rozwiń zwiń

Serce ze szkła

Okładka książki Serce ze szkła
Kathrin Lange Wydawnictwo: Muza Cykl: Serce ze szkła (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Serce ze szkła (tom 1)
Herz aus Glas
Muza
2015-09-23
2015-09-23

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Zaskoczyłam się bardzo pozytywnie, książka świetna, wciagajaca i trzymająca w napięciu

Pierwszy raz czytam ksiazke o takiej tematyce ale powiem ze mnie zaintrygowała. Ciekawa. Od razu sięgnę po 2 tom. Jestem ciekawa jak to się rozwinie dalej. Polecam

Czytałam ją jako młoda osoba i bardzo mi się podobała. Teraz kiedy jestem starsza mam ochotę do niej wrócić, chociaż boje się, że się zawiodę. Ale polecam młodszym czytelnikom, bo widząc po opiniach im starszy człowiek, tym mniej zauroczony książką.

1915

Sięgając po tę książkę obawiałam się, że dostanę powieść w stylu "Zmierzchu" z mdłą, infantylną, w gruncie rzeczy głupiutką i totalnie bezpłciową główną bohaterką, której jedynym zmartwieniem jest ukochany Edward. Pamiętam jak bardzo irytowały mnie ckliwe i nudne opisy wspaniałości obiektu westchnień Belli. Niestety to utwierdziło mnie w przekonaniu, że literatura Young Adult nie ma co zaoferować czytelnikowi ciut dojrzalszemu. Obawiałam się, że tutaj może być podobnie. Muszę przyznać, że powieść Kathrine Lange bardzo sympatycznie mnie zaskoczyła. Jasne, wątek miłosny jest tam dość istotny i w momencie jak David i Juli wreszcie się ze sobą związują, a dziewczyna zaczyna peany na temat wspaniałości wybranka swojego serca zaczynałam zgrzytać zębami, ale cały czas przypominałam sobie, że w gruncie rzeczy jest to książka dla młodszych czytelników więc właściwie nie powinno mnie to aż tak bardzo razić. Poza tym zdecydowanie mniej tego było niż w "Zmierzchu". Książka jednak prezentuje wyższy poziom ogólny. Juli to dziewczyna z charakterem, ma swoje przemyślenia, nie jest bezwolną, rozmemłaną istotą snującą się przez karty książki, a i cała intryga jest świetnie pomyślana i zdecydowanie bardziej pachnie kryminałem i thrillerem niż romansem, który właściwie przez większą połowę książki schodzi na dalszy plan. Trochę bawiło mnie to, że główni bohaterowie oczywiście zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, ale umówmy się- tak jest w dużej części romansów, a tu przynajmniej na początku obie strony nie za bardzo pokazują tę miętę. Bardzo podobał mi się motyw klątwy, a także sposób poprowadzenia i wyjaśnienia wszystkich zdarzeń które rozegrały się na wyspie. Zdecydowanie nie spodziewałam się takiego zakończenia i do końca nie byłam pewna kto stoi za wydarzeniami w Sorrow. Rzeczą, która mnie najbardziej irytowała i odbierała przyjemność z czytania to było wieczne powtarzanie przez główną bohaterkę, że jej serce jest ze szkła. W pewnym momencie zaczęłam się zastanawiać czy w trzecim tomie (tytuł "Serce z popiołu") będzie cały czas opowiadać, że jej serce jest z popiołu. Jak już dziesiąty raz przeczytałam to samo w innej konfiguracji to musiałam jęknąć i powiedzieć- no proszę Cię kobieto, na poprzedniej stronie już to mówiłaś, zlituj się... To były zupełnie niepotrzebne wtrącenia, które miały utwierdzić nas... właściwie nie wiadomo w czym- że bohaterka jest krucha? Nie zauważyłam tego; świetnie sobie radziła z przeciwnościami. Było także trochę błędów stylistycznych czy ortograficznych, które wybijały mnie z czytania, ale ogólnie nie aż tak dużo żeby mocno przeszkadzało to w czytaniu. Zapewne sięgnę po kolejne tomy bo ten przeczytałam w kilka dni więc gdy będę miała dość ciężkiej literatury to zobaczę co mają dalsze książki do zaoferowania. Ogólnie jeśli ktoś oczekuje fajnego, przyjemnego czytadła na odstresowanie się to na pewno książka mu się spodoba. Czyta się ją stosunkowo szybko i na tyle wciąga, że z przyjemnością poznaje się losy bohaterów. Jeśli natomiast ktoś szuka głębszego sensu, jakiegoś mocniejszego przesłania to zdecydowanie nie jest to ten trop.

Urzekła mnie ta okładka. Dla niej zdecydowałam się nabyć tę książkę, choć wiedziałam, że romans dla młodzieży to nie jest gatunek literatury, który lubię. Ostatecznie powieść da się przeczytać, chociaż młodszym czytelniczkom powinna się bardziej podobać. Mnie ta romansowa historia trochę nudziła. Co prawda narratorka sugeruje istnienie jakiejś tajemnicy, jednak nie przyciągnęła ona mojej uwagi. Dopiero w drugiej połowie książki zrobiło się ciekawiej. Ta pozycja to pierwsza część trylogii, ale, na szczęście, można ją potraktować jako zamkniętą całość. Nie muszę szukać kolejnych tomów, by poznać zakończenie opowieści, ale jeśli przypadkiem wpadną w moje ręce, chętnie przeczytam o dalszych losach bohaterów.

Fajna książka. Taka nowa, młodzieżowa wersja "Rebeki". Szybko się czytało, historia idzie dobrym tempem tak, że nie sposób się nudzić.
Polecam.

Polecam.

Ciekawa powieść, wbrew temu co może sugerować cukierkowa okładka.
Taki trochę gotycki romans dziejący się w XXI wieku. Zdecydowanie czuć upiorny klimat wyspy, aurę niepokoju, która ją otacza. Od początku miałam problem z tym, któremu z bohaterów zaufać, a któremu wręcz przeciwnie.
Postać Juli jest dobrze rozpisana - w końcu miałam okazję przeczytać młodzieżówkę, w której główna bohaterka nie jest denerwująca i nie sprawia, że mam ochotę odłożyć powieść.
Może nieco za dużo ekscesów przy klifie, bo po którymś tam razie zrobiło się już nieco nudno.
Jeśli ktoś lubi klimat starych domów, klątwy, duchy, niewyjaśnione zagadki i nawiązania do przeszłości, to jak najbardziej polecam "Serce ze szkła".

Ciekawa powieść, wbrew temu co może sugerować cukierkowa okładka.

Nie mogę pojąć dlaczego ta książka ma tak wysoką ocenę. Tyle rzeczy w niej nie gra, że aż nie wiem od czego zacząć.

Druga sprawa- ta książka to romans. Liczyłam na fantastykę, ale to już mój błąd. Dostajemy romans z maleńkim wątkiem kryminalistycznym. Co do gatunku nie będę się czepiać. Ale romans w tej książce jest tak absurdalny, że aż ciężko mi to opisać w cenzuralny sposób. Po prostu główna bohaterka od razu się nagle zakochuje, potem się ciągle przekonuje, że nie powinna się zakochać, a potem nagle bum i dzieję się romans.

Kolejna rzecz to kiepscy bohaterowie. Bez wyrazu. David to w ogóle się nie odzywa praktycznie, jest wiecznie zmęczony i zły. A ona I tak się w nim zakochuje. Po jakichś 20 stronach.

Po czwarte, TA KSIĄŻKA TO JEDEN WIELKI SPOILER. Jeśli chcecie kiedykolwiek czytać książkę "Rebeka" Daphne du Maurier, to nie czytajcie "Serce ze szkła".

Od połowy książki wiedziałam już kto będzie złym charakterem. Co prawda nie wiedziałam do końca, w którą stronę potoczy się wyjaśnienie głównej intrygi, ale zakończenie mniej więcej znałam bez czytania.

Co do głównej bohaterki też mam mieszane uczucia. Bo w sumie robiła głupie rzeczy, których była świadoma. Miała jakieś idiotyczne przemyślenia, ale zanim zdążyły mnie zirytować pokazywała, że jest świadoma swojej głupoty. Niby okej, ale niemądra wciąż pozostawała.

Zakończę dobrym akcentem i napiszę tylko, że książkę naprawdę szybko się czytało. Całe szczęście, bo inaczej nie wiem czy bym dotrwała do końca.

Po pierwsze przewija się tu depresja. Jeden z bohaterów rzekomo na nią cierpi. Co robią jego najbliżsi? Sprowadzają obcą dziewczynę, by dotrzymała mu towarzystwa i w ten sposób go wyleczyła. Czy muszę tłumaczyć jak bardzo złe jest to podejście do tematu?...

Tajemnica doprowadzająca do szału.

Tajemnica doprowadzająca do szału.