Ptak dobrego Boga

2016-01-13
Data 1. wydania:
2013-08-20
Maciej Świerkocki
XIX w. humor literatura amerykańska niebezpieczeństwo niebezpieczeństwo niewolnictwo przygoda USA śmierć walka o przetrwanie wojna wojna żołnierz
Inne

Oficjalne recenzje i

Ostatni szaniec Johna Browna

Link do recenzji

2850 112 66

"Som takie marzenia co się nie ziszczom na tym świecie, w każdym razie nie wtenczas, kiedy tego chcemy, i serce musi je chować jako wspomnienie, jako obietnice, co spełni się na tamtym świecie"
Och, jak ja długo myślałam, ja zatytułować wpis od tej książce. Doszłam do wniosku, że cytat z niej, będzie najbardziej trafny. Długo też ją czytałam ( z trzyletnią przerwą) i gdyby nie to, że wybrałam ją sobie w ramach miesięcznego wyzwania, z przekleństwami na ustach, porzuciłabym ją na zawsze.

Ta książka to jeden wielki obraz błędów ortograficznych, językowych i stylistycznych. Dla osoby takiej jak ja, która ogromną rolę przywiązuje do ortografii, to istna profanacja. Czyta się początkowo bardzo ciężko, "z wiecznym piaskiem w oczach, który aż chrzęści od błędów", ale warto jest złamać swoje przekonania, przebrnąć przez paręnaście stron, by ze zdumieniem odkryć, że mózg czytelnika dostosował się do tego językowego bezeceństwa.

To historia opowiedziana słowami naszej drogiej Cybulki, czyli chyba dwunastoletniego (bo sam nie zna swego wieku) czarnoskórego chłopca porwanego przez znanego abolicjonistę Johna Browna - Starca. Wzięty przez niego za dziewczynkę, przez całą historię pozostaje już Cybulką.

Wstyd się przyznać, ale nie znałam wcześniej historii Johna Browna. To jeden z pierwszych, wielkich orędowników zlikwidowania niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Jego działania były jedną z przyczyn wybuchu wojny secesyjnej.

Gdy nasz mózg zostanie "już totalnie wyprany" z wyłapywania błędów ortograficznych, tworzy się fantastyczna historia. Wszystko jest podane z łobuzerską nutą, ogromnym poczuciem humoru, lekką nostalgią i z przemyceniem uniwersalnych życiowych prawd. Z przyjemnością śledziłam losy Cybulki, oby więcej tak charakternych bohaterów!

emocje logiczne.blogspot.com
IG:@mamazaczytana

Zabawna, szczera, dosadna i poruszająca opowieść, snuta w specyficznym stylu, do którego trzeba się przyzwyczaić, w sugestywny sposób mieszająca fikcję z rzeczywistością. Nikogo nie wybiela, nie stawia pomników, przygląda się narodzinom legendy z wyjątkowej perspektywy. Kawał historii Stanów, który warto poznać.

Moja znajomość języka,gramatyki i pisowni została absolutnie zaorana przez autora i tłumacza. Na początku język książki męczy, bo nie da się tego czytać. Później bawi, a na koniec znów męczy bo to już za długo. Do przeczytania raczej jako ciekawostka niż pozycja godna polecenia.

Książka jest napisana bardzo specyficznym językiem, do którego trzeba się przyzwyczaić, a potem sprawia on coraz więcej radości :) Kulisy walk o zniesienie niewolnictwa wydają się dość absurdalne, ale pokazują wiele problemów. Bardzo podobały mi się opisywane szczegóły zwykłego życia a nawet podawane nazwy posiłków. Można sobie doskonale wyobrazić ówczesny świat.

Bardzo ciekawy zabieg stylistyczny poprzez narrację z poziomu czarnego niewolnika, w świetnym tłumaczeniu. I historia Johna Browna. Polecam.

Mariaż powieści awanturniczej z dramatem o niewolnictwie. Przez większość czasu autor utrzymuje lekki styl, potrafi żartować z ludzi wszelkiego rodzaju i podchodzić do tematu z humorystycznym dystansem. Rewolwery nieraz idą w ruch, a z głównego bohatera jest niezły hultaj, ładujący się w kolejne kłopoty.

Czasem jednak jest też poważnie. Zwłaszcza finał ma dramatyczny wydźwięk, gdy wiemy, że dla niektórych będzie to koniec życia, a tak wyśmiewany Starzec John Brown w swoim religijnym szaleństwie okazuje większą mądrość i dobroć niż niejeden zwykły, poczciwy człowiek. McBride świetnie wyważył te dwa aspekty "Ptaka dobrego Boga": awanturniczą przygodę i dramat.

Tłumaczenie jest wspaniałe, choć trzeba chwili, żeby się do niego przyzwyczaić. Wypełnione błędnym zapisem i ze specyficzną stylizacją pozwala oddać narratora i bohatera historii, ale też język innych postaci. Moja ocena książki to 8+.

Czasem jednak jest też poważnie. Zwłaszcza finał ma dramatyczny...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

A wienc... chciołżem opisoć te ksiunżkę...

Nie, nie, dość, basta. Nie napiszę tego w języku książki. Przez klawiaturę mi to nie przejdzie. :D Dlatego chociażby zacznę od skomplementowania tłumacza. Dobra robota!

Co zaś do samej książki, to krótko będzie. Ciekawe doświadczenie, trudno było się przyzwyczaić do języka, ale jakoś poszło po pierwszym rozdziale. Historia jednocześnie prosta i zagmatwana. Wesoła, a jednak podszyta smutkiem. Momentami porywająca, ale też i długo nużąca. Czy zainteresowałem się wydarzeniami opisanymi w książce? Tak, zmusiła mnie ona do zaczerpnięcia informacji o tamtych czasach. Ale żebym jakoś specjalnie złapał na tym punkcie bakcyla, tego nie powiem.

Dobra pozycja i... i w sumie tyle.
A może aż tyle?

A wienc... chciołżem opisoć te ksiunżkę...

2057

Jakie zamieszanie musiała wzbudzić premiera tej książki w Stanach! James McBride kpi z ikony abolicjonizmu Johna Browna, nie oszczędza też innych autentycznych bohaterów walki z niewolnictwem (np. Fredericka Douglassa, o którego istnieniu dowiedziałam się dopiero z tej powieści i skłoniło mnie to do zajrzenia do Wikipedii). Dostaje się wszystkim: białym i czarnym, niewolnikom i ich właścicielom, żołnierzom i buntownikom. Powieść uhonorowana ważnymi nagrodami, zebrała też znakomite recenzje czytelników LC. Powinna mnie zachwycić, ale już po pierwszych kilkudziesięciu stronach wiedziałam, że nie jest to pozycja dla mnie. Powody wyjaśniam poniżej.
„Ptak dobrego boga” jest pisany językiem prostego Murzyna, analfabety. Tłumacz zrobił z tego gwarę, którą posługuje się Ferdek Kiepski i jego znajomi, co na dłuższą metę jest nieco nużące. Akcja może jest interesująca dla Amerykanów, którzy te wydarzenia znają z lekcji historii, ale dla mnie zrobiła się dosyć monotonna. Podróż Cybulki z szalonym starcem po Stanach, zimno, głód, brud poniewierka, od bitwy do bitwy... A i tak było wiadomo, jak się wszystko skończy, bo autor to zdradził już we wstępie. Książka jest po prostu za długa. Z trudem dobrnęłam do końca tylko dlatego, że było to wyzwanie czytelnicze LC a wyzwanie trzeba wykonać. Powieść na pewno oryginalna, napisana błyskotliwie, z humorem, ironią i liryzmem, lecz teraz z ulgą mogę się wziąć za coś innego!

Historia ostatnich lat życia słynnego abolicjonisty Johna Browna opowiedziana z punktu widzenia kilkunastoletniego niewolnika uwikłanego w najważniejsze wydarzenia.
Ma mnóstwo plusów: historia jest groteskowa (z tych grotesek budzących ostatecznie grozę), atrakcyjnie opowiedziana, z humorem, zahaczająca o wartosci uniwersalne (pytanie punktowane: jakich to współcześnie walczących o swoje prawa "niewolników" sugeruje autor przy pomocy postaci Cybulki? Hmm), przybliża europejskiemu czytelnikowi wydarzenia przyczyniające się do wybuchu wojny secesyjnej.
Minusem (dla mnie) jest język tłumacza. Razi sztucznością. Ja rozumiem, że narratorem jest półanalfabeta, ale stosowanie polskiej pseudowiejskiej gwary jako odpowiednika języka amerykańskiego półanalfabety wydaje mi się nie zdawac egzaminu. Najczęściej jest to irytujące. Choć przyznaję, że czasem zabawne i że się do tego w połowie książki przyzwyczaiłem.

Książka „Ptak dobrego Boga” ma doskonałe recenzje. Ma też ważne nagrody. Ma swoich wielbicieli, do których jednak ja się nie będę zaliczał. Być może książka trafiła do mnie w złym momencie. Być może jestem pozbawiony czegoś tam pozwalającego dostrzec walory literackie tego dzieła. Być może. W tej chwili dostrzegam tylko nieudaną próbą połączenie Marka Twaina i Tarantino. Jak napisałem o tym mariażu pomyślałem, że to może być całkiem niezła zachęta. Nic z tego. Otrzymujemy nie tego Tarantiono, którego odkrywamy w filmach. I nie powstają żadne przyjemne reminiscencje związane z naszą młodzieńczą przygodą z Tomkiem Sawyerem, czy Huckiem Finem. Nie znaczy to, że książka ta jest całkiem do bani. Ot po prostu nie dźwiga ciężaru swoich recenzji i nagród.