Czego nie powie Masa o polskiej mafii

Okładka książki Czego nie powie Masa o polskiej mafii
Wojciech Sumliński Wydawnictwo: Wojciech Sumliński Reporter reportaż
reportaż
Wojciech Sumliński Reporter
2015-10-07
2015-10-07
mafia świadek koronny Masa dziennikarstwo śledcze Polska

Okładka książki (Nie)nasza wojna. Zmierzch świata, jaki znamy Tomasz Budzyński, Wojciech Sumliński
Ocena 7,6
(Nie)nasza woj... Tomasz Budzyński, W...
Okładka książki Zapis zarazy 2 Tomasz Budzyński, Wojciech Sumliński
Ocena 7,7
Zapis zarazy 2 Tomasz Budzyński, W...
Okładka książki Powrót do Jedwabnego 3 - To tylko Polin. Tomasz Budzyński, Wojciech Sumliński
Ocena 7,7
Powrót do Jedw... Tomasz Budzyński, W...
Okładka książki Powrót do Jedwabnego 2 Tomasz Budzyński, Wojciech Sumliński
Ocena 8,0
Powrót do Jedw... Tomasz Budzyński, W...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Tytuł nie do końca odpowiada treści, a jedna trzecia treści to streszczenie zeznań Masy które znajdują się na końcu książki. Mogło być lepiej bo temat ciekawy.

Czuję niedosyt po przeczytaniu tej książki.

Czuję niedosyt po przeczytaniu tej książki.

Mam trochę problem z tą książką. Spodziewałem się niesamowitych rewelacji z zeznań Masy, a niestety takich tam nie ma. Jest natomiast ciągle powtarzana informacja, że Masa wiedział jak zeznawać aby za wiele nie ujawnić. Książka w połowie to zeznania Masy oraz doświadczenia Sumlińskiego z ABW, prokuraturą i służbami specjalnymi. Druga połowa natomiast to przedruki zeznań najbardziej znanego świadka koronnego (nudy). Myślałem, że będzie to książka o Masie i jego wiedzy na temat mafii pruszkowskiej, a autor z tematu mafii plynnie przeszedł do spraw zwiazanych ze służbami specjalnymi, Lepperem, aferą FOZZ, a nawet osławioną szkolą szpiegów w Starych Kiejkutach. Sporo w książce odwołań do "Niebezpiecznych związków Bronisława Komorowskiego". Temat ciekawy ale jeżeli pozostałe książki będą podobnej konstrukcji to będzie to oznaczało, że autor ciągle odgrzewa te same kotlety. "Oficer" już czeka w kolejce więc za chwilę się przekonam. Książka na raz.

Tematyka w tych książkach jest już nudna, trochę pisana na siłę. Mimo, że ten temat mnie ciekawi to ta książka jest powieleniem wielu innych o masie.

W mojej ocenie jest to książka nie ukazująca zbyt wielu faktów, raczej opowiastka na temat mafii pruszkowskiej, która to rzekomo boi się polityków, czy też jest "chłopcem na posyłki" polskiej polityki. Ciężko było mi czytać ową książkę z uwagi na nic nieznaczące wstawki autora na temat rewelacyjnej kawki jaką wypił, zastanawiałem się wtedy nad jednym - "Przepraszam Pana Wojtka bardzo, a co to ma do rzeczy?" Ponadto w publikacjach Pana Wojtka Sumlińskiego można dostrzec pewien schemat powtarzający książki... I tak oto z książki o mafii pruszkowskiej, możemy dowiedzieć się o świętej pamięci Andrzeju Lepperze, ABW, czy też wielu wielu innych. Czy to dobrze, czy źle pozostawiam już Wam przyszłym czytelnikom. Pozdrawiam.

Zapowiadała się na ekscytującą fabułę. Trochę rozczarowała, lekka, łatwa do przeczytania

WSI, esbecja a dziś biznesmeni. Mają haki na wszystkich. Thriller, fakty, dramat.

Mysle ze ta ksiazka jak i inne Sumlinskiego dobrze obrazuja okres "polskiej transformacji". Czyta sie bardzo dobrze. Polecam!

Książka składa się z trzech części. Pierwsza to zeznania „Masy”, w sumie najciekawsza. Trzeba czytać uważnie, żeby nie pogubić się w postaciach, pseudonimach itp. Druga część opisuje zmagania autora z prokuraturą, służbami itd. Rozdziały te są słabe mają dużo błędów, niedopowiedzeń w ogóle nie poparte jakimikolwiek wiarygodnymi źródłami. Autor opisuje różne afery z udziałem służb, głównie WSI, powiązania rządzącego wtedy SLD z grupą „pruszkowską”. Jedynym sprawiedliwym, który chciał wyjaśniać aferę, był … prezes z Żoliborza. Trzecia część, która zajmuję prawie połowę książki to skany tajnych zeznań „Masy” z 2000 r.
Na koniec mała uwaga dla autora, który niby tak się zna na ( cytuję frazę często używaną w książce ) „służbach tajnych”. Skrót WSW oznacza Wojskowa Służba Wewnętrzna ( była jedna miała centralne dowództwo ) a nie Wojskowe Służby Wewnętrzne ( sugerowanie, że było kilka takich służb ) niby mały szczegół, ale bardzo ważny jeśli chce się być wiarygodnym.

Mogło być lepiej, jest średnio

Mogło być lepiej, jest średnio