Wojna nie ma w sobie nic z kobiety

Swietłana Aleksijewicz Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż literatura faktu
Jerzy Czech
Reportaż
wojna kobieta
Inne

To nieprawda że wojna nie ma w sobie nic z kobiety. Weteranki którym autorka oddała głos same przyznawały, że potrafiły zabijać bez skrupułów, z zimną krwią. Wszystko w imię poczucia obowiązku, z żądzy zemsty lub z powodu ślepej wierności Stalinowi. Aleksijewicz też to w którymś momencie zrozumiała. Zapewne dlatego z początku cenzurowała te fragmenty wypowiedzi, z których...

Książka nie przeczytana w całości, nie miałam siły. Było kilka podejść, po parę stron, jednak ilość okrucieństwa, dramatów ludzkich przerosła moje wszelkie wyobrażenia. Uważam, że fragmenty tej książki powinny być obowiązkowym elementem nauczania. W mojej czytelniczej przygodzie nigdzie nie widziałam tak dosadnego obrazu wojny i nieszczęść, które niesie ona ludziom.

II wojna światowa z perspektywy kobiet, które walczyły w szeregach Armii Czerwonej.
Autorka książki, Swietłana Aleksijewicz, przez kilka lat jeździła od miasta do miasta, zbierając wspomnienia byłych żołnierek. Ich historie są tragiczne, smutne, a często absurdalne i bardzo wesołe.

Jest o życiu, cierpieniu, umieraniu, a także o zbieraniu fiołków podczas przemarszu...

II wojna światowa oczami kobiet, czynnie biorących w niej udział.
Przy tej książce często powtarzany slogan "wojna jest rzeczą męską" nie ma zastosowania. Relacje kobiet, pilotek, sanitariuszek, łączniczek czy partyzantek i wielu innych są bardzo różnorodne, ale każda z nich była warta zapisania i przekazania czytelnikom.

Książkę trzeba polecać, dawać w prezencie, udostępniać tym wszystkim dzieciakom latającym po lasach i udających żołnierzy (so called terytorialsów), którzy znudzeni życiem, oczekujący dreszczyku emocji, szukają jej w wojnie. Może zrozumieją po przeczytaniu co to znaczy.. A może nie..

Na mojej liście #tbr znajduje się wiele pozycji autorstwa Swietłany Aleksijewicz. Pierwsze moje spotkanie z tą autorką to „Czarnobylska modlitwa”, która naprawdę mi się nie podobała. Naczytałam się zachwytów, a sam reportaż był dla mnie przydługi, nudnawy, niekonkretny. Nie skreśliłam jednak pisarki i po dłuższej przerwie wróciłam do niej z książką „Wojna nie ma w sobie nic...

Autorka łączy w sobie genialność słuchania i pisania.

Wielka

Poruszająca, na długo zostaje w pamięci. Lektura obowiązkowa!

Poruszająca, na długo zostaje w pamięci. Lektura obowiązkowa!

Dyskusje

4 975