rozwińzwiń

O polski charakter narodowy - Zadruga

Okładka książki O polski charakter narodowy - Zadruga Antoni Wacyk
Okładka książki O polski charakter narodowy - Zadruga
Antoni Wacyk Wydawnictwo: Toporzeł Seria: Książnica Zadrugi popularnonaukowa
87 str. 1 godz. 27 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Seria:
Książnica Zadrugi
Wydawnictwo:
Toporzeł
Data wydania:
1995-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1995-01-01
Liczba stron:
87
Czas czytania
1 godz. 27 min.
Język:
polski
ISBN:
8385559191
Tagi:
Zadruga kulturalizm
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
174
158

Na półkach:

Zgodnie z tytułem dziełka, autor poddał tu krytyce polski charakter narodowy. Krytyka jest bardzo celna, choć ilustrowana przykładami i argumentowana przyczynkarsko, co stanowi rys charakterystyczny pisarstwa Wacyka. Zniszczony zostaje między innymi mit polskiej wolności, równości, tolerancji, indywidualizmu, stosunku Polaków do Ruskich, mit polskich powstań narodowowyzwoleńczych, przede wszystkim krytykowane są jednak polskie warcholstwo i lenistwo prowadzące do niegospodarności. Zdaniem autora, nie są to wyjątki od reguły, tak więc „wady” w ścisłym sensie tego słowa, lecz pierwiastki składające się na polską normę. Zarazem, dają o sobie znać przede wszystkim, gdy Polacy przebywają wśród swoich. Żyjąc wśród ludzi bardziej cywilizowanych i pod ich presją, na przykład na emigracji w Stanach Zjednoczonych lub pod zaborem pruskim, Polacy okazują się zaradni, pracowici i przedsiębiorczy.

Wskazuje to, zdaniem Wacyka, na podłoże spaczonego polskiego charakteru narodowego, jakim jest katolicyzm. Przejawiają się z nim wszystkie wskazane przez Jana Stachniuka pierwiastki składające się na wspakulturę: spirytualizm, moralizm, wszechmiłość, personalizm (osobniactwo),nihilizm i hedonizm. Szczególnie negatywną rolę autor przypisuje szkolnictwu jezuickiemu i kontrreformacji. Obwinia katolicyzm za awanturnictwo w polskiej polskiej polityce wschodniej i polityce bałtyckiej I Rzeczypospolitej, za ciemnotę i zacofanie cywilizacyjne Galicji. Krytykuje polski mesjanizm Mickiewicza, Cieszkowskiego, oraz przenikający je katolicki kult cierpiętnictwa. W III Rzeczypospolitej dostrzega chaos, bezprawie i warcholstwo oraz wysługiwanie się Kościołowi (religia w szkołach, konkordat). Radzi związać nasze państwo z Rosją, widząc tego korzyści ekonomiczne, a za prekursora takiej rozumnej polityki uznaje Druckiego-Lubeckiego.

Mocną stroną książki Wacyka jest na pewno to, że napisana została piękną, przedwojenną polszczyzną. Budzi to tym większe uznanie, że powstała w połowie lat 1990. Trudno też nie docenić niewątpliwego oczytania i erudycji autora. Nie wszystkim musi się podobać przyczynkarski styl pracy, ale jak sam autor zaznacza, dzieło nie miało mieć charakteru naukowego, a być jedynie zadrużną publicystyką. Filozoficznie, mamy tu formę nietzscheanizmu i narodowej monolatrii, da się też dostrzec podobieństwo do filozofii pracy Brzozowskiego. Zdaniem autora, możliwy jest świat bez religii, to znaczy taki, w którym kultura, od wieków walcząca ze wspakulturą, odniosłaby zwycięstwo; Wacyk uznaje zjawisko religii za związane z niższymi warstwami społecznymi, za światopogląd mas i „staruszek-dewotek”. Wyższe warstwy, jego zdaniem, mogą się od wspakultury wyzwolić. W ostatecznym rachunku, możliwe byłoby zatem też przekucie charakteru narodowego Polaków w duchu antykatolickim i kulturalistycznym.

Zgodnie z tytułem dziełka, autor poddał tu krytyce polski charakter narodowy. Krytyka jest bardzo celna, choć ilustrowana przykładami i argumentowana przyczynkarsko, co stanowi rys charakterystyczny pisarstwa Wacyka. Zniszczony zostaje między innymi mit polskiej wolności, równości, tolerancji, indywidualizmu, stosunku Polaków do Ruskich, mit polskich powstań...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    13
  • Chcę przeczytać
    6
  • Posiadam
    4
  • 💣 Antyreligia
    1
  • Krótkie
    1
  • Broszurki/krótkie
    1
  • 📌 Inne
    1
  • Historia
    1
  • Kulturalizm
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki O polski charakter narodowy - Zadruga


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne