taki sam, a robi rzeczy nieczłowiecze, ale ja chciałabym czytać o tym jak pierwszy raz się zakochał, zbierał robaki albo że jadł ziemniaki z mlekiem u babci.

Fabularyzowane wspomnienia człowieka który odprowadzał ludzi na ich ostatnią drogę. Ale nie będzie tu opisów rozcinania zwłok, wyciągania wnętrzności czy też makabrycznych szczegółów powypadkowych ran ludzkich ciał. To opowieść o człowieku, rodzinie, miłości i jej braku. To opowieść o tym jak życie warunkuje nasze przyszłe życie, jaki wpływ na nas mają okoliczności. często niezależnie od nas. Jest to również książka o człowieku doprowadzonym do ostateczności. Gorąco polecam.

"Preparator" przestraszył mnie początkowo, jak ktoś to wcześniej określił, "ścianą tekstu", ale już po pierwszych stronach po prostu wsiąkłam. Czyta się to rewelacyjnie, choć historia tytułowego preparatora już taka nie jest.
To smutna opowieść pełna odrzucenia, samotności, niezrozumienia i zagubienia. W pewnym sensie ma nam pokazać, jak w człowieku rodzi się zło.
Główny bohater snuje subiektywną opowieść o swoim życiu, a potrafi być spostrzegawczy i dość zabawnie, i trafnie komentuje otaczającą go rzeczywistość. Czasem nawet uśmiech błąkał mi się na twarzy. Jednak to były tylko chwile, gdyż cały czas atmosfera jest dołująca, gęsta i mroczna. Bez perspektyw i nadziei na inne życie. "Preparator" nie daje jednoznacznych odpowiedzi, raczej zasiewa ziarno do przemyśleń.
I to jest sukces autora, bo spowodował, że po lekturze "Sto we mnie żądz, sto uczuć, sto uwiędłych liści". I taka powinna być dobra książka. Polecam.

...

Niesamowita lektura,pozostaje w głowie na długo. Historia przedstawiona w tej książce zrobiła na mnie piorunujące wrażenie ,pozostawiając w głowie mnóstwo pytań na które w stanie odpowiedzieć jest tylko główny bohater...
Praca ,która para się główny bohater powieści ,otrzymała różne eufemistyczne nazwy,bo stanowi tabu. Ludzie brzydzą się nią. Przebieracz,obmacywacz trupów,zimny doktor, preparator,czyli ten który przygotowuje zwłoki przed pochówkiem. Tytułowy bohater wie dobrze że jest naznaczony społecznym piętnem -popada w osamotnienie.
W świecie w którym żyje ,każdy nosi w sobie złość. Wycofany ojciec,zrzędliwa matka z wiecznymi pretensjami ,apodyktyczna siostra ,nieszczęśliwa w małżeństwie żona . Na życie składając się żal ,poczucie straty,niezadowolenie .
"Preparator" to dokumentalna powieść ,powieść niezwykła,opaarta na prawdziwych wydarzeniach. Prawdziwa opowieść i obraz społeczeństwa tworzy swoisty reportaż z polskiej codzienności ,który porywa czytelnika w świat tamtych wydarzeń,tym właśnie jest "Preparator"

Mocna rzecz. Początkowo lektura idzie z mozołem, ale przeczytaniu kilkunastu kartek nabiera tempa. I tak zatrważająco do samego końca… Książka napisana w formie specyficznego wywiadu, z którego trudno wstępnie wywnioskować kim są rozmówcy. Czy to śledczy rozmawia z mordercą, czy dziennikarz ze specjalistą od tanatopraksji ?
Z czasem zaczynamy poznawać głównego bohatera – osobę, która szukała swojego miejsca w społeczeństwie. Nie kreuje się na osobę kształconą, popada w słowotok, mówi prostym językiem, ale czasem zadziwiająco potrafi swoimi wypowiedziami uchwycić drobne okruchy życia, postawić pytanie o sens ludzkiej egzystencji. Momentami jest wulgarny, momentami przerażający – do tego stopnia że trzeba książkę odłożyć. Ale potem czyta się dalej. To nie jest to lektura dla każdego, ale warto się na nią porwać…

Z czasem zaczynamy poznawać głównego bohatera –...

Świetnie się czytało, bohater jest takim zwykłym człowiekiem, jak dużo z nas, przeżywa swoje wzloty i upadki i naprawdę daje się lubić, sprawia wrażenie, że jemu po prostu nie wyszło w życiu. Samo zakończenie też jest ciekawe i zaskakujące dla czytelnika, który nie znał wcześniej tej sprawy, bo autor nie zdradza tego na początku książki - wiemy jedynie, że bohater jest w trakcie składania zeznań i przyznaje się do przestępstwa, a na samym końcu wyjaśnione jest, do jakiego.
Całość może być męcząca dla osoby, która nie lubi dostawać ściany tekstu, ale można się w to naprawdę wciągnąć. Już po lekturze miałam bardzo mieszane uczucia, bohater z jednej strony jest mordercą i nekrofilem, ale z drugiej strony mam wrażenie, że jest taki ludzki w tym wszystkim i pozbawiony złych intencji. Za taki mętlik w głowie muszę dać wysoką ocenę :D.

Gorąco polecam. Moim zdaniem książka wybitna, wielowarstwowa, znakomicie napisana, czuć stylizację prawdziwego mistrza, nie ma jednego zbędnego słowa. Naturalnie oddana mowa mówiona. Książka poruszająca, pobudzająca do refleksji o sensie życia. Zakończenie zaskakujące.

• Ebooki
  • 2016