Zejście do piekła

reportaż
Replika
2015-01-01
2015-01-01

Wielkopolski dziennikarz tym razem zabiera nas w podróż do krainy, której w dużej mierze już nie ma. Gdzie wokół byle tunelika wykopanego w górze można zbudować historię, której nie powstydziłby się puścić w telewizji autor „Sensacji XX wieku”. Gdzie poszukiwacze skarbów na ciąg haseł „tajemnicze skrzynie – naziści – koniec wojny” potrafią uwierzyć w choć odrobinę wiarygodnie brzmiące opowieści fantasty. I do czasów, w których – niestety – ludzkie życie było niewiele warte.

„Zejście do piekła. Od Niederschlesien do Dolnego Śląska” to najnowsza książka autorstwa Leszka Adamczewskiego. Jak w wcześniejszych jego tytułach, tak i w tym znajdziemy ponad dwadzieścia historii mocno osadzonych w latach drugiej wojny światowej. Odwiedzimy Wrocław w ostatnich dniach Festung Breslau, gdy pojawienie się w centrum miasta czerwonoarmistów jest już tylko kwestią czasu. Zajrzymy do podziemi twierdz Kłodzka i Srebrnej Góry, aby zweryfikować plotki o schowanych w nich przez nazistów skarbach. Postaramy się ustalić, co produkowano w zakładach będących filiami obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

Adamczewski w swoim stylu opowieści z „wielkiej historii”, jak bombardowanie Londynu „latającymi bombami” V-1, przeplata wydarzeniami, które na kartach monografii pisanych przez znanych badaczy nie zagościły, jak losy dzieci polskich robotnic przymusowych, germanizowanych przez nazistów, a często i mordowanych.

Adamczewski szuka sensacji. Często także tych tanich. Ale bynajmniej nie po to, aby epatować nimi Czytelnika, licząc na to, że złapie go na haczyk, jak udało się to „odkrywcom” złotego pociągu z Wałbrzycha. Celem autora „Zejścia do piekła” jest odsianie tego, co zmyślone, od historycznych faktów. Znalezienia granicy między totalną bzdurą a możliwą do potwierdzenia prawdą. Nie jest to łatwe i oczywiście nie zawsze się udaje, ale Adamczewskiemu trzeba oddać to, że nie zostawia Czytelnika z nurtującym niedopowiedzeniem. Dodatkowym plusem jest fakt, że Autor nie boi się przyznać do błędów, aktualizując swoje wcześniejsze odkrycia o nowe, bliższe rzeczywistości fakty.

Czas na powiew historii. Jest to dziedzina, do której miłością zaraził mnie mój tata. Ta książka to zbiór opowieści o bliskim mi regionie- bliskim sercu i bliskim również geograficznie, bo to na dolnośląskiej ziemi mieszkam od zawsze. Każda opisana w książce okolica jest mi znana i bliska, o czym przekonałam się od pierwszych stron książki. Autor opowiada tam o nieznanym mi dotąd ,,Wypadzie na Wschowę" . Wschowa jest już w wielkopolskim województwie, ale jest mi również bliska, bo z pobliskiego Leszna pochodzi mój mąż i historia tamtych okolic jest dla mnie również szalenie ciekawa! Wybaczcie więc moją szaleńczą ekscytację tym tytułem. Są to naprawdę świetne historie, znajdziecie tu mnóstwo ciekawostek!
Ogromnie zaskoczyła mnie opisana tu działalność ,,Zagra-Linu". Czy słyszeliście o nim? Dla mnie było to zaskakujące, również jak to na jaką skalę działała filia KL Gross-Rosen. Nie słyszałam również o znalezisku czerwonoarmistów w Wąsoczu, które rozdziera serce. Również kłodzkie tajemnice oraz srebnogórskie umknęły mej uwadze przez ponad trzy dekady życia. To jedne z większych zaskoczeń, ale nie ma tu tyle miejsca by opisać wszystkie! Autor jest świetnym, wnikliwym historykiem, a i erudycji mu nie brakuje , więc opowiesci brzmią interesująco i wciągają bez reszty. Świetne historie dopełniają wszelakie zdjęcia - obiektów, widoków, działań, osób, zabytków. Znajdziecie tu dziesiątki naprawdę wspaniałych fotografii czarno-białych i kolorowych. Cały egzemplarz jest wyjątkowy i cechuje go też świetna jakość wydania. Egzemplarz zajął honorowe miejsce na mej biblioteczce i mam zamiar często do niego wracać 🙂

Polecam wszystkim miłującym historię oraz wszystkim z mych okolic, by poznali fascynujące opowieści z naszych ziem 🙂

Leszek Adamczewski, jeden z moich ulubionych polskich pisarzy i propagatorów historii w swojej najnowszej publikacji, zatytułowanej „Zejście do piekła” po raz kolejny próbuje zapełnić białe plamy polskich (i nie tylko polskich) dziejów, ubiegłego wieku.

Tym razem w kręgu jego badawczych zainteresowań znalazła się tematyka Dolnego Śląska, burzliwa, dramatyczna, pełna ludzkich tragedii, oraz wielu, wciąż niewyjaśnionych tajemnic i mrocznych sekretów.

Przedziałem czasowym, który szczególnie ciekawi naszego autora jest okres II wojny światowej oraz pierwsze miesiące powojenne gdy tereny opuszczone przez nazistów opanowały oddziały Armii Czerwonej, towarzyszącego im Ludowego Wojska polskiego oraz rodzącej się komunistycznej administracji.

Autor w sposób bardzo sugestywny stworzył mozaikę wydarzeń, postaci i zjawisk, które składają się na wielopłaszczyznowy obraz Dolnego Śląska tego okresu w jego różnych, politycznych, militarnych, narodowych, państwowych, instytucjonalnych i prywatnych odsłonach. Nie jest to jednak publikacja historyczna, w pełnym tego słowa znaczeniu a raczej zbiór opowieści dokumentujących nieznane szerszemu gronu, lub też mało znane, epizody odnoszące się do tego regionu.

Niesłychanie interesująco (widać ogromną wiedzę) opisuje Leszek Adamczewski ostatnie dni oblężonego Wrocławia (rozkazem Adolfa Hitlera zamienionego w Miasto -Twierdzę),który miał bronić się do ostatniego żołnierza oraz ponurych wydarzeń do jakich dochodziło w w jego murach. W poszukiwaniu historycznych odpowiedzi odwiedzimy również Zamek Książ koło Wałbrzycha, Legnicę, Jelenią Górę, Twierdzę Kłodzką oraz filie hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rossen. Poznamy historię zamachów dokonywanych przez komórki Armii Krajowej na terytorium ówczesnych Niemiec oraz chyba najbardziej tajemniczą postać Dolnego Śląska czyli osławionego Herberta Klose (byłego kapitana niemieckiej policji) domniemanego strażnika ukrytych tu nazistowskich skarbów.

To zresztą jeden z wiodących i wciąż powracających elementów lektury.

Bo i różne były losy owych unikalnych skarbów, wywożonych przez nazistów, podczas kilkuletniej okupacji naszej ojczyzny, zagrabionych w sposób zorganizowany i niezorganizowany przez żołnierzy Armii Czerwonej, zakopywanych w specjalnie przygotowanych skrytkach, ukrywanych w podziemiach zamków, nieczynnych, kopalnianych, sztolniach czy po prostu bezmyślnie niszczonych. Również okres powojennych nie zawsze był dla nich łaskawy, gdyż mimo ustania działań wojennych i względnej stabilizacji padały ofiarą kradzieży, uszkodzeń czy podpaleń.

Niektóre z nich zginęły na zawsze, inne, być może, wiszą gdzieś w prywatnych kolekcjach ( jest więc szansa iż kiedyś wypłyną na aukcjach i państwo polskie będzie miało okazję się o nie upomnieć) niektóre, wreszcie, odnalazły się po latach i rożnymi drogami powróciły do naszego kraju. W niektórych przypadkach ich losy mogłyby posłużyć za kanwę dobrego, sensacyjnego filmu.

Książka jest znakomicie przygotowana pod względem merytorycznym ale do tego pisarz już nas przyzwyczaił. Opiera się na licznych relacjach uczestników przedstawianych wydarzeń, zeznaniach świadków, szerokim zasobie dokumentów, zarówno polskich, niemieckich jak i radzieckich, zdjęciach (dawnych i obecnych),opiniach specjalistów, historyków, publicystów i badaczy wszelkiej maści.

Gorąco polecam publikację.

Jest kilka ciekawych faktów, ale generalnie szału nie ma.

Jest kilka ciekawych faktów, ale generalnie szału nie ma.

Dużo ciekawostek, czasami za mało faktów, za dużo chaosu.

Dużo ciekawostek, czasami za mało faktów, za dużo chaosu.

Książka dla miłośników Dolnego Śląska. Pisana dość nieporadnie, ale z entuzjazmem.

Każdy ma takie miejsca do których chętnie wraca. Pamięcią. Pociagiem. Samochodem. Rowerem, jak najbardziej na czasie, dzisiaj. tereny opisane przez autora należa do moich "miejsc ulubionych".A książka, dorze udokumetowana (!!!) fajnie je opisuje. Jeżeli miałbym jakąś krytyczna uwagę, to tylko jedmą: po lekturze niewiele z tajemnic Sudeckich pozostaje, tajemnic i sensacji. No chyba, że "wAUbrzyski żłoty pociąg".... . "Ale to już...." .

• II wojna światowa
  • * Śląsk
  • * Posiadam
  • Historia / Śląsk
  • II Wojna Światowa

Dodaj cytat z książki Zejście do piekła