Pragnienie szaleństwa

Poesia y prosa completa
Dr Lex
2012-01-01
2012-01-01
poezja proza kobieta szaleństwo samobójstwo autobiografia literatura argentyńska literatura iberoamerykańska

Okładka książki Rita Baum, nr 10, lato 2006 Philippe Besson, Wiliam Blake, Bogusław Duch, Michał Fostowicz, Jerzy Franczak, Alejandra Pizarnik, Adam Poprawa, Redakcja pisma Rita Baum, Jacek Sieradzan, Jakub Sosnowski, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Adam Wiedemann
Ocena 0,0
Rita Baum, nr ... Philippe Besson, Wi...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 11-12/1989 (220-221) Isabel Allende, Gioconda Belli, Clarice Lispector, Mario Lunetta, Valerio Magrelli, Gabriela Mistral, Paweł Okołowski, Cristina Peri Rossi, Alejandra Pizarnik, Edgar Allan Poe, Elena Poniatowska, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Krystyna Rodowska, Agnieszka Taborska
Ocena 0,0
Literatura na ... Isabel Allende, Gio...

Wydanie poezji Pizarnik w takiej oprawie graficznej i tłumaczeniu to jest jakiś ponury żart. Nie wiem jak tragiczne trzeba mieć poczucie estetyki, aby coś takiego wydać. To wzbudza we mnie agresję.... Naprawdę trudno wgłębić się i docenić twórczość poetki w takiej formie.

Przypadek Pizarnik jest pod każdym względem wyjątkowy. W pewnym sensie jej twórczość można byłoby postawić gdzieś między Kafką, a Rilkem, Cortazarem a Beckettem, naszym Schulzem a Wojaczkiem i, jakkolwiek irracjonalne wydawałyby się w pierwszej chwili te zestawienia, Pizarnik za każdym razem zgrabnie wpisałaby się w ziejące między nimi luki.
Dość dobrze znana w Argentynie,...

• Nie umiem znaleźć | Jest, ale szukam taniej niż 100 zł.
  • Ameryka Łacińska
  • Poezja
  • 2021
  • Do wypożyczenia w biblio.

Dodaj cytat z książki Pragnienie szaleństwa