Ścieżka bestii

Okładka książki Ścieżka bestii Lian Tanner
Okładka książki Ścieżka bestii
Lian Tanner Wydawnictwo: YA! Cykl: Opiekunowie Tajemnic (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Opiekunowie Tajemnic (tom 3)
Path of Beasts
YA!
2015-09-01
2015-09-01
Rafał Lisowski
Rafał Lisowski

Trzeci tom przygód dzielnej Złotki oraz jej przyjaciół jest niewątpliwie najbardziej mroczny i pełen niebezpieczeństw...gdy Złotka, Krasa i Żabismark wracają do Klejnotu zastają tam rządy znienawidzonego Naczelnika i aby uwolnić swych najbliższych oraz całe miasto z ucisku muszą stanąć do najniebezpieczniejszej walki w swym życiu. Wygrać mogą tylko dzięki sile i magii ukrytej wewnątrz Muzeum Duntu na Drodze Bestii. I tylko Złotka wraz z wiernymi zwierzęcymi przyjaciółmi może sprowadzić tę pomoc. Czy jej się to uda, a Naczelnik w końcu zostanie ostatecznie pokonany?musicie przekonać się sami-nie pożałujecie. Polecam!

Świetne zakończenie trylogii! Autorka wprowadza całą gamę nowych interesujących postaci przy czym te stare rozwijają się i dorastają. Akcja bardzo szybko się toczy i utrzymuje czytelnika w napięciu. Przyznam, że Ścieżka Bestii zaskoczyła mnie wiele razy. Mam na myśli głównie drogę Bestii, ponieważ myślałam, że podróż odbędzie się całkiem w inny sposób, a Złotce będzie towarzyszył kto inny. I ogromny plus ode mnie za postać Podwójki. Polecam przeczytać, gwarantuję, że wielbiciele serii wcale się nie rozczarują!

„Ścieżka bestii” to trzeci tom trylogii stworzonej przez Lian Tanner. „Opiekunowie Tajemnic” przenoszą czytelników w świat wykreowany przez australijską pisarkę: miasto Klejnot, do którego przodkowie współczesnych mieszkańców przybyli z Merny. W mieszczącym się na Półwyspie Faruńskim, niedaleko Spoku mieście dzieci traktowane są jak bezwolne i nierozumnie istoty, które trzeba całkowicie chronić przed wszelkim zagrożeniem. Z tego powodu złączone są z rodzicami łańcuszkami, które można zdjąć po ukończeniu odpowiedniego wieku. Dzień Rozłąki jest organizowany raz do roku i pozwala na uwolnienie dzieci, które osiągnęły już określony wiek. Wówczas błogosławieni stróże tracą prawo do umieszczania niegrzecznych dzieci a Opiece.
Ze względu na brak zagrożeń i poczuciu bezpieczeństwa mieszkańców Wielka Protektorka postanawia zmienić zasady i chce obniżyć wiek rozłączenia dzieci, dzięki czemu rok wcześniej mogą cieszyć się wolnością. Znajdą się jednak osoby, które sprzeciwią się takim działaniom.
Nie zabraknie tu również dziwnych wierzeń. Siedem Bogów Klejnotu na nie tylko dziwne nazwy (Łysy Toka, Wielki Drewniak),ale i nietypowe zadania sprawiające, że są to władcy groźnych sił. Do tego dochodzi niezwykłe miejsce jakim jest Muzeum Duntu, które wielokrotnie będzie się pojawiało.
W drugim tomie pt. „Miasto kłamstw” tajemnicze znikniecie jednej z dziewczynek zmusza przypadkową ekipę do wszczęcia poszukiwań. Jakby same poszukiwania były za mało trudne to w mieście mamy „Święto Kłamst” utrudniające dowiedzenie się czegokolwiek.
W tomie trzecim dowiadujemy się o dalszych losach dzieci, które wróciły z wyprawy poszukiwawczej. „Ścieżka Bestii” rozpoczyna się od śledzenia ulic nocą, ratowania Wielkiej Protektorki, nawiązywania kontaktów z rodzicami, którzy przyłączają się do ruchu oporu. Powrót ze Spoku dla bohaterów okazuje się niemiłym doświadczeniem. Znane im miasto całkowicie się zmieniło. Klejnotem rządzi Naczelnik wprawnie manipulujący ludźmi. Przekonuje mieszkańców miasta, że to przez Wielka Protektorkę zaszły niechciane zmiany i zniknęło bezpieczeństwo. Przy pomocy najemników z dalekiego Południa i Błogosławionych Stróżów szerzy terror. Opiekunowie muzeum walczą o utrzymanie spokoju we wnętrzu tej niezwykłej budowli, od której zależą losy Klejnotu. Początkowe bitny, lekkie potyczki zmuszają ich do pójścia Drogą Bestii, która pozwoli zaangażować do walki drzemiące na jej krańcu siły pierwotne. W owej wyprawie nie byłoby nic strasznego gdyby nie to, że jeszcze nikomu nie udało się powrócić z wyprawy.
Trylogia „Opiekunowie tajemnic” należy do tych książek, których czytanie wymaga znajomości wcześniejszych tomów. Bez wprowadzenia do tomu trzeciego przez poznanie pierwszego i drugiego sprawi, że czytelnik zgubi się w dziwnej akcji.
Całość jest interesującą propozycją czytelniczą dla młodszych i starszych czytelników. Stworzone miasto, jego reguły, niezwykłe wydarzenia sprawią, że młodzi czytelnicy będą się dobrze bawić. Starsi natomiast będą szukać sensów, odpowiedzi na pytania dotyczące przyjaźni, sposobu życia, dokonywania wyborów.
Książkę polecam miłośnikom fantastyki zmieszanych z sf. Baśniowy świat doskonale pobudzi wyobraźnię młodych czytelników.

Zwieńczeniem niezwykłych przygód dzielnej Złotki Ruth, a zarazem donośnym opus magnum całości, jest trzeci tom „Opiekunów...” zatytułowany „Ścieżka Bestii”. Powrót ze Spoku okazuje się dla Złotki i jej towarzyszy niemiłym wydarzeniem. Pod ich nieobecność w Klejnocie zaszły niewyobrażalne zmiany. Władzę dzierży odwieczny wróg, wspomagany przez najemników z dalekiego Południa, na ulicę powrócili Błogosławieni Stróże (a z nimi pobrzękujące u pasa łańcuchy). Opiekunowie muzeum ostatkiem sił walczą o utrzymanie względnego spokoju we wnętrzu niezwykłej budowli. Początkowe sukcesy w bezkrwawej partyzanckiej potyczce prowadzą ostatecznie do bitwy, w której aby zwyciężyć trzeba podążyć tytułową Drogą Bestii, by zaangażować w nią pierwotne siły drzemiące na jej krańcu. Problem w tym, że nikt jeszcze z takiej wyprawy nie wrócił...

Ostatnia odsłona trylogii niesie ze sobą ogromny ładunek wydarzeń i emocji. Oprócz odpowiedzi na wszystkie dotychczasowe pytania, otrzymujemy także wiele wskazówek co do naszego postępowania i życia. Ta część to opowieść o poświęceniu, przyjaźni oraz nadziei. Czy dobro ostatecznie zatriumfuje? Czy muzeum przetrzyma w swych salach całe zgromadzone z nim zło? Co się stanie z Klejnotem? Przekonajcie się sami. Naprawdę warto!

Świetne zakończenie dobrej serii.

Świetne zakończenie dobrej serii.

Ostatnia cześć trylogii nie zawiodła mnie. Trzymająca w napięciu , pełna zaskakujących wydarzeń. Szkoda trochę, że nie będzie już można spotkać się z opiekunami Muzeum Duntu. Polecam

Świetne zwieńczenie serii. Autor pokazał swój talent pisząc tę serię. Polecam wszystkim - dużym i małym :)

• Wydawnictwo Wilga
  • ☙ Opiekunowie Tajemnic
  • Chcę kupić
  • Wydawnictwo YA!

Dodaj cytat z książki Ścieżka bestii