Co może pójść nie tak?

Okładka książki Co może pójść nie tak?
Jeremy Clarkson Wydawnictwo: Insignis satyra
satyra
Insignis
2015-11-04
2015-11-04
Michał Strąkow
Jeremy Clarkson

Ciekawe przemyślenia autora na temat życia i spraw codziennych przy okazji recenzowania poszczególnych modeli samochodów.

Zanim przystąpiłem do tej książki przeczytałem 2 części Świata według Clarksona, i były o wiele lepsze. Podejrzewam, że te felietony fajno by się czytało co tydzień w gazecie, ale zebrane wszystkie w książce trochę słabo. Przede wszystkim dlatego, że w każdym artykule jest bardzo ciekawy wstęp i jak już się człowiek wkręca, to nagle (z reguły bez konkretnego powiązania) Clarkson wskakuje w temat samochodów, i czar pryska ;)
Generalnie jego felietony motoryzacyjne są dobre, ale najlepiej położyć tą książkę w toalecie i sięgać po nią od czasu do czasu czytając jednorazowo tylko jeden artykuł ;)

Clarkson we własnej osobie :)

Clarkson we własnej osobie :)

Uwielbiam stare Top Gear i całą "świętą trójcę" z show. Nie znam się w ogóle na samochodach (chyba, że na ich kolorach) i ich parametrach, a jednak przeczytałam prawie wszystkie książki Clarksona i obejrzałam każdy odcinek jaki wyemitowało BBC. Po prostu coś w nich jest- sarkastyczny i cięty język jakiego używa on w swoich felietonach rozbrzmiewa w mojej głowie prawie jakbym oglądała Top Gear. Są śmieszne, zabawne, trafione, czasem zgorzkniałe ale nade wszystko jedyne w swoim rodzaju. Polecam znawcom i totalnym laikom !

Niby nic nowego / odkrywczego, ale wciąż przyjemnie się czyta. Większość felietonów zawiera klasyczne przejście "... i ta sytuacja prowadzi mnie do nowego...(tutaj wstaw jakiś model samochodu)...".

Przeczytałam dwie książki Clarksona i teraz już wiem, że to nie jest autor dla mnie. Uwielbiam auta, a jeszcze bardziej nimi jeździć. Jednak w tej książce w większości są samochody, których mieć nie będę:( szkoda, że nie znalazły się takie, które są dostępne w klasie średniej, a co do samego języka - jak dla mnie - typowy angielski humor z dozą zgorzknienia. Poza tym inne wątki stają się mocno nieaktualne, bo długość pisania jest dość obszerna. Pierwszy wpis rok 2011, a ostatni 2013....

Kocham, kocham i jeszcze raz kocham poczucie humoru Clarksona ! Książka genialna dla każdego fana motoryzacji, czyta się ją niesamowicie przyjemnie i z bananem na twarzy.

Jeremy Clarkson jest znany wszystkim maniakom motoryzacji. Przez lata prowadził program "Top Gear", gdzie wraz z Jamesem Mayem i Richardem Hammondem prezentowali wszelkiej maści pojazdy poruszające się na kołach.

"Co może pójść nie tak?" to zbiór felietonów (dokładnie 122) napisanych dla "The Sunday Times" pomiędzy 2011 a 2014 rokiem. W głównej mierze dotyczą testowanych przez Clarksona samochodów, choć w kilku przypadkach jest to tylko końcowy fragment tekstu.

Jeżeli interesujecie się motoryzacją, to nazwisko Clarksona jest wam bardzo dobrze znane, Jeżeli się nie interesujecie, to jest bardzo możliwe, że mimo wszystko kiedyś się z nim zetknęliście. Charakterystyczny humor i polityczna niepoprawność to jego znaki rozpoznawcze. Ponadto jest zdecydowanym przeciwnikiem ekologów, którzy zmuszają producentów samochodów do wprowadzania dziwnych rozwiązań, mających na celu obniżenie emisji spalin. Jak wszyscy wiemy na przykładzie Volkswagena, to się nie sprawdziło - choć może niedźwiedzie polarne są wdzięczne obrońcom środowiska.
Dzięki temu, że teksty w książce są felietonami, można wybrać tylko te, które nas interesują, choć jeżeli będziemy się nimi kierować przy wyborze samochodu to może się okazać, że zostaliśmy właścicielami Range Rovera. Chyba, że mamy trochę więcej pieniędzy to w naszym garażu może pojawić się Ferrari. Trzeba tylko pamiętać o jednym fakcie - supersamochody mają kolumny kierownicze z granitu i betonowe zawieszenie, co może niekorzystnie odbić się na naszym kręgosłupie. Ja przy okazji dowiedziałem się, że klimatyzacja w moim samochodzie jest z rodzaju tych ekstrawaganckich, bo mogę regulować temperaturę co pół stopnia.
Książka zdecydowanie do lektury w domu, gdyż czytanie co poniektórych fragmentów może spowodować głośne wybuchy śmiechu, przez co inny mogą się na nas dziwnie patrzeć. W sumie w domu też nas to może czekać.
Teksty są mocno osadzone w popkulturowych realiach Wielkiej Brytanii, więc pomocny może być dostęp do internetu, żeby sprawdzić kim jest np. Piers Morgan, który jest jednym z częstszych obiektów docinek Clarksona. Nie ma natomiast takiej potrzeby jeżeli chodzi o opisywane samochody. Wewnątrz książki są trzy "wklejki" z kolorowymi zdjęciami, bo przy cenach większości z pojazdów zostaje nam tylko popatrzeć na nie. A będąc przy cenach - są one podawane w funtach, więc jak widzimy przykładowo 186000 to nie jest to takie przytłaczające, no chyba, że sobie to przeliczamy na bieżąco, to wtedy już nie jest tak dobrze. Dziś kurs funta wynosił 5,80 zł, więc wiecie o co mi chodzi.
Mam tylko zastrzeżenie do okładki - dla mnie jest brzydka, choć jej kolor powoduje, że na półce na pewno jej nie przegapicie. W moim księgozbiorze nie mam bardziej oczobitnego egzemplarza.
Podsumowując - fani motoryzacji sięgną po to bez większego wahania. Innym może przypaść do gustu ta bardziej kulturowa część felietonów, gdyż obserwacje autora są bardzo trafne i interesujące.

Co może pójść nie tak? Clarkson może stracić formę. To dalej zbiór solidnych felietonów, ale jednak gdzieś zabrakło tego ognia typowego dla autora. Dowcip mu osłabł i nawet zaczął dostrzegać, że on też wkurza rowerzystów (a nie tylko oni jego).

O książce dosiwedziałem się z Czytaj Wszędzie. Jako, że mam wolne z rana odwiedziłem sklep, kupiłem swój egzemplarz i łyknąłem całość jednego dnia. Nie dlatego, że jakoś szczególnie kocham Clarksona. Gość jest najbardziej rozpoznawalnym na świecie dziennikarzem motoryzacyjnym - dla mnie to znak, że trzeba przeczytać i coś dla siebie wyciągnąć od takiej persony.

Polecam nie tylko fanom motoryzacji, bo wśród felietonów i informacji o samochodach są również inne tematy. Sposób pisania też odmienny od polskiego i przyjemnie się czyta. Polecam, pozycja konieczna do odhaczenia.

Polecam...

Jeremy Clarkson Co może pójść nie tak? Zobacz więcej