rozwińzwiń

Zejście do piekła

Okładka książki Zejście do piekła Leszek Adamczewski
Okładka książki Zejście do piekła
Leszek Adamczewski Wydawnictwo: Replika reportaż
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Replika
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788376744674
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
23 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
142
141

Na półkach: ,

Wielkopolski dziennikarz tym razem zabiera nas w podróż do krainy, której w dużej mierze już nie ma. Gdzie wokół byle tunelika wykopanego w górze można zbudować historię, której nie powstydziłby się puścić w telewizji autor „Sensacji XX wieku”. Gdzie poszukiwacze skarbów na ciąg haseł „tajemnicze skrzynie – naziści – koniec wojny” potrafią uwierzyć w choć odrobinę wiarygodnie brzmiące opowieści fantasty. I do czasów, w których – niestety – ludzkie życie było niewiele warte.

„Zejście do piekła. Od Niederschlesien do Dolnego Śląska” to najnowsza książka autorstwa Leszka Adamczewskiego. Jak w wcześniejszych jego tytułach, tak i w tym znajdziemy ponad dwadzieścia historii mocno osadzonych w latach drugiej wojny światowej. Odwiedzimy Wrocław w ostatnich dniach Festung Breslau, gdy pojawienie się w centrum miasta czerwonoarmistów jest już tylko kwestią czasu. Zajrzymy do podziemi twierdz Kłodzka i Srebrnej Góry, aby zweryfikować plotki o schowanych w nich przez nazistów skarbach. Postaramy się ustalić, co produkowano w zakładach będących filiami obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

Adamczewski w swoim stylu opowieści z „wielkiej historii”, jak bombardowanie Londynu „latającymi bombami” V-1, przeplata wydarzeniami, które na kartach monografii pisanych przez znanych badaczy nie zagościły, jak losy dzieci polskich robotnic przymusowych, germanizowanych przez nazistów, a często i mordowanych.

Adamczewski szuka sensacji. Często także tych tanich. Ale bynajmniej nie po to, aby epatować nimi Czytelnika, licząc na to, że złapie go na haczyk, jak udało się to „odkrywcom” złotego pociągu z Wałbrzycha. Celem autora „Zejścia do piekła” jest odsianie tego, co zmyślone, od historycznych faktów. Znalezienia granicy między totalną bzdurą a możliwą do potwierdzenia prawdą. Nie jest to łatwe i oczywiście nie zawsze się udaje, ale Adamczewskiemu trzeba oddać to, że nie zostawia Czytelnika z nurtującym niedopowiedzeniem. Dodatkowym plusem jest fakt, że Autor nie boi się przyznać do błędów, aktualizując swoje wcześniejsze odkrycia o nowe, bliższe rzeczywistości fakty.

Wielkopolski dziennikarz tym razem zabiera nas w podróż do krainy, której w dużej mierze już nie ma. Gdzie wokół byle tunelika wykopanego w górze można zbudować historię, której nie powstydziłby się puścić w telewizji autor „Sensacji XX wieku”. Gdzie poszukiwacze skarbów na ciąg haseł „tajemnicze skrzynie – naziści – koniec wojny” potrafią uwierzyć w choć odrobinę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
100
91

Na półkach:

Czas na powiew historii. Jest to dziedzina, do której miłością zaraził mnie mój tata. Ta książka to zbiór opowieści o bliskim mi regionie- bliskim sercu i bliskim również geograficznie, bo to na dolnośląskiej ziemi mieszkam od zawsze. Każda opisana w książce okolica jest mi znana i bliska, o czym przekonałam się od pierwszych stron książki. Autor opowiada tam o nieznanym mi dotąd ,,Wypadzie na Wschowę" . Wschowa jest już w wielkopolskim województwie, ale jest mi również bliska, bo z pobliskiego Leszna pochodzi mój mąż i historia tamtych okolic jest dla mnie również szalenie ciekawa! Wybaczcie więc moją szaleńczą ekscytację tym tytułem. Są to naprawdę świetne historie, znajdziecie tu mnóstwo ciekawostek!
Ogromnie zaskoczyła mnie opisana tu działalność ,,Zagra-Linu". Czy słyszeliście o nim? Dla mnie było to zaskakujące, również jak to na jaką skalę działała filia KL Gross-Rosen. Nie słyszałam również o znalezisku czerwonoarmistów w Wąsoczu, które rozdziera serce. Również kłodzkie tajemnice oraz srebnogórskie umknęły mej uwadze przez ponad trzy dekady życia. To jedne z większych zaskoczeń, ale nie ma tu tyle miejsca by opisać wszystkie! Autor jest świetnym, wnikliwym historykiem, a i erudycji mu nie brakuje , więc opowiesci brzmią interesująco i wciągają bez reszty. Świetne historie dopełniają wszelakie zdjęcia - obiektów, widoków, działań, osób, zabytków. Znajdziecie tu dziesiątki naprawdę wspaniałych fotografii czarno-białych i kolorowych. Cały egzemplarz jest wyjątkowy i cechuje go też świetna jakość wydania. Egzemplarz zajął honorowe miejsce na mej biblioteczce i mam zamiar często do niego wracać 🙂

Polecam wszystkim miłującym historię oraz wszystkim z mych okolic, by poznali fascynujące opowieści z naszych ziem 🙂

Czas na powiew historii. Jest to dziedzina, do której miłością zaraził mnie mój tata. Ta książka to zbiór opowieści o bliskim mi regionie- bliskim sercu i bliskim również geograficznie, bo to na dolnośląskiej ziemi mieszkam od zawsze. Każda opisana w książce okolica jest mi znana i bliska, o czym przekonałam się od pierwszych stron książki. Autor opowiada tam o nieznanym mi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
713
694

Na półkach:

Leszek Adamczewski, jeden z moich ulubionych polskich pisarzy i propagatorów historii w swojej najnowszej publikacji, zatytułowanej „Zejście do piekła” po raz kolejny próbuje zapełnić białe plamy polskich (i nie tylko polskich) dziejów, ubiegłego wieku.

Tym razem w kręgu jego badawczych zainteresowań znalazła się tematyka Dolnego Śląska, burzliwa, dramatyczna, pełna ludzkich tragedii, oraz wielu, wciąż niewyjaśnionych tajemnic i mrocznych sekretów.

Przedziałem czasowym, który szczególnie ciekawi naszego autora jest okres II wojny światowej oraz pierwsze miesiące powojenne gdy tereny opuszczone przez nazistów opanowały oddziały Armii Czerwonej, towarzyszącego im Ludowego Wojska polskiego oraz rodzącej się komunistycznej administracji.

Autor w sposób bardzo sugestywny stworzył mozaikę wydarzeń, postaci i zjawisk, które składają się na wielopłaszczyznowy obraz Dolnego Śląska tego okresu w jego różnych, politycznych, militarnych, narodowych, państwowych, instytucjonalnych i prywatnych odsłonach. Nie jest to jednak publikacja historyczna, w pełnym tego słowa znaczeniu a raczej zbiór opowieści dokumentujących nieznane szerszemu gronu, lub też mało znane, epizody odnoszące się do tego regionu.

Niesłychanie interesująco (widać ogromną wiedzę) opisuje Leszek Adamczewski ostatnie dni oblężonego Wrocławia (rozkazem Adolfa Hitlera zamienionego w Miasto -Twierdzę),który miał bronić się do ostatniego żołnierza oraz ponurych wydarzeń do jakich dochodziło w w jego murach. W poszukiwaniu historycznych odpowiedzi odwiedzimy również Zamek Książ koło Wałbrzycha, Legnicę, Jelenią Górę, Twierdzę Kłodzką oraz filie hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rossen. Poznamy historię zamachów dokonywanych przez komórki Armii Krajowej na terytorium ówczesnych Niemiec oraz chyba najbardziej tajemniczą postać Dolnego Śląska czyli osławionego Herberta Klose (byłego kapitana niemieckiej policji) domniemanego strażnika ukrytych tu nazistowskich skarbów.

To zresztą jeden z wiodących i wciąż powracających elementów lektury.

Bo i różne były losy owych unikalnych skarbów, wywożonych przez nazistów, podczas kilkuletniej okupacji naszej ojczyzny, zagrabionych w sposób zorganizowany i niezorganizowany przez żołnierzy Armii Czerwonej, zakopywanych w specjalnie przygotowanych skrytkach, ukrywanych w podziemiach zamków, nieczynnych, kopalnianych, sztolniach czy po prostu bezmyślnie niszczonych. Również okres powojennych nie zawsze był dla nich łaskawy, gdyż mimo ustania działań wojennych i względnej stabilizacji padały ofiarą kradzieży, uszkodzeń czy podpaleń.

Niektóre z nich zginęły na zawsze, inne, być może, wiszą gdzieś w prywatnych kolekcjach ( jest więc szansa iż kiedyś wypłyną na aukcjach i państwo polskie będzie miało okazję się o nie upomnieć) niektóre, wreszcie, odnalazły się po latach i rożnymi drogami powróciły do naszego kraju. W niektórych przypadkach ich losy mogłyby posłużyć za kanwę dobrego, sensacyjnego filmu.

Książka jest znakomicie przygotowana pod względem merytorycznym ale do tego pisarz już nas przyzwyczaił. Opiera się na licznych relacjach uczestników przedstawianych wydarzeń, zeznaniach świadków, szerokim zasobie dokumentów, zarówno polskich, niemieckich jak i radzieckich, zdjęciach (dawnych i obecnych),opiniach specjalistów, historyków, publicystów i badaczy wszelkiej maści.

Gorąco polecam publikację.

Leszek Adamczewski, jeden z moich ulubionych polskich pisarzy i propagatorów historii w swojej najnowszej publikacji, zatytułowanej „Zejście do piekła” po raz kolejny próbuje zapełnić białe plamy polskich (i nie tylko polskich) dziejów, ubiegłego wieku.

Tym razem w kręgu jego badawczych zainteresowań znalazła się tematyka Dolnego Śląska, burzliwa, dramatyczna, pełna...

więcej Pokaż mimo to

avatar
572
323

Na półkach: , ,

Jest kilka ciekawych faktów, ale generalnie szału nie ma.

Jest kilka ciekawych faktów, ale generalnie szału nie ma.

Pokaż mimo to

avatar
355
312

Na półkach:

Dużo ciekawostek, czasami za mało faktów, za dużo chaosu.

Dużo ciekawostek, czasami za mało faktów, za dużo chaosu.

Pokaż mimo to

avatar
225
146

Na półkach: ,

Książka dla miłośników Dolnego Śląska. Pisana dość nieporadnie, ale z entuzjazmem.

Książka dla miłośników Dolnego Śląska. Pisana dość nieporadnie, ale z entuzjazmem.

Pokaż mimo to

avatar
958
623

Na półkach:

Każdy ma takie miejsca do których chętnie wraca. Pamięcią. Pociagiem. Samochodem. Rowerem, jak najbardziej na czasie, dzisiaj. tereny opisane przez autora należa do moich "miejsc ulubionych".A książka, dorze udokumetowana (!!!) fajnie je opisuje. Jeżeli miałbym jakąś krytyczna uwagę, to tylko jedmą: po lekturze niewiele z tajemnic Sudeckich pozostaje, tajemnic i sensacji. No chyba, że "wAUbrzyski żłoty pociąg".... . "Ale to już...." .

Każdy ma takie miejsca do których chętnie wraca. Pamięcią. Pociagiem. Samochodem. Rowerem, jak najbardziej na czasie, dzisiaj. tereny opisane przez autora należa do moich "miejsc ulubionych".A książka, dorze udokumetowana (!!!) fajnie je opisuje. Jeżeli miałbym jakąś krytyczna uwagę, to tylko jedmą: po lekturze niewiele z tajemnic Sudeckich pozostaje, tajemnic i sensacji....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    36
  • Przeczytane
    30
  • Posiadam
    7
  • II wojna światowa
    2
  • * Śląsk
    1
  • Historia
    1
  • * Posiadam
    1
  • Ulubione
    1
  • Historia / Śląsk
    1
  • II Wojna Światowa
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zejście do piekła


Podobne książki

Przeczytaj także