Okładka książki W piekarni Pięciu Przemian. Ponad 60 przepisów na bezglutenowe chleby, bułki, tarty i przekąski Anna Czelej
Anna Czelej Wydawnictwo: Vivante kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Vivante
2015-05-29
2015-05-29
chleb pieczywo przepisy bułka przepisy bezglutenowe jedzenie

Więcej przepisów znajdziecie na

Kuchnia Pięciu Przemian opiera się na tradycyjnej chińskiej filozofii, zgodnie z którą istnieje pięć głównych żywiołów rządzących wszystkim co dzieje się we Wszechświecie. Są to Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal, Woda. Każdemu z nich przyporządkowane są pory roku (wiosna, lato, późne lato, jesień i zima),smaki (kwaśny, gorzki, słodki, ostry, słony) a nawet organy człowieka.

Przygotowywanie potraw zgodnie z tą filozofią polega na takim dobrze i kolejności dodawania poszczególnych składników, aby zaspakajały one wszystkie potrzeby energetyczne organizmu i jednocześnie pozostawały w zgodzie z rytmem natury.

Moja wiedza na temat kuchni Pięciu Przemian jest stosunkowo niewielka, w dużej mierze pochodzi od naszych Przyjaciół, którzy od wielu lat odżywiają się zgodnie z tą filozofią..

Ilekroć gościliśmy u Ani i Tomka, zawsze wychodziliśmy syci, ale nie nadmiernie przejedzeni, a przy tym przygotowywane przez Anię potrawy zawsze są bardzo smaczne.

To poniekąd spowodowało, że sięgnęliśmy po dwie książki Anny Czelej "W piekarni Pięciu Przemian" i "Jesień w kuchni Pięciu Przemian". Dzisiaj skoncentruję się na pierwszej z nich.

Chleby pieczemy dopiero od kilku lat, najczęściej eksperymentowaliśmy z ich wypiekiem podczas pobytu w Arabii Saudyjskiej.

Gdybym wówczas miała książkę "W piekarni Pięciu Przemian" byłoby nam o wiele łatwiej.

Książka zawiera ponad 80 przepisów na wszelkiego typu pieczywo, w tym około 60 na wypieki bezglutenowe.

Autorka zadbała o to, aby każdy miłośnik domowego pieczywa znalazł tutaj coś dla siebie. Korzystając z "Piekarni Pięciu Przemian" poznamy więc receptury na:

Chleby bezglutenowe
Bułeczki bezglutenowe
Tarty, ciasta i polenty
Chrupki, krakersy i podpłomyki
Chleby z glutenem

Zdecydowaną większość przepisów bez najmniejszych problemów może przygotować nawet osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z domowymi wypiekami Wszystkie receptury są precyzyjnie podane i nie pozostawiają miejsca na domysły, które mogłyby doprowadzić do kulinarnej katastrofy. Dodatkowo każdy prezentowany przepis opatrzony jest bardzo realistycznym zdjęciem, wiernie oddającym wygląd gotowego wypieku, a lista składników została uzupełniona o informacje, do której przemiany należą poszczególne produkty.

Nie będziemy też mieli problemów z zakupami - Autorka korzysta z ogólnie dostępnych produktów i sezonowych warzyw i owoców.

Dla osób, które podobnie jak my nie miały większej styczności z filozofią Pięciu Przemian, ciekawym źródłem wiedzy będzie słowo wstępne p. Anny.

Więcej przepisów znajdziecie na

• Kuchnia/Ogród/Zdrowie/Uroda
  • Recenzyjne
  • Niekończąca się półka książek do przeczytania :)
  • Prywatna biblioteczka
  • Kulinarne