Ci, którzy walczyli

2015-01-28
literatura polska II Wojna Światowa
Inne

Wzloty i upadki klanu Winnych

druga część wspaniałej sagi, jeśli ktoś ogladał serial TVP to po lekturze nie będzie zawiedziony

Lubię sagi rodzinne i przyznam, że pierwszą część przeczytałam z przyjemnością. Nie jest to może literatura najwyższych lotów, ale pozwalała emocjonalnie związać się z bohaterami (podobały mi się zwłaszcza postacie starszej generacji - Antoni, Bronia, Stanisław) i z zaciekawieniem śledzić losy rodziny Winnych. Irytowały mnie co prawda nieścisłości historyczne oraz pewne rozwiązania fabularne odbierające wydarzeniom wiarygodność (ilość znanych i wielkich Polaków, z którymi zetknęła się ta prosta, żyjąca od pokoleń na wsi, rodzina jest zupełnie nieprawdopodobna). Ale te niedoskonałości nie zaważyły w dużym stopniu na odbiorze lektury, która mnie wciągnęła i kilkukrotnie wzruszyła. Drugi tom niestety nie trzyma poziomu pierwszej części. Niektóre wątki przedstawione zostały chaotycznie i pobieżnie, część postaci pojawia się jak meteoryty, by za chwilę zniknąć, postać i losy Kazimierza są nakreślone tak przesadną kreską, że aż śmieszą. Ale najzabawniejsze jest przedstawienie kariery Janka - chłopak z polskiej wsi, bez wykształcenia i dobrej znajomości języka angielskiego, z talentem do pracy elektryka, ale niepopartym żadną szkołą techniczną staje się wybawcą dużego amerykańskiego koncernu i okazuje się mądrzejszy od wszystkich wykształconych specjalistów od lat pracujących w firmie. Litości! Jestem w trakcie czytania trzeciego tomu i zastanawiam się co przeważy - czy odłożę go na półkę i sięgnę po ciekawszą, lepszą książkę, czy doczytam do końca, by dowiedzieć się, jak skończą się losy bohaterów.

Początkowo sądziłam, że pierwszy tom był lepszy od "Ci, którzy walczyli", jednak koniec tytułu zmienił moje zdanie.
Obie te książki są równie dobre, bardzo dobre.

Obie te książki są równie dobre, bardzo dobre.

Wspaniała saga!

Wspaniała saga!

Lepsza od poprzednich części.

Lepsza od poprzednich części.

Sama historia nadal bardzo mi się podoba, jednakże mam ciągły niedosyt spowodowany nie rozwijaniem historii głównych postaci. Wątki miłosne skracane są do jednego fragmentu, w którym dowiadujemy się po krótce, że się kochają albo że już są po ślubie. Nie wiemy jakie uczucia im towarzyszą, jak to uczucie nabierało intensywności i ma się wrażenie, że relacje między postaciami pojawiają się znikąd. Również ogromnie mi smutno z powodu potraktowaniu po macoszemu okresu II Wojny Światowej. Został skrócony do minimum, jak na potencjał jaki w nim drzemał. Tak naprawdę cały drugi tom można by poświęcić na opowiedzenie historii wszystkich członków rodziny z tego właśnie okresu. Czas w tej książce po prostu pędzi za szybko, przez co ciężko się wczuć w przedstawianą historię. Tym samym powoduje to irytację czytelnika, który "chciałby więcej".
Co do całości tego tomu, to uważam, że przypomina to bardziej streszczenie aniżeli powieść :(

W mojej opinii jest to najlepsza, najbardziej ujmująca dotychczas część sagi o rodzinie Winnych. W dwóch poprzednich częściach nie odczuwałam przywiązania do bohaterów, natomiast tutaj się to zmieniło. Uważam, że wątek o IIWŚ mógłby być odrobine dłuższy,ale mogę być nie obiektywna, bo bardzo lubię ten temat w literaturze i dla mnie mógłby się nie kończyć :) W końcu więcej opisów postaci, emocji czy rodziny o której wcześniej mniej wspominano. Niecierpliwe czekam na dalszy rozwój wydarzeń, ale czuję, że ta część pozostanie moją ulubioną.

Świetna

Świetna

Kolejna część wdzięcznej, lekkiej powieści. Historia w tym momencie dosyć mocno się rozkręca. Dochodzi wielu nowych bohaterów. Gdybym sobie nie notowała zależności między różnymi postaciami, pewnie bym się pogubiła. Do tej pory saga przypomina trochę serial, który się czyta ;) Niemniej jestem ciekawa, co będzie dalej, więc sięgnę po kolejny tom.

Druga część równie dobra, wciągająca i dobrze się słucha - Polecam!

Druga część równie dobra, wciągająca i dobrze się słucha - Polecam!