W orlim gnieździe. Legendy, podania i baśnie wielkopolskie

Okładka książki W orlim gnieździe. Legendy, podania i baśnie wielkopolskie Błażej Kusztelski
Okładka książki W orlim gnieździe. Legendy, podania i baśnie wielkopolskie
Błażej Kusztelski Wydawnictwo: Media Rodzina baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Media Rodzina
2020-03-23
2020-03-23
legendy wielkopolska baśnie

Okładka książki Nazywam się... Mikołaj Kopernik Błażej Kusztelski, Bogusław Orliński
Nazywam się...... Błażej Kusztelski,&...
Okładka książki Moje ulubione baśnie polskie Andrzej Fonfara, Jan Kasprowicz, Józef Ignacy Kraszewski, Błażej Kusztelski, Danuta Okupniak, Artur Oppman, Władysław Orkan, Marian Orłoń, Janina Porazińska, Anna Sójka, Ewa Szelburg-Zarembina
Moje ulubione ... Andrzej Fonfara, Ja...

Legendy i baśnie.
Mega polecam ta książkę. Jest to zbiór legend oraz podań, które opowiadają o losach Naszej kochanej Polski . poprzez czytanie takich książek rozwijamy swoją wiedzę oraz dowiadujemy się różnych ciekawych rzeczy.
Moja 3,5 letnia córeczka była bardzo nimi zachwycona i co chwilkę zadawała mi różne pytania . Każdy z Nas powinien wpajać taką wiedzę od małego . Oprawa graficzna książki jest bardzo ładnie przedstawiona.
Dzięki twardej oprawie książka posłuży Nam bardzo długo .

Legendy i baśnie.

Podania, legendy, przekazywanie sobie z ust do ust na przestrzeni wieków opowieści – to one są głównymi bohaterami niniejszej książki. Książki, dodajmy, przepięknie wydanej i zilustrowanej. Jej tytuł brzmi naprawdę dumnie – „W orlim gnieździe”. Jak sama nazwa wskazuje, przeczytamy tutaj historie wprost z orlego gniazda, które w tym przypadku należy pojmować jako Wielkopolskę – kolebkę polskiej państwowości.

Na kolejnych stronach znajdziemy aż dwadzieścia cztery zamieszczone tutaj opowieści. Każda z nich jest pięknie ilustrowana, a cała książka wydana została na bardzo dobrej jakości papierze i opatrzona twardą okładką. Pięknie to wygląda. Ale dużo ważniejsza od oprawy graficznej jest tutaj treść.

Wśród wspomnianych 24 opowieści znajdziemy zarówno te odnoszące się do czasów średniowiecznych, jak również te osadzone fabularnie bliżej czasom nam współczesnym. Niektóre z nich są w Polsce – nie tylko w Wielkopolsce – powszechnie znane, inne z kolei mogą być dla czytelnika całkowitą nowością.

Wśród powszechnie znanych legend i podań wspomnieć należy na pewno o Lechu, Czechu i Rusie, a także o opowieści o królu Popielu, o rogalach świętomarcińskich, czy też o poznańskich koziołkach i o wdowim groszu. W książce pojawiły się także opowieści mniej znane, jak chociażby przypowieść związana z Władysławem Jagiełłą, historia zatytułowana „Trzy hostie”, czy też opowieści z czasów potopu szwedzkiego, a nawet historia powstała pod zaborami o tym, jak przechytrzono pruskiego króla.

Książka jest ciekawa i momentami bardzo wciągająca. Myślę, że każdy kto choć trochę interesuje się podaniami, legendami, czy chociażby historią doceni walory tej pozycji. I to nie tylko patrząc pod kątem regionalnym – wszak tytuł sugeruje przede wszystkim odniesienia do Wielkopolski – ale także w ujęciu ogólnopolskim. Ta lektura co prawda w jakiś sposób promuje regionalizm i go uwydatnia, ale bardziej w takim rozumieniu, które oznacza dumę z opowieści powstałych wprawdzie na pewnym obszarze, ale bardzo istotnych dla tożsamości całego kraju. Tak bym to w każdym razie rozumiał :)

Jeszcze jednym ważnym aspektem tej lektury (a także jej niewątpliwym plusem) jest to, że każdą z zamieszczonych tutaj historii z powodzeniem można – a nawet trzeba – przeczytać dzieciom. Być może niektóre historie mogą być nieco drastyczne dla naprawdę małych dzieci, ale myślę, że w przypadku kilkulatków można śmiało wziąć się za czytanie.

„W orlim gnieździe” to bardzo ładnie wydana, szczegółowa i bogata skarbnica wiedzy o wielkopolskich podaniach, legendach i baśniach. Tego typu publikacje są zawsze ciekawe i moim zdaniem szalenie ważne, pokazują one bowiem pewien dorobek jakiegoś regionu, z którego czerpie od stuleci cała zbiorowość, której ów region jest częścią. Warto ten dorobek poznać.

Legendy i baśnie.

,,W orlim gnieździe" to zbiór legend, podań i opowieści wielkopolskich, który serdecznie polecam Waszej uwadze.

W wydaniu jest kilkadziesiąt legend. Kilka jest bardzo znanych, jak ta o rogalu świętomarcińskim, Popielu, którego zjadły myszy, wdowim groszu, który pozwolił przechylić szalę z ciałem świętego Wojciecha, koziołkach na poznańskiej wieży ratuszowej. Są jednak także takie, o których bardzo mało się słyszało, jak opowieść o trzech hostiach.

Publikacja została bardzo ładnie wydana w sztywnej oprawie na białych, grubszych kartkach. Zawiera kolorowe ilustracje, które doskonale pasują do opisywanych legend, podań i opowieści. Całość czyta się szybko i ze sporym zainteresowaniem. Jestem bardzo zadowolona, że skusiłam się na lekturę tego zbioru.

,,W orlim gnieździe" to pozycja, która przypadnie do gustu nie tylko Wielkopolanom, ale wszystkim Polakom, którzy interesują się dawnymi podaniami.

• Polacy nie gęsi...
  • Baśnie
  • Wiedźmowe: ludowość polska - bajki, legendy i podania
  • Historia, cywilizacje, kultury świata
  • Historyczne
  • Opowiadania

Dodaj cytat z książki W orlim gnieździe. Legendy, podania i baśnie wielkopolskie