Mapa i terytorium

literatura piękna
Beata Geppert
Beata Geppert Nagroda Gouncortów rynek sztuki
Inne

Książka ta jest gorsza od ''uległości', ale jak dla mnie lepsza od ''serotoniny''. Postać Jeda Martina bardzo ciekawa, zakończenie typowe dla książek Houllebecqa.

Bardzo dobra. Artyści przedstawieni nie po celebrycku, a na dodatek autor w malowniczy sposób rozwłóczył swoje zwłoki. Warto.

Dwa spostrzeżenia: Michel Houellebecq jest fenomenalnym kontemplatorem życia społecznego, ale autor kryminałów z niego marny.

"Mapa i terytorium" stanowi nieszablonową literaturę krytyczną, w której niepokojące postawy i wartości podważają nie słowa, a obrazy. Nie przelewane na papier myśli bohaterów, a opisy plastycznych ujęć otaczającej ich rzeczywistości. Zabieg...

Houellebecq tym razem zabiera do świata szczególnie mi bliskiego, „Mapa i terytorium” rozgrywa się bowiem w środowisku ludzi sztuki. Liczne opisy powiązane z tematyką utworu, będące cechą charakterystyczną nowel tego pisarza (rolnictwo w „Seretoninie”, fizyka kwantowa w „Cząstkach elementarnych”), tym razem pokonywałem z ogromnym zainteresowaniem i ciekawością,...

Pozycja dla studentów architektury + wolny wybór w sztuce i wolny wybór w życiu. czyli jak daleko możemy posunąć się w sztuce a jak daleko w życiu . niby temat ograny ale jednak dobrze odgrzany. Brawa dla kucharza!

Literatura przez bardzo duże "L". Polecam każdemu, szczególnie zaś tym, którzy w jakiś sposób zrazili się do Michela po przeczytaniu innych jego książek.

Moim zdaniem do prozy Houellebecqa idealnie pasuje idiom "close to home" - znajduje jakąś czułą strunę w głębi nas i bezlitośnie w nią uderza.
A katharsis nie przychodzi. Oczywiście jest satysfakcja po przeczytaniu wartościowej literatury, ale jednocześnie pozostaje ten nieopisany niepokój. I jak zwykle u Houellebecqa, fabuła stanowi jedynie pretekst do rozważań nad...

Tym razem Houellebecq postanowił sam stać się jednym z bohaterów, pokazać pewną wizję siebie, pobawić się własnym odbiciem. Książka bardzo przyjemna, zahaczająca o tematy sztuki i literatury, znaczeniu autora w kontekście do swojego dzieła, starości, umieraniu i śmierci.

Pyszna powieść, pierwszy mój Houellebecq.

Najlepsza (subiektywnie rzecz biorąc) książka jaką napisał Michel Houellebecq. Jest sporo o sztuce, życiu i umieraniu, ale dla mnie to taka trochę współczesna wersja "Portretu Doriana Greya". Może zbyt daleko idące podobieństwa, ale motyw swojego wizerunku i to w jaki sposób Michel Houellebecq bawi się nim (jest jednym z bohaterów książki!) wygląda jak bardzo ciekawy...

Dyskusje

2 689