Sandacz w bursztynie

Okładka książki Sandacz w bursztynie Piotr Cegiełka
Okładka książki Sandacz w bursztynie
Piotr Cegiełka Wydawnictwo: Wydawnictwo Ha!art Seria: Seria prozatorska pod redakcją Piotra Mareckiego literatura piękna
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Seria prozatorska pod redakcją Piotra Mareckiego
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Ha!art
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389911209
Średnia ocen

5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Tekstylia. O rocznikach siedemdziesiątych Marcin Cecko, Piotr Cegiełka, Maria Cyranowicz, Piotr Czerski, Tadeusz Dąbrowski, Maciej Dajnowski, Jacek Dukaj, Błażej Dzikowski, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Łukasz Gorczyca, Roman Honet, Grzegorz Jankowicz, Michał Kaczyński, Łukasz Kaniewski, Michał Kasprzak, Dominika Kiwerska, Radosław Kobierski, Krzysztof Kowalewski (poeta), Jan Krasnowolski, Wojciech Kuczok, Paweł Lekszycki, Jarosław Lipszyc, Sławomir Łuczak, Piotr Macierzyński, Bartłomiej Majzel, Karol Maliszewski, Tomasz Małyszek, Miłka O. Malzahn, Piotr Marecki, Dorota Masłowska, Jakub Momro, Joanna Mueller, Bartosz Muszyński, Kuba Niklasiński, Klara Nowakowska, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Robert Ostaszewski, Marcin Ożóg, Jakub Pacześniak, Michał Palmowski, Tomasz Piątek, Adam Pluszka, Marta Podgórnik, Wojciech Rusinek, Paweł Sarna (poeta), Sławomir Shuty, Mariusz Sieniewicz, Krzysztof Siwczyk, Piotr Smolak, Agnieszka Sobol, Paweł Soszyński, Marian Stala, Igor Stokfiszewski, Joanna Wilengowska, Michał Witkowski, Agnieszka Wolny-Hamkało, Filip Zawada
Ocena 6,6
Tekstylia. O r... Marcin Cecko, Piotr...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1759
1758

Na półkach:

„Kiedyś Robert powiedział mi, że życie rządzi się swoimi paradoksami”.
Te słowa jednej z bohaterek tego zbiorku siedmiu opowiadań bardzo dobrze go podsumowały. Autor uchwycił w nich życie. Takie zwyczajne, codzienne, powszechne i przeciętne, które było udziałem wspomnianego wcześniej Roberta – „Co chwila ktoś przechodził pod oknem jego mieszkania, szybko i automatycznie, po raz kolejny pokonując tę samą drogę do tej samej pracy, by po południu tą samą drogą wrócić do domu i po raz kolejny wypełnić te same obowiązki, i po raz kolejny spędzić w ten sam sposób pozostały wolny czas”. Taka sama automatyzacja życia cechowała innego bohatera – „Każdy dzień Rolanda wyglądał tak samo jak poprzedni, a każdy poprzedni jak ten, który go poprzedzał”.
Trochę jak życie Adasia Miałczyńskiego granego przez Marka Kondrata w „Dniu świra”.
Jednak to było tylko tło dla paradoksów. Celowy zabieg, by tym bardziej wybrzmiały konsternacja i emocje w końcowej części opowiadań. Porównałabym go do rozwoju depresji u osoby, którą otoczenie zauważa w chwili jej samobójstwa. Z czasem nauczyłam się z opowiadania na opowiadanie zauważać symptomy, objawy, sygnały nadchodzącego katharsis. Głownie dzięki bohaterom historii. Często niedookreślonym lub z ułomnościami, które mogły, choć nie musiały, determinować totalną niespodziankę prosto z powieści kryminalnej lub horroru. Chociaż z kolei „normalność” lub standard zachowania postaci budowały napięcie, by niczym w thrillerze zaskoczyć dewiacyjnym społecznie zachowaniem.
To czyniło atmosferę poszczególnych historii mocno nieprzewidywalną.
Niepokój, który narastał w miarę rozwoju fabuły opowiadającej o realnym życiu, utwierdzał w przekonaniu, że nad bohaterami ciąży nieodwracalne fatum wpływające na ich zachowania, postawy i wybory wprowadzające prosto w rzeczywistość nierealną, fikcyjną, oniryczną – groźną. Bardzo niebezpieczną.
Moje serce skradło mi szczególne opowiadanie.
Króciutkie na cztery strony „Wrony”. Poprzedzała je dosadna dedykacja – „Opowiadanie to chciałbym zadedykować wszystkim wstrętnym dziewczynom”. Pełna uprzedzeń nastawiłam się na męski żal do wszystkich zołz świata tego. Po kilku scenach, wprawiających w stupor i zadziwienie, przenicowałam swoje postrzeganie i pojmowanie wyrażenia „wstrętne dziewczyny”. Dla mnie to miniperełka literacka, w której autor umieścił maksimum przekazu w minimum słów i krótkiej formie prozatorskiej. Idealna historia budująca dla każdej dziewczyny pełnej kompleksów i poczucia niedowartościowania. Również bardzo dobry tekst do pracy biblioterapeutycznej.
No i jeszcze ten pozornie „ad hoc” tytuł.
Wzięty z sufitu wyobraźni autora? Nic bardziej mylnego, bo zdarzyło mi się jeść sandacza w bursztynie. Dokładnie tak mi się skojarzyło przyniesione mi danie. To dokładnie takie paradoksy na tle kontrastowo szarego i nudnego życia zauważał autor. Potem pięknie przyrządzał, formując w opowiadania i podawał czytelnikowi na talerzu-książce.
Mnie smakowało.
naostrzuksiazki.pl

„Kiedyś Robert powiedział mi, że życie rządzi się swoimi paradoksami”.
Te słowa jednej z bohaterek tego zbiorku siedmiu opowiadań bardzo dobrze go podsumowały. Autor uchwycił w nich życie. Takie zwyczajne, codzienne, powszechne i przeciętne, które było udziałem wspomnianego wcześniej Roberta – „Co chwila ktoś przechodził pod oknem jego mieszkania, szybko i automatycznie,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
186
48

Na półkach:

surrealizm opowiadań Cegiełki uderza pełną gębą :-)

surrealizm opowiadań Cegiełki uderza pełną gębą :-)

Pokaż mimo to

avatar
12
10

Na półkach:

Wspominam z usmiechem :) Jest to wyzsza szkola jazdy w terenach abstrakcji i skonfundowania. Bardzo zabawna!

Wspominam z usmiechem :) Jest to wyzsza szkola jazdy w terenach abstrakcji i skonfundowania. Bardzo zabawna!

Pokaż mimo to

avatar
237
86

Na półkach:

Pozytywnie mnie zaskoczyła...

Pozytywnie mnie zaskoczyła...

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    23
  • Posiadam
    5
  • Chcę przeczytać
    4
  • Przeczytane (0000)
    1
  • Lit. polska
    1
  • 2018
    1
  • Pokolenie Lampy i podobne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Sandacz w bursztynie


Podobne książki

Przeczytaj także