Wszyscy gracze są głupcami - 20 felietonów o popkulturze

Okładka książki Wszyscy gracze są głupcami - 20 felietonów o popkulturze Mikołaj Dusiński
Okładka książki Wszyscy gracze są głupcami - 20 felietonów o popkulturze
Mikołaj Dusiński Wydawnictwo: cdp.pl publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
cdp.pl
2015-04-22
2015-04-22

Tytuł prowokujący, a zawartość… mieszana. Przede wszystkim treściowo. Mikołaj Dusiński zebrał w elektronicznym zbiorku zatytułowanym Wszyscy gracze są głupcami – 20 felietonów o popkulturze… dwadzieścia felietonów. Owszem, część dotyczy gier, ale są też poświęcone popularnym książkom post-apokaliptycznym, głośnym filmom i serialom, wreszcie komiksom. Łączy je jedno: dotyczą popkultury. Wśród autorów pojawiają się Bartosz Czartoryski, Michał Piwowarczyk, Dorota Jędrzejewska i Łukasz Orbitowski.

Wszyscy gracze są głupcami bazuje głównie na tekstach napisanych na potrzeby cdblog.pl. W latach 2013-2015 ukazało się tam około tysiąca lepszych i gorszych tekstów, z których Mikołaj Dusiński wybrał te najbardziej wartościowe. Chciał im dać drugie życie, dotrzeć z nimi do ludzi, którzy serwisu nie czytają, nie mają czasu bawić się w podobną selekcję albo po prostu wolą darmowe e-booki. I udało się, czego sam jestem żywym przykładem.

Teksty czyta się szybko. E-book nie jest długi, przeciętny felieton zajmuje kilka minut. Rozpoczyna się od historii jednej z najtrudniejszych gier w historii, The Fool’s Errand, później pojawia się analiza długości kampanii w serii Call of Duty, nowe spojrzenie na postać Batmana, historia Strażników Galaktyki czy na przykład wizyta na comic-conie w San Diego. Niektóre teksty niewiele wnoszą do tematu, inne bawią lub podsuwają ciekawe propozycje do przeczytania bądź obejrzenia. Sam wynotowałem sobie kilka tytułów, które muszę nadrobić. Resztę tekstów zapomniałem. Serio, dwa tygodnie po lekturze niewiele z nich pamiętam.

Wszyscy gracze są głupcami to ciekawa propozycja dla osób, które lubią poczytać o kinie, książce, komiksie. Nie wymaga wielkiego skupienia, nie męczy trudnymi słowami, po prostu w sposób niezobowiązujący porusza kilka ciekawych tematów. Fajna rzecz. Szkoda, że nie doczekała się kontynuacji.

Więcej recezji:

• E-Book