Wyspa powrotów

Okładka książki Wyspa powrotów
Peter May Wydawnictwo: Albatros kryminał, sensacja, thriller
2016-03-02
Jan Kabat
wyspa tajemnica zbrodnia

[Przeczytana w oryginale, jako "Entry Island"]
Ciekawa i wciągająca. W sumie składa się z dwóch osobnych opowieści, poprzeplatanych ze sobą. W obu główny bohater nazywa się Sime Mackenzie (detektyw oraz jego pra-pra-dziadek), a akcja toczy się częściowo na szkockich wyspach, częściowo w Kanadzie.
Obie opowieści są ciekawe, choć byłem trochę rozczarowany musząc przestawić się z rozdziału na rozdział, z kryminalnego sledźctwa, na rozdział o miłosnych dramatach, by znów wrócić do Kanady i spędzić bezsenne noce z detektywem - a potem wyruszyć na polowanie z jego przodkiem.
Książka oparta jest na faktach, dowiedziałem się sporo zarówno o historii Szkocji, jak i Kanady.
Jako kryminał również się nie zawiodłem, choć zdecydowanie są to dwie książki (dwie łączące się opowieści) w jednej. Dobra lektura.

[Przeczytana w oryginale, jako "Entry Island"]
Obie opowieści są ciekawe, choć byłem trochę rozczarowany musząc przestawić...

“Wyspa powrotów” to książka, z którą niełatwo mi było się rozstawać. Peter May to mistrz słowa i snucia wspaniałych opowieści. Bardzo żałuję, że nie zapoznałam się z jego twórczością wcześniej. Ale lepiej późno niż wcale. Jestem zdeterminowana, żeby ten błąd naprawić jak najszybciej.

Akcja książki toczy się dwutorowo. Czasy współczesne to śledztwo w sprawie morderstwa, czasy odległe to lata pięćdziesiąte dziewiętnastego wieku. To czasy rugowania wiosek, do jakich dochodziło na wyspach Barra, North i South Uist, Harris, a także na wyspie Lewis podczas tak zwanych rugów Pogórza Szkockiego. To czasy „głodu ziemniaczanego”, który trwał blisko dziewięć lat. To wszystko wydarzenia historyczne, które miały ogromny wpływ na życie Szkotów. To również historia przodków detektywa Sima McKenziego, którego polubiłam od samego początku.

Sime jest członkiem grupy śledczych mających rozwiązać zagadkę morderstwa najbogatszego mieszkańca wyspy Entry w Zatoce Świętego Wawrzyńca. Podejrzaną o zabójstwo jest żona ofiary Kirsty Cowell. I chociaż wszystko wskazuje na to, że jest winna, Sime nie dopuszcza do siebie tej myśli. Drąży obsesyjnie w przeszłości swojej i Kirsty, wydaje mu się, że ją zna, że gdzieś już się spotkali.

W tej książce przeszłość miesza się z teraźniejszością i zdecydowanie ma wpływ na przyszłość bohaterów. Wątek kryminalny nie jest tu wątkiem wiodącym, jest tłem do poznania historii bohaterów i historii Szkocji.

Powieść ma niesamowity klimat, wciąga jak bagno, nie chce wypuścić, każe czytać, aż oczy zaczynają łzawić i nie dajesz rady skupić wzroku na tekście. Peter May tak obrazowo posługuje się słowem pisanym, że masz wrażenie, jakbyś był w samym centrum wydarzeń i widział na własne oczy to, co autor nam opisuje.

Nie umiem oddać słowami piękna tej powieści. Wiem, że trafia na półkę ulubione i wiem, że do autora będę wracać. Dla mnie była to prawdziwa literacka uczta.

Autor dedykuje tę książkę pamięci wszystkich Szkotów, dzięki którym Kanada jest dziś tak niezwykłym krajem.

Na półkach: , , , ,

„Nim wiatr wieczorny powieje i znikną cienie”

Sime Mackezie wraz z grupą policjantów zostaje wysłany na Wyspy Magdaleny w Zatoce Świetego Wawrzyńca. Mają tam rozwiązać sprawę zabójstwa. Jedyną podejrzaną jest żona ofiary Kirsty Cowell. Ta jednak nie przyznaje się do winy uparcie twierdząc, że ktoś ich napadł. Kiedy Sime spotyka Kirsty po raz pierwszy, chcąc przeprowadzić przesłuchanie, jest przekonany, że gdzieś ją już widział...

Peter May przyzwyczaił już mnie, że kiedy sięgam po jego książkę to wiem co dostanę. Że nie będzie to tylko kryminał, ale także kawał świetnie opisanej historii. Z resztą, już obserwowanie autora w mediach społecznościowych, to jak prowadzi prace przygotowawcze do kolejnych książek, samo w sobie jest fascynujące. Jednocześnie potrafi to wszystko przenieść na papier językiem tak pięknym i plastycznym, że jego historie całkowicie pochłaniają czytelnika.
„Wyspa powrotów”, w moim odczuciu, jest jednak książką słabszą niż najwyżej (do tej pory) oceniane przeze mnie „Jezioro tajemnic”. Niemniej jednak u Maya trudno mówić o słabszych książkach. Ocena tamtej jest tylko wyższa ze względu na ciekawszą w finałowej części trylogii z Lewis sprawę kryminalną. Literacko „Wyspa powrotów” jest na tym samym, bardzo wysokim poziomie.
Przyzwyczajona, że w każdej ze swych książek autor przemyca nam w literackiej fikcji opisy wydarzeń autentycznych, zatopiłam się w lekturze „Wyspy powrotów”. Tym razem czytelnikowi została przybliżona historia rugów Pogórza Szkockiego, trwającego blisko dziesięć lat „głodu ziemniaczanego” oraz kwarantanny na Rzece Świętego Wawrzyńca, która odbywała się w niezmienionej postaci aż do 1937 roku.
Tę książkę autor dedykuje pamięci wszystkich Szkotów, zarówno tym, którzy zmarli na Grosse Ile podczas kwarantanny, jak i tym, którym szczęśliwie udało się rozpocząć w Kanadzie nowe życie.
Jeśli macie ochotę na klimatyczną powieść, kawałek historii i prawdziwie literacką ucztę osnutą na kanwie kryminału polecam Petera Maya.

„Nim wiatr wieczorny powieje i znikną cienie”

Dobry kryminał, w miarę dobrze się czytało, niezwykłe wyczucie klaustrofobicznej atmosfery małych wysepek..
Zakończenie nieprzewidywalne pozostawia jedno wielkie ooo.
Całkiem ciekawa historia

Zakończenie nieprzewidywalne pozostawia jedno wielkie ooo.
Całkiem ciekawa historia

Po doskonałej trylogii wyspy Lewis lekka obniżka formy. Książka nie jest oczywiście zła, ale gorzej skonstruowana i bardziej przewidywalna. To pierwsze powoduje, ze w wielu miejscach zaczyna nużyć, to drugie, że domyślamy się wszystkiego wcześniej niż główni bohaterowie, co jest lekko irytujące :-). Nadal mamy bardzo ciekawą część historyczną połączoną z dość przeciętnym kryminałem.

"Wyspa powrotów" jest pierwszą powieścią Petera Maya, którą miałem okazję przeczytać. I muszę przyznać, że sposób w jaki była prowadzona akcja, przeplatanie się wątków współczesnych z historią przodka głównego bohatera, był bardzo ciekawy i wciągający. Zatem oprócz wspóczesnego wątku kryminalnego, mamy tu okazję zapoznać się z historią osadnictwa na kanadyjskich wyspach w połowie XIX wieku. Okazuje się, że wielu mieszkańców tych wysp pochodzących ze Szkocji nie przybyła tam z własnej woli, a była przedmiotem brutalnych akcji rugowania dzierżawców z wysp szkockich, wykonywanych w obliczu ówczesnego prawa przez właścicieli ziemskich.
Główny bohater - którym jest komisarz prowadzący śledztwo w sprawie morderstwa dokonanego na jednej z kanadyjskich wysp - nie jest pozbawiony własnych problemów osobistych, głównie zwiazanych z rozpadem jego małżeństwa.
Nie wchodząc w szegóły książki, muszę przyznać, że bardzo mi się ona spodobała. Z pewnością sięgnę po następne pozycje tego autora.

Peter May,to pisarz który według mnie jest.Na szczycie pisarzy światowego kryminału.Już nie tylko Norwegia,Dania.Ale deszczowa ,mroczna Szkocja.Może być dobrym miejscem akcji kryminału.

Fabuła,może nie jest na początku zbyt orginalna.
Ot,zabójstwo.Ot podejrzana żona.Gdzie,zatem.Jest klucz do sukcesu.

Otóż,są to piękne opisy.Opisy,krajobrazów.Można poczuć się,jakby człowiek tam był.

Ale,to nie wszystko.Mamy,też podróż w czasie.To XIX wieku.
Autor,piszę to tak.Jakby,te wszystkie rzeczy.Widział,na własne oczy.

Jak,tylko będzi coś Maya nowego w bibliotece to biorę.
W ciemno.

Fabuła,może nie jest na początku zbyt orginalna.
Ot,zabójstwo.Ot podejrzana żona.Gdzie,zatem.Jest klucz do sukcesu.

Otóż,są to piękne opisy.Opisy,krajobrazów.Można poczuć się,jakby...

To kolejna książka Peter,a May'a, która bardzo mnie wciągnęła.

Bardzo lubię ten specyficzny klimat jego książek. Trochę mroczny styl pisania i niesamowity opis wyspy, który dzięki niemu poznajemy.

"Wyspa powrotów" to niesamowite połączenie kryminału i historii pewnego tajemniczego związku.
Przeszłość, przyszłość i przeznaczenia mają związek z głównymi bohaterami powieści.

To kolejna książka Peter,a May'a, która bardzo mnie wciągnęła.

Przeszłość, przyszłość i przeznaczenia mają związek z głównymi bohaterami...

Bardzo sympatyczne czytadełko. Wątek kryminalny intrygujący i wciągający, ale nie on jest najważniejszy….. No może ważny ale pozostaje troszkę w tle do opowiadanej historii. Peter May to autor, z którym się jeszcze nie żegnam. Jego dwie kolejne książki z trylogii o Wyspie Lewis już czekają na półce. Wszystko co dobre trzeba sobie dawkować z umiarem – dlatego w ramach odskoczni – 4321 Paula Austera

Kryminał niekryminalny. Akcja powieści toczy się dwutorowo, w czasach współczesnych i w drugiej połowie XIX wieku. Wątek współczesny dotyczy morderstwa dokonanego na wyspie Entry. Mrocznej, odizolowanej i zamieszkanej przez niespełna 100 osób. Głównym bohaterem jest tu kanadyjski policjant prowadzący śledztwo, który od samego początku odczuwa niewytłumaczalną więź z żoną zamordowanego mężczyzny.
Zdecydowanie lepiej skonstruowany i bardziej rozbudowany jest wątek XIX wieczny. To historia szkockiego przodka głównego bohatera, historia przejmująca, realistycznie opisana i znacznie bardziej interesująca niż trochę niedopracowany wątek kryminalny.
To pierwsza książka tego autora, jaką przeczytałam i choć mnie nie porwała to sięgnę po kolejne.

Peter May Wyspa powrotów Zobacz więcej
Peter May Wyspa powrotów Zobacz więcej