Pragnienie szaleństwa

Poesia y prosa completa
Dr Lex
2012-01-01
2012-01-01
poezja proza kobieta szaleństwo samobójstwo autobiografia literatura argentyńska literatura iberoamerykańska

Okładka książki Rita Baum, nr 10, lato 2006 Philippe Besson, Wiliam Blake, Bogusław Duch, Michał Fostowicz, Jerzy Franczak, Alejandra Pizarnik, Adam Poprawa, Redakcja pisma Rita Baum, Jacek Sieradzan, Jakub Sosnowski, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Adam Wiedemann
Rita Baum, nr ... Philippe Besson, Wi...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 11-12/1989 (220-221) Isabel Allende, Gioconda Belli, Clarice Lispector, Mario Lunetta, Valerio Magrelli, Gabriela Mistral, Paweł Okołowski, Cristina Peri Rossi, Alejandra Pizarnik, Edgar Allan Poe, Elena Poniatowska, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Krystyna Rodowska, Agnieszka Taborska
Literatura na ... Isabel Allende, Gio...

Wydanie poezji Pizarnik w takiej oprawie graficznej i tłumaczeniu to jest jakiś ponury żart. Nie wiem jak tragiczne trzeba mieć poczucie estetyki, aby coś takiego wydać. To wzbudza we mnie agresję.... Naprawdę trudno wgłębić się i docenić twórczość poetki w takiej formie.

Przypadek Pizarnik jest pod każdym względem wyjątkowy. W pewnym sensie jej twórczość można byłoby postawić gdzieś między Kafką, a Rilkem, Cortazarem a Beckettem, naszym Schulzem a Wojaczkiem i, jakkolwiek irracjonalne wydawałyby się w pierwszej chwili te zestawienia, Pizarnik za każdym razem zgrabnie wpisałaby się w ziejące między nimi luki.
Dość dobrze znana w Argentynie, dużo słabiej w innych krajach hispanojęzycznych, a niemal zupełnie nieodkryta w Polsce, pozostaje dokładnie tą samą osobą, którą napisała zarówno na stronach dzienników, jak i między wierszami. Dla Pizarnik zawsze prymatem było bowiem słowo. To z niego rodziły się kolejne myśli. Ono stanowiło też fundament dla "stawania się" osób i rzeczy - świat potrzebował właściwych nazw, a Pizarnik, jako poetka, obsesyjnie ich poszukiwała.
Ta silna potrzeba ujmowania rzeczywistości w odpowiednie słowa znalazła swoje odbicie w mikrokosmosie wyłaniającym się z kolejnych tekstów. Świat Pizarnik jest światem w pełni indywidualnym, samotnym, zamkniętym. Z drugiej jednak strony rodzi się on z uważnej analizy, obserwacji, świadomego zachowywania dystansu. Idąc dalej - jest to świat w którym mieszają się jawa i sen, racjonalne i zmyślone, przyjęte z zewnątrz i wchłonięte do środka. W tym wszystkim zaś wciąż jakoś zaskakująco wiele pozostaje energii, pasji, żywiołu poezji, za którym nadążyć próbuje ciało. Dokąd prowadzi ta historia - nietrudno się domyślić.

Jedyne do tej pory tłumaczenie, które pojawiło się na polskim rynku, niestety bardzo słabo oddaje spójność, jaką Pizarnik posiada w oryginale. Wiele jest miejsc, które stają się zupełnie dla odbiorcy niedostępne, na siłę zawoalowane, prawdziwie "zagubione w przekładzie". W miarę możliwości warto więc sięgać po wersję hiszpańską - wbrew pozorom znacznie bardziej czytelnikowi przystępną, bo przecież o odnalezienie WŁAŚCIWYCH NAZW Pizarnik tak bardzo dbała.

Dość dobrze znana w Argentynie,...

• Wishlist
  • Ameryka Łacińska
  • Poezja
  • Do wypożyczenia w biblio.

Dodaj cytat z książki Pragnienie szaleństwa