Denim blue

Okładka książki Denim blue Katarzyna Ryrych
Okładka książki Denim blue
Katarzyna Ryrych Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Plus Minus 16 literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Plus Minus 16
Wydawnictwo Literatura
2015-01-30
2015-01-30

Przyjemna pozycja autorstwa Katarzyny Ryrych dla młodszej młodzieży. Czas PRL-u, dojrzewania, pierwszych miłości i marzeń - wszystko to osadzone w Nowej Hucie. Interesująca fabuła, przyjemnie się czyta - są i momenty do wzruszeń, i do śmiechu. Mnie kupiła empatia bohatera, młodzieżowe rozmyślania o "sprawiedliwości" i bohaterowie drugoplanowi - ciotka i Bibas. Powieść na przyjemne popołudnie - i uważam, że spokojnie mogą to przeczytać osoby zdecydowanie poniżej 16 roku życia.

Zyga to piętnastolatek i główny bohater powieści Katarzyny Ryrych. Dla chłopaka komunistyczna rzeczywistość to tylko codzienne życie. Nastolatek doskonale zdaje sobie sprawę, że dorastanie w czasach PRL – u nie jest łatwe, stara się jak może, ale los ciągle podkłada mu kłody pod nogi. Dobrze wie, że trzeba uważać na to, co się robi i mówi, bo ściany mają uszy i nigdy nie wiadomo, co czai się za rogiem. Zyga mieszka w jednym pokoju razem z ciotką, która w dalszym ciągu boi się powtórnego ataku ze strony Niemców i dwoma siostrami. Ewa potajemnie spotyka się z hipisem, a Lucyna koresponduje z bardzo tajemniczym Niemcem – Klausem. Jest także ojciec pracujący na kopalni i matka, bardzo zapracowana dozorczyni. Zyga ma tylko jedno marzenie – posiadać parę markowych dżinsów, które dla chłopaka są czymś więcej, niż tylko zwykłymi spodniami. Jest jeszcze Czarna Owca – piękna długonoga dziewczyna, która chodzi do jednej szkoły z chłopakiem. I Zyga chyba trochę się w niej kocha.
Czy Zyga zdobędzie markowe dżinsy? Jak rozwinie się jego relacja z Czarną Owcą? Czy siostry Zygi znajdą szczęście u boku tajemniczych mężczyzn? Czy czasy PRL – u aż tak bardzo różnią się od tych współczesnych?
Powieść Katarzyny Ryrych to krótka książka z wartką akcją i barwnymi bohaterami. Autorka mówi o dojrzewaniu, posiadaniu własnego zdania, prawdziwej przyjaźni i pierwszej miłości. Katarzyna Ryrych opisuje życie w PRL – u i pokazuje młodemu czytelnikowi jak bardzo zmieniły się czasy, ale niekoniecznie ludzie. Polecam powieść każdemu nastolatkowi, by poznać problemy młodych ludzi z nie tak odległych czasów i starszemu czytelnikowi, który poprzez przeczytanie książki może wrócić do czasów swojego dzieciństwa lub młodości.

Po książkę "Denim blue" sięgnęłam z myślą, że może podsunę ją mojemu synowi, by pokazać mu jak się dorastało w Polsce r czasach PRL-u. Jednak po przeczytaniu dochodzę do wniosku, że dla 12-latka to jeszcze nie koniecznie odpowiednia lektura. Co prawda główny bohater ma lat 13 ale nie do końca go polubiłam i nie chciałabym by mój syn czerpał ideały od Zygi. Może za kilka lat.

Realia PRL-owskie w książce przedstawione są znakomicie. Sama doskonale pamiętam te czasy i jak to się chodziło do Pewexu "pomarzyć". Pamiętam także moje pierwsze "prawdziwe jeansy". Doskonale opisała problemy nastolatków z tamtych czasów, ich sposób spędzania wolnego czasu i relacje z rówieśnikami.

Oprócz kilku wad (jak między innymi popalanie papierosów w tym wieku) Zyga to sprytny koleś, który wytrwale dąży do celu. W dodatku ma bardzo dobre serce i to się chwali.

Książka zdecydowanie przeznaczona jest dla młodego czytelnika ale nie za młodego. Myślę, że wiek 15-17 będzie najbardziej odpowiedni. Dorośli z kolei będą mogli dzięki tej książce odbyć bardzo przyjemną podróż w przeszłość.

Ciężkie czasy PRL-u, młody chłopak, marzenie, które w owych czasach było nierealne do spełnienia - jeansy i to wszystko w Nowej Hucie. Teraźniejsza młodzież tego nie skuma ;) To niestety jedna z gorszych książek p. Ryrych, ale że o NH mam sentyment :)

Książka niewątpliwie potrzebna i dobrze, ze została napisana w takiej lekkiej formie, która ma szansę trafić do dzisiejszych nastolatków. Dałam tylko 6 gwiazdek, bo moim zdaniem autorka dokładnie wymieszała lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte. Ja tych pierwszych za dobrze nie pamiętam, poza tym mieszkałam wtedy na wsi i nieco inaczej tam to wszystko wyglądało. Natomiast lata siedemdziesiąte, to już moje "świadome" dzieciństwo i nastoletnia młodość, więc tęsknotę za donaldami i prawdziwymi jeansami doskonale pamiętam. Też najpierw miałam polskie teksasy, a za dobre świadectwo na koniec podstawówki obiecane spodnie z Peweksu. Rodzice słowa dotrzymali.

Fantastyczna książka.
Akcja toczy się w czasach PRL. Zyga próbuje zaimponować koleżance. Potrzebuje do tego jeansów, które trudno zdobyć. Akcja toczy się a w środku jeansy.
POLECAMMM!!!!

Fantastyczna książka.
POLECAMMM!!!!

1944

Bardzo ciekawa i mądra książka. Idealna lektura dla współczesnych nastolatków, które nie mają pojęcia o życiu w PRL-u i o udogodnieniach, jakich nie doceniają każdego dnia.

Moja ulubiona autorka.
Książka pozwala przenieść się w czasy PRL. Odkryć wartości życiowe którymi kierowali się nasi rówieśnicy w tamtych czasach. A także zauważyć jakie szczęście, a może nieszczęście mamy żyjąc w obecnych czasach.

Moja ulubiona autorka.

Miałam nadzieję, że książka mnie wciągnie, jednak tak nie było. Mimo tego daję jej pozytywną ocenę bez wyrzutów sumienia.

Czwarta Książka - Read Week Edycja Wakacyjna - 7/10

Czwarta Książka - Read Week Edycja Wakacyjna - 7/10

• Młodzieżowe
  • Plus minus 16
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Denim blue