Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie - tom I

Okładka książki Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie - tom I Gabriel Maciejewski
Okładka książki Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie - tom I
Gabriel Maciejewski Wydawnictwo: Klinika Języka publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Klinika Języka
2015-01-01
2015-01-01
9788364197130
historia historia Polski eseje

Okładka książki Szkoła Nawigatorów nr 29 Oksytański Kamil Łukowski, Gabriel Maciejewski, Katarzyna Mróz, Michał Radoryski
Szkoła Nawigat... Kamil Łukowski, Gab...
Okładka książki Szkoła Nawigatorów. NR 28, Tekstylny Robert Haller, Władysław Jakubski, Elżbieta Kowecka, Fritz Lauterbach, Gabriel Maciejewski, Katarzyna Mróz, Michel Pastoureau, Michał Radoryski, Edmund Trepka, Adam Trojanowski, Irena Turnau, Anton Zischka
Szkoła Nawigat... Robert Haller, Wład...

Dziwna książka. Posprawdzałam życiorysy niektórych "bohaterów pozytywnych". Są tam i kolaboranci i współpracownicy SB. Jeden zdolny komputerowiec ofiarował się nawet skomputeryzować bazy tych tajniaków. Niektóre kawałki napisane na podstawie powieści i zmyśleń. Autor to albo skończony gamoń albo lepszy cwaniak.

Polskie historie. To małe wtrącenie w tytule mówi wszystko. Ksiaża nie ma zwartej fabuły/myśli, która ciągnie się przez 300 stron. Są tam krótkie eseje/artykuły/opowiadania/rozważania (ciężko znaleźć odpowiednie słowo) które przedstawiają nam Polskie historie. Niektóre baśniowe i legendarne. Inne realne i prawdziwe. A jeszcze inne moralizujące i tłumaczące, punkt widzenia autora.
Można się właśnie z tym punktem widzenia zgadzać lub nie. Jednak naprawdę warto go poznać, bo pokazuje te Polskie historie w innym kontekście (miało to miejsce w moim przypadku w wielu historiach).
Na koniec mogę śmiało powiedzie, że sięgnę po kolejne tomy tej Baśni :)

„Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie” to publikacja składająca się z około sześćdziesięciu miniatur nawiązujących do przeróżnych wydarzeń oraz rozmaitych ludzi żyjących na przestrzeni wieków. Wbrew pozorom nie jest to zbiór sztywnych faktów historycznych, ale króciutkich opowieści.
Mogłoby się zdawać, że jedynym wspólnym elementem wszystkich tych opowieści jest polska kultura. Te nieutarte jeszcze w popkulturze postaci i wydarzenia składają się na naprawdę wciągająca lekturę, a trudno jest trafić na książkę, która nie opowiada o polskim ziemiaństwie, co krok krytykując jej zachowanie i rolę w polskiej historii.
Niestety budowanie złej reputacji ziemiaństwa przede wszystkim w literaturze utarło pewien model postrzegania tej nieistniejącej już warstwy społecznej, jako skorumpowanej i wyzyskującej chłopstwo, gdy w rzeczywistości to właśnie ona stanowiła ostoję polskiej kultury w czasach, kiedy magnateria odwracała się w stronę kosmopolityzmu lub dworu rosyjskiego.
Ludzie, których opisuje autor nie są kreowani na bohaterów, a ich czyny nie zawsze są chwalebne. Jednak ton, jakim są opowiadane sprawia, że rodzi się u czytelnika swego rodzaju sentyment. Tęsknota za opowieściami, które zarysowują naszą kulturę nie ciążąc na sumieniu w taki sposób, w jaki rewolucje czy wojny. Ten właśnie aspekt sprawia, że z taką przyjemnością przewraca się każda stronę.
Jedyny problem, jaki miałam z tą publikacją był oskarżycielski ton, który autor przybierał, kiedy miał ochotę coś skrytykować. Niestety zwarzywszy na to jak wiele miał do zarzucenia poprzednim ustrojom czy osobom kierującym propagandą sam nie powinien używać argumentów, które równie dobrze mogą być stosowane wobec jego własnych metod krytyki.
Naprawdę polecam. Nie jest to książka wymagająca czy specjalnie gruba, a z pewnością wiele mówi o tym, czego nie dowiemy się z większości podręczników i biografii.

lambada "Maciejewski serwuje czytelnikowi historię Polaka - patrioty (jak go sam nazywa),który stanął w obronie portretu rosyjskiego cara, Aleksandra II, bo "pozbawiony był uprzedzeń" (str. 8) i stracił przez to życie! Nie chodzi mi o to, aby historia była zakłamywana czy przemilczana, ale nazywajmy rzeczy po imieniu. Czy postawa lojalności wobec obcego kraju jest wzorem polskiego patriotyzmu?!"
Nic ująć.
Patrz też http://kompromitacje.blogspot.com/search/label/Gabriel%20Maciejewski

Takiej książki potrzebowałem. Dostałem ją na prezent i to był bardzo udany prezent od którego zaczęła się moja przygoda z autorem i wydawnictwem. Książka to zbiór bardzo ciekawie opowiedzianych historii z naszych dziejów na przestrzeni ostatnich 200 lat. Tak ciekawego przedstawienia historii jeszcze nie spotkałem -- rzeczywiście czyta się to jak baśń i przenosi się wraz z bohaterami a to na mroźną Syberię, a to do okupowanej Polski, a to na mecz bokserski Polska-ZSRR.

Piękne historie, napisane w niezwykle sugestywny sposób, o ważnych postaciach z historii Polski. Znanych powszechnie i mniej znanych, ale z pewnością niezwykłych. Bohaterach, ale i dziwakach, a nawet szaleńcach (opętanych?).

Historie znane, historie nieznane opisane dynamicznym językiem. Książka znakomita pod względem edytorskim

Dość trudna w odbiorze, ale przecież w założeniu ta książka nie jest dla wszystkich. Nie do końca zgadzam się z autorem w jego niektórych twierdzeniach, ale trzeba mu przyznać, że popełnił książkę wybitną. Szczerze polecam.

Historie polskie są rewelacyjne!
Polecam!

Historie polskie są rewelacyjne!
Polecam!

Znakomite historie.