Ci, którzy walczyli

- Data wydania:
- 2015-01-28
- Data 1. wyd. pol.:
- 2015-01-28
- Liczba stron:
- 356
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788364776311
- Wydawnictwo:
- Zwierciadło
- Tagi:
- literatura polska II Wojna Światowa
- Cykl:
- Stulecie Winnych (tom 2)
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 2015-01-28
- Liczba stron:
- 356
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788364776311
- Tagi:
- literatura polska II Wojna Światowa
- Inne
Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Powieść historyczna.
1 września 1939 roku. Mania i Ania Winne, pierwsze w rodzinie z podwarszawskiego Brwinowa bliźniaczki są już dorosłe. Mania rodzi kolejne bliźniaczki - Kasię i Basię. Rytm dwóch pierwszych tomów wyznaczają daty znamienne w dwóch wymiarach historii – tej wielkiej, która bezpowrotnie zmieni losy całego pokolenia Polaków i tej małej, ale wcale nie mniej ważnej – historii rodziny, wyznaczanej życiem kolejnych pokoleń. Pojawienie się w niej dwóch dziewczynek otworzy jej kolejny rozdział. Podczas II wojny światowej rodzina Winnych doświadcza tego, co tysiące polskich rodzin. Niektórzy Winni walczą na europejskich frontach, inni zmagają się z okupacyjną codziennością: terrorem, głodem i groźbą wywózki do obozów koncentracyjnych. Mimo wojennej zawieruchy, życie płynie dalej: Winni kochają, nienawidzą, rodzą się im kolejne dzieci. Nadchodzi koniec II wojny światowej. Upragniona wolność niewiele ma jednak wspólnego z tym, o czym marzyli przez lata nazistowskiego terroru. Inwigilacja i represje ze strony komunistycznych rządów to chleb powszedni powojennych lat. Jak Winni poradzą sobie w nowej rzeczywistości?
Czytając powieść Ałbeny Grabowskiej przenosimy się w czasie – spoglądamy na życie pokolenia naszych babć i dziadków, a w kolejnym tomie – nas samych i naszych rodziców. Wraz z rodziną Winnych przeżywać będziemy chwile grozy, ale i szczęścia, emocje, wzruszenia i małe radości. Często zadamy sobie pytanie - zmuszony do podejmowania niełatwych wyborów, by przekonać się - ze zgrozą lub zdziwieniem - co tak naprawdę w nas drzemie i do czego jesteśmy zdolni, podobnie jak bohaterowie "Stulecia Winnych"
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Wzloty i upadki klanu Winnych
Od lat zaczytuję się w sagach rodzinnych. To właśnie one są moim ulubionym gatunkiem powieści. Po nie najchętniej sięgam. Jako ich dodatkowy atut traktuję wplatanie w fabułę wydarzeń, które miały miejsce w rzeczywistości i które zanotowano w kronikach. Właśnie tego typu lekturą jest saga napisana przez Ałbenę Grabowską, opowiadająca o rodzie Winnych. Rodzinie, której losy mamy okazję śledzić na przełomie kilkadziesięciu lat. Niedawno na księgarskie półki trafił drugi tom tego cyklu, który obejmuje lata 1942-1968. Zatem w tle mamy II wojnę światową, lata powojenne, kształtowanie się nowej polskiej rzeczywistości, aż po wydarzenia z marca 1968 roku.
Bohaterami książki są wszyscy członkowie rodziny, ale na pierwszy plan wysuwają się postacie sióstr bliźniaczek – Mani i Ani. Obie młode kobiety w czasie działań wojennych poznają smak samotnego macierzyństwa. Mąż Mani zaginął bez śladu w wojennej zawierusze. Ania rodzi dziecko, ale i los obdarza ją przybraną córką pochodzenia żydowskiego, której kobieta ratuje życie. Rodzina Winnych w czasie II wojny światowej przeżywa to, co tysiące polskich rodzin. Winnych, jak cały polski naród, dotyka bieda, głód, strach przez śmiercią, przemoc ze strony okupanta, utrata majątku. Chwil trudnych nie brakuje, ale wśród wielu nieszczęść pojawiają się i malutkie promyki radości. Powojenna rzeczywistość też nie jest łatwa i różowa. Nowy porządek bywa czasem trudniejszy niż wojenne czasy. Pojawiają się prześladowania ze strony władzy, represje za podejmowane w czasie wojny decyzje.
Mimo wszystko Winni trwają. Rodzą się i umierają, próbują przetrwać to, co złe, kochają, ulegają namiętnościom, przeżywają wzloty i upadki, rozterki i tęsknoty. Ich dzieje są fascynujące, pełne niespodzianek i zawirowań. Dlatego ta saga ma moc narkotyku i zaczarowuje czytelnika niczym najsilniejsza używka. Lektura jest niczym czarna dziura, niesamowicie pochłania i trudno ją odłożyć nawet późną nocą, gdy zmęczenie zamyka oczy.
Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że autorka bardzo staranie przemyślała swoją koncepcję fabuły, dokładnie ją dopracowała nawet w najmniejszych szczegółach. Efekt tej pracy i talentu pisarskiego jest widoczny od samego początku. Nie dziwią zatem liczne pochwały i pozytywne opinie anonimowych czytelników i znanych mi blogerów na temat tej lektury. Sama przeczytałam ją migiem z niesłabnącym zachwytem, z dreszczem emocji i wielką uwagą. Czytałam szybko, chcąc jak najszybciej wiedzieć, co dalej, ale i smuciłam się, gdy zbliżał się koniec, bo zbliżało się rozstanie z lubianymi przeze mnie postaciami. Zakończenie książki jest niezwykle tajemnicze, a sama zagadka nie zostaje do końca rozwiązania. Taka sytuacja powoduje, że chciałabym by już teraz zagłębić w dalsze losy członków klanu Winnych.
Książka to mistrzostwo w kategorii sag rodzinnych. Choć czytałam ich dość sporo, ta przebija większość z nich swoją doskonałością. Nie potrafię zatem umieścić tego tomu w mojej biblioteczce na innej półce niż ta z napisem „ulubione”. Gorąco ją rekomenduję i polecam. Myślę, że lektura nie rozczaruje nikogo. Autorce gratuluję świetnego pióra i dodaję ją do grona moich ulubionych rodzimych pisarek. A Wam życzę podobnych wrażeń przy czytaniu, jakich sama doznałam.
Bernardeta Łagodzic-Mielnik
Popieram [ 27 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Pamiętaj moja droga. (...) Można wbić komuś nóż w serce. Można, trzeba czasami nawet... Nigdy jednak nie wbijaj noża komuś w plecy, bo ci ni...
RozwińTen, który wątpi, musi bardzo wierzyć.
Wojna przemawia do ludzi wieloma językami, ale zawsze jest to głos bestii.
Opinie [306]
“Wojna przemawia do ludzi wieloma językami, ale zawsze jest to głos bestii”.
więcejPo raz drugi weszłam do świata rodziny Winnych. Razem z nimi kochałam, płakałam, wzruszałam się i cierpiałam. Trochę obawiałam się czy po ogromnych emocjach wywołanych pierwszą częścią, druga mnie nie zawiedzie. Na szczęście Ałbena Grabowska to mistrzyni słowa i po raz kolejny dałam się porwać...
Mogę powiedzieć, że u mnie tegoroczne święta upłynęły w towarzystwie rodziny Winnych. Kolejne perypetie bohaterów. Jak odnaleźli się w czasie toczącej się drugiej wojny światowej. Jak każda wojna przynosi straty, tak i tutaj nie obyło się bez poległych. Opisane losy są tak realne, że czytając miałam wrażenie, że jestem obok nich. Wyobraźnia podpowiadała mi wygląd bohaterów...
więcejKontynuacja ,,Ci, którzy przeżyli”. Równie piękna, ciekawa i wciągająca. Literatura wspaniale opisuje trudną historię naszego kraju. Problemy, z którymi musieli się zmagać ludzie. Ich strach o siebie i najbliższych, o przetrwanie i o losy Polski.
Pokaż mimo toKsiążka idealnie wpisała się w mój gust literacki. Ta część jeszcze bardziej podobała mi się niż tom I, ze względu na to, że większa część akcji osadzona była w czasie trwania II wojny światowej. Autorka idealnie wplotła dzieje rodzinny Winnych w tragiczne wydarzenia wojenne i rewelacyjnie przywołała klimat tamtych lat. Akcja ani na chwilę nie zwalnia, a piękny język jakim...
więcejhttps://malinowe-story.blogspot.com/2020/11/trylogia-stulecie-winnych-abena.html
więcejParadoksalnie, drugi tom – choć rozgrywał się na tle drugiej wojny światowej – został najgorzej „rozegrany”. Tomy pierwszy i ostatni czytało mi się znacznie szybciej i sprawniej, ten musiałam niestety trochę przemęczyć. Momentami akcja była strasznie rozwleczona, natomiast pod koniec dostałam...
Wojenne i powojenne losy brwinowskiej rodziny. Ich tragiczne losy, ale też i radości. Nestorka rodu nadal wszystko trzyma żelazną ręką. Po Ani i Mani, w kolejnym pokoleniu pojawiają się znów bliźnięta - Basia i Kasia. Książka czyta się sama.
Pokaż mimo toAnia i Mania oraz cała plejada bohaterów ponownie zagościła w moim sercu. Tym razem zagłębiłam się w czasy powojenne z zakończeniem akcji w 1968 roku.
więcejZniszczone miasta, rozkładające się zwłoki na ulicach, głód.... Życie toczyło się, ludzie byli biedni, rozdrażnieni, rozbici psychicznie, bali się przyszłości. Szukali swoich zaginionych członków rodziny, znajomych.
...
Jest w tej historii coś, co nie pozwala jej odłożyć, mimo niezbyt dobrego warszatu pisarskiego. Zabrakło mi dosłownie pół godziny, by skończyć drugą część "Stulecia Winnych" w jeden wieczór.
więcejBędę szczera - nie znałam Ałbeny Grabowskiej przed powstaniem serialu na podstawie sagi. Do ekranizacji zresztą też podchodziłam sceptycznie, ale w końcu się przełamałam i dzieje rodu...
Warto przeczytać i zbliżyć się do tamtych czasów
Pokaż mimo toCudowna kontynuacja.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toAczkolwiek Kazimierz lepiej jakby w wojennych zgliszczach pozostał.