Morderstwo na plebanii

Okładka książki Morderstwo na plebanii
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Panna Marple (tom 1) Seria: Klasyka Kryminału kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Panna Marple (tom 1)
Klasyka Kryminału
The Murder at the Vicarage
Wydawnictwo Dolnośląskie
2014-10-15
2014-10-15
Wacława Komarnicka
Wacława Komarnicka agata christie agatha christie morderstwo na plebanii klasyka kryminału

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Małomiasteczkowa, wioskowa, rozplotkowana atmosfera, wręcz nieprawdopodobne, że na oczach wścibskich starszych pań i panien popełniono morderstwo prawie doskonałe.

Po latach wracam do kryminałów Agathy Christie i mam zamiar przeczytać wszystkie jeszcze raz. "Morderstwo" utwierdza mnie w przekonaniu, że warto. Świetnie się bawię na nowo odkrywając, kto jest sprawcą. Mimo że ma wiele uproszczeń to jednak wciąga i trzyma do samego końca. Świetnie się to czyta, nawet po kilkunastu latach. Klasyka gatunku.

Na półkach: , , , ,

Jak dla mnie jedna ze słabszych książek Autorki, ale nie mówię, że było źle.
W małej mieścinie na prowincji ginie bogaty mężczyzna. Ktoś do niego strzela… na plebani. Dość szybko dwie osoby przyznają się do popełnienia zbrodni, więc w czym problem? Ano w tym, że jest mało prawdopodobne, ze któreś z nich mogło dokonać tej zbrodni. W takim razie kto? Ów martwy mężczyzna za życia, nie był lubiany we wsi, więc potencjalnych winowajców jest sporo, choć żaden nie pasuje w 100%.
W tej części to pastor z plebanii, na której dokonano morderstwa jest narratorem. Panny Marple jest stosunkowo mało. Jakoś nie potrafiłam się zgrać z tą powieścią, żadnego bohatera nie polubiłam, denerwowały mnie plotkarstwo i obłuda bohaterów, ale cóż, taki urok prowincji i czasów, w których żyła Autorka.
Książka poprawna, zakończenie rzeczywiście dość zaskakujące.

Jak dla mnie jedna ze słabszych książek Autorki, ale nie mówię, że było źle.

Lekki kryminał z panną Marple w tle (jednak to ona ostatecznie znajduje rozwiązanie) i sympatycznym pastorem z tytułowej plebanii, który jest głównym narratorem. Postaci są trochę przekoloryzowane a niektóre sceny żartobliwe, ale zagadka jest misternie skonstruowana i zakończenie naprawdę finezyjne.

Agata Christie jak zwykle nie zawodzi. Podobali mi się bohaterowie, intryga, prowadzenie śledztwa, jak i delikatny wątek romantyczny. Wszystko tak jak trzeba na swoim miejscu. Polecam

Trzecie podejście do książek Agaty Christie, sądzę że ostatnie bo naprawdę nie umiem czerpać z tych historii nic pozytywnego. Jeśli ktoś szuka dobrego kryminału i klasyka to zdecydowanie polecam Artura Doyla.

Genialna. Troszkę mało Panny Marple, ale poza tym super

Genialna. Troszkę mało Panny Marple, ale poza tym super

Panna Marple chyba w najlepszym wydaniu. Sieje postrach wśród prowincjonalnych hipokrytów. Winny może być dosłownie każdy. Bardzo dobrze poprowadzona akcja.

Przy czytaniu książek Agaty Christie ważne jest, żeby ich nie odkładać. ;) Niestety mi się to przytrafiło. Dlatego ciężko mi było wbić się z powrotem w szczegóły morderstwa oraz przypomnieć sobie kto jest kim. Kilka razy zasnęłam przy czytaniu.
Moim zdaniem są dużo lepsze książki Pani Christie, chociaż ta nie jest zła. Pani Marple wypada w innych kryminałach dużo lepiej.
Zakończenie niestety mnie nie zaskoczyło, myślę, że gdybym przeczytała książkę bez jej odkładania - efekt byłby dużo lepszy i ocena wyższa. Może kiedyś do niej wrócę...

Niestety zawiodłam się na tej książce. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Agathy Christie i prawdopodobnie podeszłam do niej ze zbyt wielkimi oczekiwaniami. Fabuła mnie nudziła, a bohaterowie irytowali. Na szczęście zakończenie mi to wynagrodziło, gdyż było bardzo zaskakujące, ale nie na tyle abym dała jeszcze wyższą ocenę.