Życie i obyczaje Grzegorza z Sanoka

Okładka książki Życie i obyczaje Grzegorza z Sanoka
Filip Kallimach Wydawnictwo: Łódzkie Towarzystwo Naukowe biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Vita et mores Gregorii Sanocei
Łódzkie Towarzystwo Naukowe
1994-01-01
1994-01-01
Irmina Lichońska

Okładka książki Literatura 4 (153) 98 Juan José Arreola, Andrzej Brycht, Umberto Eco, Krystyna Feldman, Jerzy Górzański, Remigiusz Grzela, Marek Kądzielski, Filip Kallimach, Igor Kantorowski, Jacek Krakowski, Monika Kuc, Józef Łoziński, Czesław Michniak, Janusz Odrowąż-Pieniążek, Alojzy Pałłasz, Jan Pieszczachowicz, Anna Robak-Reczek, Maria Szyszkowska, Maria Terlecka, Jarosław Wierzbiński, Helena Zaworska, Adam Ziemianin
Ocena 10,0
Literatura 4 (... Juan José Arreola,&...
Okładka książki 700 lat myśli polskiej. Filozofia i myśl społeczna XIII-XV wieku Anonim, Jan Długosz, Juliusz Domański, Michał Falkener z Wrocławia, Andrzej Gałka z Dobczyna, Benedykt Hesse, Jan Isner, Filip Kallimach, Mateusz z Krakowa, Jan Ostroróg, Władysław Tatarkiewicz, Andrzej Wężyk, Witelo, Paweł Włodkowic, Jan z Dąbrówki, Stanisław z Dąbrówki, Jan z Głogowa, Jakub z Gostynina, Mikołaj z Kozłowa, Jan z Ludziska, Jakub z Paradyża, Piotr z Sienna, Paweł z Worczyna, Władysław ze Skarbimierza, Jan ze Słupczy, Jan ze Stobnicy
Ocena 0,0
700 lat myśli ... Anonim, Jan Długosz...

Pierwszy raz z tą pozycją spotkałam się na pierwszym roku studiów w ramach lektur z epoki polskiego renesansu. Drugi raz spotkałam się z nią przy okazji robienia porządków w szafce. ;)
Mając szerszą wiedzę i większe zainteresowanie literaturą staropolską, uważam, że jest to całkiem ciekawa humanistyczna biografia, jedna z pierwszych na gruncie polskim, choć w oryginale pisana łaciną. Przedstawia losy Grzegorza z Sanoka - określanego przez wielu badaczy za prekursora humanizmu w Polsce.
Ponowne czytanie przypomniało mi jak dawni twórcy przykładali ogromne znaczenie autorytetom, jak ważne były moralne wzorce oraz jak wiele pracy wkładali w formę swoich utworów, starając się, aby ze wszystkich stron spełniały klasyczne wymogi formalne i retoryczne.
Utwór powstał w ramach podziękowań dla Grzegorza z Sanoka za udzielenie schronienia Kallimachowi po jego ucieczce z Włoch.
Obie postacie są interesujące ze względu na dość nowatorskie poglądy jak na tam i o dziwo dzisiejsze czasu. Dla przykładu Kallimach był zwolennikiem oddzielenia religii od państwa, natomiast Grzegorz dopuszczał możliwość rozwodów, a warto wspomnieć, że pełnił dość wysoką funkcję w kościele katolickim arcybiskupa metropolity lwowskiego.

Dodaj cytat z książki Życie i obyczaje Grzegorza z Sanoka