Zły

Leopold Tyrmand
literatura piękna 760 str.
2015-10-23

Wydawnictwo MG
literatura piękna
literatura polska kryminał milicja Warszawa PRL Polska Ludowa

Kup książkę

W dzisiejszym napływie lepszych i gorszych kryminałów warto zajrzeć do tej książki. Na jej tle dzisiejsze kryminały polskie to podróbki. Najważniejsze że książkę dobrze się czyta i trzyma w napięciu.

Najlepszy polski kryminał

Klasyk, który chyba nigdy się nie zestarzeje. Tyrmand do dzisiaj uczy, jak powinno się pisać znakomitą gatunkową prozę. Czapki z głów.

Wiele zachowań i postaw wydaje się być wciąż aktualnych. Jednak książka napawa także optymizmem, ponieważ stopniowo widać w Warszawie zanik czy też ograniczenie podobnych sytuacji. Na codzień coraz więcej życzliwości i dobroci na ulicach, więcej uśmiechniętych i pogodnych twarzy.
Aktualnie powieść pięknie pokazuje jak znacząco zachowania społeczne w Warszawie, a może i w ...

Książkę tę przeczytałam jeszcze w szkole średniej, ale takie wywarła na mnie wrażenie, że pamiętam ją do dnia dzisiejszego - a jestem z tych co to mają wiosenek 50+.

klasyk, książka nadal b.dobra pomimo upływu czasu.

dużo ciekawych archaizmów i dość wartka akcja, ale nieco rozczarowujący "urwany" koniec

Chyba najbardziej znany kryminał epoki PRL-u. Dla mnie rzeczywistość w nim przedstawiona to PRL do kwadratu. Akcja dzieje się we wczesnych latach 50-tych. Są to czasy nie tyle tzw. komuny w Polsce, co stalinizmu. Kult jednostki, traktowanie marksistowskiej ideologii jako nowej ewangelii. Czasy aresztowań i mordów sądowych na działaczach podziemia, ale tego w książce z wiadomych...

Nie chwyciło za serce, choć apetyt był.
Owszem, topografii miasta tu aż nadto, ale zabrakło mi jego kolorytu.

W „Złym” szukałam odmalowanych zręcznie „władców Czerniakowa” i „królowych z Ząbkowskiej”, o których ulica układała piosenki. Szukałam ich mądrości życiowych i powiedzonek.
Łaknęłam smaczków i migawek z życia ówczesnej Stolycy - sekretnego życia podwóre...

Okrutnie męczyłem się czytając tę książkę. Bardzo ciekawy styl i klimat, natomiast w tej książce nic się nie dzieje, fabuła jest nieciekawa.

Dyskusje