Jesień w kuchni Pięciu Przemian. Przepisy wegetariańskie

Okładka książki Jesień w kuchni Pięciu Przemian. Przepisy wegetariańskie
Anna Czelej Wydawnictwo: Illuminatio Seria: W kuchni Pięciu Przemian kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
W kuchni Pięciu Przemian
Illuminatio
2013-09-01
2013-09-01
przepisy jesień wegetarianizm jedzenie

Zgodnie z filozofią Pięciu Przemian zbliżającej się do na wielkimi krokami jesieni odpowiada smak ostry, który rozgrzewa i oczyszcza organizm oraz przygotowuje go do zimy.
I tak właśnie potrawy znajdziemy w książce Anny Czelej - pełne jesiennych warzyw, owoców i rozgrzewających, aromatycznych przypraw - imbiru, chili, cynamonu.
Oprócz siedmiu obszernych rozdziałów zawierających ponad 100 prostych, ale zarazem pomysłowych i inspirujących przepisów na:

Jesienne zupy
Jesienne sałatki i surówki
Jesienne dania ciepłe
Jesienne warzywa
Jesienne przekąski i dodatki
Jesienne desery
Jesienne przetwory

książka została uzupełniona o tabele aspektów smakowych dotyczące produktów późnego lata i produktów jesiennych. Dla osób, które podobnie jak my zaczynają dopiero swoją przygodę z kuchnią Pięciu Przemian jest to ogromne ułatwienie.
Podobnie jak w przypadku "Piekarni Pięciu Przemian" także i w tej książce, każdy przepis został wzbogacony zdjęciem gotowej potrawy oraz informacjami, do której przemiany należą poszczególne składniki.
Wśród propozycji, które szczególnie nas zainteresowały znalazły się m.in. żurek z oscypkiem, konfitura z gruszek, jajka faszerowane z orzechami, sałatka z kukurydzy i śliwek czy gruszki w sosie waniliowym.
Tym, co moim zdaniem charakteryzuje książki p. Anny jest prostota i łatwość przygotowania proponowanych przez Autorkę potraw. Nie znajdziecie tutaj wyszukanych składników, nie będziecie musieli korzystać z super zaawansowanych technologicznie sprzętów kuchennych. Wystarczą produkty dostępne w każdym sklepie i odrobina dobrych chęci, aby zadbać o swoje zdrowie.

Oprócz siedmiu obszernych rozdziałów...

3 miesiące temu miałam okazję zapoznać się z drugą książką z serii - ,,Latem w kuchni Pięciu Przemian”. Bardzo mi się spodobała i z niecierpliwością wyczekiwałam jej kolejnej części. Gdy tylko zauważyłam ją w zapowiedziach wiedziałam, że zrobię wszystko, aby znalazła się w mojej biblioteczce.

Książka została podzielona na rozdziały. Na początku możemy zapoznać się z Jesiennymi zupami. Mi najbardziej spodobały mi się : Zupa owocowa z jabłek i śliwek, Zupa z pęczakiem, Barszcz ukraiński ( już od dawna mam na niego ochotę ). Nie pogardziłabym także Zupą z burakami i chrzanem, Zupą z brukselki ( uwielbiam to warzywo ), czy Zupą z dyni z kaszą jaglaną ( zupę z dyni mogłabym jeść nagminnie).

Następnie przechodzimy do jesiennych sałatek i surówek. Tutaj na uwagę czytelnika zasługują między innymi Sałatka z grzybami marynowanymi i kukurydzą lub też ryżem, Sałatka z kapusty z rzodkiewką, Sałatka z roszponką. Mi bardzo spodobała się także Sałatka z kukurydzy i śliwek, Sałatka z ogórków kiszonych, pomidorów i papryki, a także Sałatka z marchewki, która niezmiennie mi smakuje na wszystkich uroczystościach.

Jesienne dania ciepłe to kolejny dział, z którym czytelnik ma okazję się zapoznać. Knedle ze śliwkami, Racuchy z jabłkami, Pyzy ziemniaczane, Kotlety z kań. To tylko kilka przepysznych dań, które będziemy mogli posmakować. Ja już wypróbowałam kilka z nich i jestem zachwycona. Nawet nie wiedziałam, że i te potrawy również znajdą się w tej pozycji.

Kolejnym działem są Jesienne warzywa, gdzie napotkamy przepisy na Marchewkę zapiekaną z orzechami, Kapustę z pieczarkami i pomidorami, czy Czerwoną kapustę z brokułem. Jestem przekonana, że z pewnością smakują bardzo dobrze.

Jesienne przekąski i dodatki to przepisy gównie na jajka, choć nie tylko. Jajka przepiórcze w sosie pieczarkowym lub w sosie sezamowym, można skusić się także na te faszerowane orzechami. Znajdzie się tutaj także miejsce na Twarożek z papryką i ogórkiem, który z pewnością wypróbuję.

Przedostatni dział to Jesienne desery, czyli coś, co lubię najbardziej. Czuję, że najbardziej zasmakowałyby mi Gruszki w sosie waniliowym ( robiłam kiedyś podobne ), Placek ze śliwkami ( uwielbiam ) , Krem z jabłek i gruszek, Sałatka owocowa ( bardzo lubię połączenie owoców ), czy Ryż zapiekany z jabłkami, który także miałam okazję już kosztować.

Ostatnie przepisy dotyczą Jesiennych przetworów. Ja miałam styczność z Kapustą kiszoną, Powidłami ze śliwek, Grzybami marynowanymi, czy Gruszkami w occie. Zapewniam, że wszystkie potrawy są wyborne i warto je wykonać.

Książka bardzo mi się podobała. Bardzo się cieszę, że miałam okazję się z nią zapoznać. Dzięki niej poznałam wiele nowych potraw, a także przypomniałam sobie te, które sama robię. Całość jest bardzo kolorowa, przedstawiona w ciekawy i prosty sposób. Ja z pewnością sięgnę jeszcze po pozostałe książki z tej serii, gdyż jestem ciekawa, jakie przepisy się tam znajdują.

,,Jesień w kuchni Pięciu Przemian” to wspaniała pozycja kulinarna dla wszystkich kucharzy. Po zapoznaniu się z nią wpadną Wam do głowy nowe pomysły, które urozmaicą normalne jedzenie, a przy okazji dzięki Pięciu Przemianom dobrze wpłyną na nasz organizm. Ja książką jestem zachwycona.

Moja ocena: 9/10

Książka została podzielona na rozdziały. Na początku możemy zapoznać się z...

Dodaj cytat z książki Jesień w kuchni Pięciu Przemian. Przepisy wegetariańskie