rozwiń zwiń

Jak upiec chleb? Sprawdźcie, gdzie szukać sprawdzonych piekarskich receptur

LubimyCzytać LubimyCzytać
27.03.2020

Niezależnie od sytuacji, to właśnie z książek najlepiej czerpać wiedzę, która pozwoli poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Kiedy wychodzenie z domu powinno ograniczyć się do niezbędnego minimum, codzienne odwiedzanie piekarni nie wydaje się najlepszym pomysłem. Na ratunek przybywają książki poświęcone pieczywu. Dzięki zawartym w nim recepturom można spróbować swoich sił w domowych wypiekach. Polecamy kilka najciekawszych pozycji, które podpowiedzą, jak samodzielnie upiec chleb pszenny, żytni, bezglutenowy… na jaki tylko macie ochotę!

Jak upiec chleb? Sprawdźcie, gdzie szukać sprawdzonych piekarskich receptur

Chleb od zawsze związany jest z polską kulturą, pozostaje wpisany w naszą tradycję i jest nieodłącznym składnikiem codziennej diety. Raport zamieszczony na portalu dlahandlu.pl podaje, że dziesięć lat temu zjadano ok. 100 kg pieczywa rocznie na osobę, obecnie spożywa się go o połowę mniej. Podobno powodem, dla którego Polacy ograniczają spożycie pieczywa, są bardziej wymagające oczekiwania smakowe i skład chleba – konsumentom zależy na tym, by był zdrowy, a więc jak najbardziej naturalny, bez sztucznych dodatków. Warto więc podjąć wyzwanie i nauczyć się samemu piec chleb. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych przepisów, a takie znalazły się w książkach, które prezentujemy poniżej. Każda pozycja z zestawienia jest dostępna w księgarniach online, a najkorzystniejszą cenę łatwo znaleźć dzięki porównywarce lubimyczytać.pl, dostępnej w serwisie na podstronie wymienionych publikacji.

TOP 5 – książki o tym, jak upiec chleb w domu

Okładka książki Chleby i bułkiJeżeli do tej pory nie próbowaliście swoich sił w pieczeniu chleba, to warto sięgnąć do pozycji, które krok po kroku przeprowadzają przez cały ten proces. Proste przepisy i dokładne instrukcje można znaleźć w opracowaniu zbiorowym „Chleby i bułki”. Każdy z 70 przepisów, które zamieszczono w publikacji, został szczegółowo i metodycznie przedstawiony oraz opatrzony praktycznymi informacjami, takimi jak czas pieczenia czy stopień trudności. Ponadto w książce znajdują się fotografie wypieków, które stanowią dodatkową zachętę do pieczenia – przedstawiają zarumienioną, złocistą skórkę, pulchne ciasto i idealne pękate kształty.

Drożdżowy i na zakwasie

Okładka książki o chlebie.Wymagającym dodatkowej inspiracji polecamy książkę Elizy Mórawskiej, fotografki i piekarskiej mistrzyni, która rozwija swoją pasję od 12. roku życia. Jej książka „O chlebie. 45 przepisów na wypieki drożdżowe i na zakwasie” to wspaniale zilustrowana publikacja, pełna apetycznych zdjęć, prywatnych historii z życia autorki, ale przede wszystkim smakowitych przepisów na chleb i drobniejsze wypieki: rumiane bułeczki, jagodzianki, rogaliki…

Na próżno szukać tu kulinarnej ekstrawagancji, za to łatwo znaleźć szereg przydatnych porad, które pomogą uniknąć najczęściej popełnianych błędów podczas pieczenia.

Zdjęcie z zagniataniem chleba.

Piekarska biblia

Okładka książki chlebKsiążkę „Chleb. Techniki wypieku, przepisy, wskazówki” Jeffreya Hamelmana prasa okrzyknęła biblią w dziedzinie pieczenia chleba. W książce znalazło się aż 140 przepisów, które prezentują najróżniejsze techniki piekarskie i wszystkie etapy wytwarzania pieczywa. To pokaźne dzieło uznawane jest za jedną z najciekawszych i najbardziej wyczerpujących lektur o chlebie. Na 478 stronach autor przedstawia w zasadzie wszystko, co o chlebie należy wiedzieć.

Publikacja jest rzetelna i konkretna. Początkowo nowicjuszy może zrazić mała ilość ilustracji i ogrom informacji, jednak dzięki logicznemu ułożeniu treści i jasno przedstawionym tajnikom piekarskim można zyskać gruntowną wiedzę z teorii wypieku chleba, co po przejściu do praktyki z pewnością okaże się bardzo pomocne. Oprócz historii, podbudowy teoretycznej i sprawdzonych receptur w publikacji znalazły się także metody dekoracji pieczywa i starannie opracowany przepis na wytworzenie zakwasu.

Rozkrojona bagietka.

Bezglutenowe chleby, bułki, tarty

Okładka książki Niektórzy chcą, inni po prostu muszą eliminować gluten ze swojej codziennej diety. Pieczywo bezglutenowe coraz częściej pojawia się w piekarniach i marketach, ale najsmaczniejsze będzie takie, które upiecze się samemu. Z książką „W piekarni Pięciu Przemian. Ponad 60 przepisów na bezglutenowe chleby, bułki, tarty i przekąski” Anny Czelej będzie to naprawdę proste. Autorka postarała się, aby jej receptury były precyzyjne i łatwe w przygotowaniu nawet dla laików. W książce znajdziemy przepisy nie tylko na chleb i bułki bezglutenowe w różnych wariacjach, lecz także na ciasta i tarty oraz podpłomyki i krakersy. Dodatkowo umieszczono w niej również 20 przepisów na chleb zawierający gluten.

Wszystkie receptury zostały opracowane według kulinarnej techniki pięciu przemian, wywodzącej się z chińskiej tradycji i filozofii pięciu głównych żywiołów rządzących działaniem wszechświata. Te żywioły to drewno, ogień, ziemia, metal i woda, które zyskują odniesienia do pór roku, ludzkich organów, a także smaków. Analogicznie przypisywane im są smaki: kwaśny, gorzki, słodki, ostry, słony. Każda lista produktów potrzebnych do danego przepisu została rozszerzona o informacje, do której z grup pięciu przemian przynależy dany produkt.

Posypywanie chleba mąką.

Chleb tradycyjny

Okładka książki Tradycyjne receptury na pieczywo na zakwasie, pieczywo drożdżowe, przysmaki na słono i na słodko można odnaleźć w książce Piotra Kucharskiego „Chleb: domowa piekarnia”. Publikacja zawiera 70 klasycznych przepisów opracowanych z miłości do chleba i fascynacji historią rodzinnej tradycji, dzięki którym książka zyskuje niepowtarzalny klimat. Publikacja skupia się na konwencjonalnych metodach, nie ma w niej przepisów na pieczywo np. bezglutenowe, niemniej można znaleźć w niej przepisy na chleb jasny i ciemny, pełnoziarnisty i pszenny, a także na tradycyjny zakwas. Receptury opatrzone zostały również poradami kulinarnymi w postaci poleceń, z jakimi produktami spożywczymi najlepiej komponować dany rodzaj pieczywa, aby wydobyć pełnię jego smaku.

Zagniatajcie, wypiekajcie!

Pieczywo nie lubi pośpiechu, wymaga za to koncentracji i pewnej dozy wysiłku fizycznego przy wyrabianiu ciasta. Dzięki temu pieczenie chleba może działać jak wyrafinowany, relaksujący zabieg. Pozwoli wyładować emocje, uspokoić nerwy, uwolnić się od frustracji, złapać oddech. Własnoręcznie upieczony chleb to także ogromna satysfakcja i duma, a przede wszystkim rozkosz dla podniebienia!


komentarze [9]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
banato 05.04.2020 18:41
Czytelniczka

Polecam chleb fit na płatkach owsianych, jogurcie naturalnym i sodzie z ziarnami , każdemu wyjdzie i jaki zdrowy!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patriseria 02.04.2020 21:24
Czytelniczka

Piekę chleby, od 1,5 tygodnia na własnoręcznie zrobionym zakwasie. Mam przepis, w którym dodaje się mąkę i miesza łyżką. Żadnego wyrabiania. Bawię się różnymi mąkami i wychodzi pyszny!.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ola 31.03.2020 18:45
Czytelniczka

Przywołana tu przez Tymciolina pozycja "Chleb" Jeffreya Hamelmana to de facto biblia piekarnictwa. Książka napisana z pasją i jak kogoś choć trochę jara ten temat to przeczyta z zainteresowaniem. Przepisy można przenieść na domowe realia, bo autor zwykle podaje ich wersję domową,. Ale mimo wszytko to pozycja dość fachowa - aby zapisać prawie 500 stron o chlebie to trzeba...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Hogata 27.03.2020 22:04
Czytelnik

Jak piec, to z mojewypieki.com Wspaniały blog. Pani Dorotka nauczyła mnie piec :) Z tej strony piekłam już mnóstwo rzeczy i zawsze mi wszystko wychodziło... najprzeróżniejsze ciasta, chlebki, bułeczki, bajgle, pizza... Naprawdę polecam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Małgosia 30.03.2020 07:18
Czytelniczka

Zgadzam się w 100%. Książki p.Doroty tez są wspaniałe. Polecam!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Tymciolina 27.03.2020 15:44
Czytelnik

Wyśmienite zestawienie i chwalebny pomysł. Sama piekę chleb pszenno-żytni na własnym zakwasie żytnim od roku średnio raz w tygodniu w weekend. Jest to łatwe i daje dużo satysfakcji. Jedynym minusem jest to, że proces trwa od wieczora do kolejnego wieczora. Ale zapach i smak chleba wynagradza ten długi okres.

Przeczytałam "Chleb" Jeffreya Hamelmana i od razu zaznaczę, że to...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
czytamcałyczas 27.03.2020 15:34
Czytelnik

Najlepszy chlebek to ze śliwką .

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 27.03.2020 12:55
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
anomalia 29.03.2020 23:08
Czytelnik

NAJPROŚCIEJ? Kena Forkisha "Mąka woda drożdże sól" -
poza Heamelnmanem chyba najulubieńsza chlebowa...
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/244218/maka-woda-drozdze-sol-rzecz-o-pieczen...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się