Uległość czy niepodległość

Okładka książki Uległość czy niepodległość Andrzej Nowak (historyk)
Okładka książki Uległość czy niepodległość
Andrzej Nowak (historyk) Wydawnictwo: historia
historia
Uległość czy niepodległość
2014-12-01
2014-12-01

Kupiłem książkę w rozszerzonym wydaniu z 2022 r. jednak to prof. Nowak w swoim najlepszym wydaniu. Książka jest zbiorem kilku rodzajów tekstów profesora, mianowicie artykułów naukowych, referatów sympozjalnych i eseistyki gazetowej oraz wywiadów prasowych. Książka jest ciekawa i jak zawsze w przypadku profesora erudycyjna. Książka jest moim zdaniem nie tylko historyczną. Książka jest także pracą o charakterze zbioru ważnych przemyśleń z dziejów myślenia o Rosji szczególnie o tym jak budować tradycje smoleńska od 1610 r. do 2010 r, Generalnie profesor daje tu pewne wytyczne polityki pamięci od Kłuszyna, przez Katyń do Katastrofy Smoleńskiej, uważam na koniec, że praca ma dużą wartość poznawczą z punktu widzenia historii, historii idei, geopolityki i imperiologii co może dać po gruntownym przeczytaniu nam drogę do dobrej refleksji strategicznej. Polecam dla każdego kto myśli o Polsce.

Witam. Kolejne dzieło prof. Nowaka które uważam za bardzo ważne. Również dlatego że staje w kontrze do tych którzy uważają że "polskość to nienormalność". Nastały niestety takie czasy że krzewienie patriotyzmu, przywiązania do naszej tradycji, rodziny jest często wyśmiewane jako ciemnogród i zacofanie. Nie jesteśmy idealni ale to Zachód mógłby się z naszej historii uczyć tolerancji, swobody i samorządności. Jak widać nawet w komentarzach dla wielu to bełkot. Cóż niewiedza uszczęśliwia ale często do niczego nie prowadzi. Pozdr. P.

Ta książka powinna być lekturą obowiązkową w liceum, świetnie pokazuje, dlaczego ważna jest znajomość historii oraz własnej, narodowej kultury, literatury. Dodatkowo na przykładzie samego autora doskonale widać tu, jak piękną rzeczą jest patriotyzm, i że wbrew lansowanej stale propagandzie, nie jest on domeną ludzi ciemnych, głupich czy niewykształconych, ale wręcz przeciwnie, bo profesora Nowaka wyróżnia ogromna klasa, wiedza i inteligencja.

To pytanie stawiały sobie pokolenia naszych rodaków. Bić się czy się nie bić. Walczyć aby przegrać, czy pracować aby żyć. Przegrana odnawia ducha polskości przyszłych pokoleń, uległość zabija jednak cząstkę ciebie. To pytania sam sobie stawiam i nie potrafię znaleźć odpowiedzi. Andrzej Nowak ją widzi, stawia na walkę, walkę o duszę.
Książka składa się w większości z krótkich esejów, artykułów oraz konferencji wcześniej wygłoszonych przez autora. Sporo z nich słyszałem uprzednio. Teraz miałem okazje powtórzyć raz jeszcze. Nie mogę mu odmówić gorącego patriotycznego serca, pięknej wizji naszej wspólnej historii i ukierunkowania na wolność nawet gdy jej zdobycie wydaje się niemożliwe.
Zachęcam do lektury albo do posłuchania konferencji profesora dostępnych na youtube.com.

Książka składa się w większości z...

Czym jest polskość? Co sprawiło, że pomimo kilkuset lat zaborów i licznych prób zniszczenia polskości Polska nadal jest na mapie Europy? Czym jest tożsamość narodowa? Czy nieudane powstania miały sens? Na to i wiele innych pytań odpowiada w swojej książce krakowski profesor, znakomity znawca historia Polski i Rosji - Andrzej Nowak. "Uległość czy Niepodległość" to także opowieść o istocie rosyjskiego imperializmu, geopolityce, o historii naszego kraju ale też o przyszłych zagrożeniach i szansach dla Polski. Ciekawa lektura dla każdego polskiego patrioty, ale też dla tych młodych Polaków którzy bezkrytycznie chłoną wszystko co zachodnie i uważają że "polskość to nienormalność", ponieważ otwiera oczy i pokazuje że mamy powody do bycia dumnymi z faktu, że jesteśmy Polakami.

Książka składa się z trzech części. Pierwsza część to eseje dotyczące trudnej historii Polsko-Rosyjsko-Ukraińskiej. Są to bardzo dobre eseje, oparte na dokumentach odnalezionych przez autora w archiwach wielu krajów, bardzo interesujące dla pasjonatów historii. Za tę część i za pracę wykonaną przez Autora daję 10.

Pozostałe części to artykuły, wystąpienia oraz wywiad z prof. Nowakiem na tematy polityczno-społeczno-religijne, aktualne w chwili wydania książki. Są to części zdecydowanie słabsze; w zasadzie mogłoby ich w tej książce nie być.

Pozostałe części to artykuły, wystąpienia oraz wywiad z...

Bełkot propisowskiego historyka. Niesmak, że aż swędzi. Jak pan autor jest takim wielkim znawcą i krytykiem kultury 'zapomnianej przez media', to niech sam sfinalizuje filmy o wielkich polakach.

• Polityka
  • Historyczna
  • Historia i polityka
  • Eikon
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Uległość czy niepodległość