Śmiech w edukacji, Od szkolnej wspólnoty śmiechu po edukację międzykulturową

Okładka książki Śmiech w edukacji, Od szkolnej wspólnoty śmiechu po edukację międzykulturową Przemysław Paweł Grzybowski
Przemysław Paweł Grzybowski Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls popularnonaukowa
popularnonaukowa
Oficyna Wydawnicza Impuls
2015-02-03
2015-02-03
Impuls Grzybowski Kraków śmiech edukacja wspólnota międzykulturowa

Okładka książki Harcerska kultura śmiechu w Polsce. O śmiechu i nie tylko w harcerskim Prawie, edukacji, służbie oraz twórczości Przemysław Paweł Grzybowski, Katarzyna Marszałek
Harcerska kult... Przemysław Paweł Gr...
Okładka książki Edukacja małego dziecka. Konteksty społeczne i kulturowe Jaroslav Balvin, Aneta Czerska, Burak Dalkılıç, Alena Doušková, Monika Farkašová, Baris Giray, Alina Górniok-Naglik, Przemysław Paweł Grzybowski, Daniel Hanuš, Soňa Karikova, Hristo Kyuchukov, Marzenna Magda-Adamowicz, Elżbieta Maria Minczakiewicz, Ewa Ogrodzka-Mazur, Zofia Olek-Redlarska, Iva Staňková, Anna Szafrańska, Urszula Szuścik, Danuta Ulewicz-Adamczyk, Lenka Venterová, Danuta Waloszek
Edukacja małeg... Jaroslav Balvin, An...
Okładka książki Kraina mgieł Arthur Conan Doyle, Przemysław Paweł Grzybowski
Kraina mgieł Arthur Conan Doyle,...

UŚMIECHNIJ SIĘ!
Nie bez przyczyny mówi się, że śmiech to zdrowie. Pogłębiony wdech i skurcze mięśni przepony oczyszczają płuca ze szkodliwych substancji, ponadto pobudzony układ krążenia sprawniej rozprowadza tlen w organizmie. Pozytywny wpływ śmiechu można także zaobserwować, biorąc pod uwagę pracę serca oraz mózgu. Co jednak wspólnego ma śmiech z edukacją? W jaki sposób jest wykorzystywany w procesie dydaktycznym? Jak wpływa na rozwój dziecka?
Na te pytania próbuje odpowiedzieć obszerna monografia „Śmiech w edukacji. Od szkolnej wspólnoty śmiechu po edukację międzykulturową” autorstwa Pawła Grzybowskiego, opublikowana nakładem Oficyny Wydawniczej Impuls. Praca dotycząca śmiechu jest bez wątpienia najbardziej obszerną publikacją na polskim rynku, jedną z nielicznych poświęconych tej tematyce. To nieoceniona pomoc dla nauczycieli, pedagogów, filologów, dla osób pracujących w zawodach pokrewnych, a także dla studentów, zmagających się z pracami dyplomowymi. To również interesująca książka dla tych, którzy zainteresowani są komizmem i humorem nie tylko w sferze edukacji, ale w każdej sferze życia.
Książka składa się z dwóch części, z których pierwsza zawiera analizę oraz interpretację poszczególnych zagadnień składających się na jej tematykę, natomiast część drugą stanowi antologia przykładów komizmu oraz obszerny przewodnik bibliograficzny, który zawiera źródła wiedzy w kilku językach.
W kolejnych rozdziałach autor zajmuje się uporządkowaniem kategorii pojęciowych z zakresu glotologii, czyli interdyscyplinarnej refleksji nad śmiechem, przedstawia śmiech w ujęciu fizjologicznym i społeczno-kulturowym, wyjaśnia naturę komizmu, humoru i poczucia humoru jako cenionego zmysłu przeżywania komizmu, pisze również o uśmiechu i jego komunikacyjnej oraz ekspresyjnej roli. Grzybowski omawia znaczenie śmiechu, traktowanego jako zjawisko społeczne o charakterze integrującym, a także zjawisko wyśmiewania, które stało się pierwszym kryterium wyodrębnienia określonych rodzajów śmiechu. Autor wyjaśnia ponadto znaczenie kategorii „jakość życia” oraz przywołuje jej kryteria.
W książce została poruszona również tematyka śmiechu na styku sfer publicznej i prywatnej. Autor przesłanek śmiechu w sferze publicznej doszukuje się w różnych formach piśmiennictwa, pisze o śmiechu i uśmiechu w relacjach międzykulturowych oraz o terapii śmiechem. Przytacza również liczne wypowiedzi o śmiechu w edukacji, poczynając od starożytności, po czasy współczesne, a także zapoznaje czytelnika z rozbudowanymi, całościowymi koncepcjami śmiechu i uśmiechu. Grzybowski ukazuje również w perspektywie porównawczej rezultaty badań nad śmiechem, identyfikuje też obszary, w których śmiech może być wykorzystywany. Pisze zatem o śmiechu jako istotnym czynniku w rozwoju dziecka, będącym jednym z elementów socjalizacji, od którego zależy pozycja w rodzinie, grupie rówieśników oraz sferze publicznej.
W części drugiej książki autor podaje liczne przykłady dotyczące form komizmu zawartych w żartach, szkolnych przezwiskach i psotach, a także w cytatach z prac szkolnych i zeszytów, prowadzonych na różnych poziomach nauczania. Natomiast w załączonym przewodniku bibliograficznym znajdziemy zestawienie najczęściej cytowanych źródeł na temat śmiechu, komizmu, a także uśmiechu w kontekstach omawianych w poszczególnych rozdziałach monografii.
Kompleksowość ujęcia tematyki śmiechu czyni z pozycji „Śmiech w edukacji” lekturę wartą polecenia, książkę o wszechstronnych możliwościach wykorzystania. Autor dostarcza gotowy materiał, który bardzo łatwo można zamienić w interesujący projekt do realizacji, generuje pomysły na scenariusze lekcji, a także kolejne obszary badań. Warto się zaopatrzyć w książkę tego typu, bowiem pedagodzy wielokrotnie będą do niej sięgać w swojej pracy zawodowej

Oficyna Wydawnicza Impuls http://impulsoficyna.com.pl/recenzje/smiech-w-edukacji,1572,epub.html

UŚMIECHNIJ SIĘ!

• Ze znakiem zapytania