Ci, którzy walczyli

- Kategoria:
- literatura piękna
- Cykl:
- Stulecie Winnych (tom 2)
- Wydawnictwo:
- Zwierciadło
- Data wydania:
- 2015-01-28
- Data 1. wyd. pol.:
- 2015-01-28
- Liczba stron:
- 356
- Czas czytania
- 5 godz. 56 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788364776311
- Tagi:
- literatura polska II Wojna Światowa
- Inne
Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Powieść historyczna.
1 września 1939 roku. Mania i Ania Winne, pierwsze w rodzinie z podwarszawskiego Brwinowa bliźniaczki są już dorosłe. Mania rodzi kolejne bliźniaczki - Kasię i Basię. Rytm dwóch pierwszych tomów wyznaczają daty znamienne w dwóch wymiarach historii – tej wielkiej, która bezpowrotnie zmieni losy całego pokolenia Polaków i tej małej, ale wcale nie mniej ważnej – historii rodziny, wyznaczanej życiem kolejnych pokoleń. Pojawienie się w niej dwóch dziewczynek otworzy jej kolejny rozdział. Podczas II wojny światowej rodzina Winnych doświadcza tego, co tysiące polskich rodzin. Niektórzy Winni walczą na europejskich frontach, inni zmagają się z okupacyjną codziennością: terrorem, głodem i groźbą wywózki do obozów koncentracyjnych. Mimo wojennej zawieruchy, życie płynie dalej: Winni kochają, nienawidzą, rodzą się im kolejne dzieci. Nadchodzi koniec II wojny światowej. Upragniona wolność niewiele ma jednak wspólnego z tym, o czym marzyli przez lata nazistowskiego terroru. Inwigilacja i represje ze strony komunistycznych rządów to chleb powszedni powojennych lat. Jak Winni poradzą sobie w nowej rzeczywistości?
Czytając powieść Ałbeny Grabowskiej przenosimy się w czasie – spoglądamy na życie pokolenia naszych babć i dziadków, a w kolejnym tomie – nas samych i naszych rodziców. Wraz z rodziną Winnych przeżywać będziemy chwile grozy, ale i szczęścia, emocje, wzruszenia i małe radości. Często zadamy sobie pytanie - zmuszony do podejmowania niełatwych wyborów, by przekonać się - ze zgrozą lub zdziwieniem - co tak naprawdę w nas drzemie i do czego jesteśmy zdolni, podobnie jak bohaterowie "Stulecia Winnych"
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Oficjalne recenzje
Wzloty i upadki klanu Winnych
Od lat zaczytuję się w sagach rodzinnych. To właśnie one są moim ulubionym gatunkiem powieści. Po nie najchętniej sięgam. Jako ich dodatkowy atut traktuję wplatanie w fabułę wydarzeń, które miały miejsce w rzeczywistości i które zanotowano w kronikach. Właśnie tego typu lekturą jest saga napisana przez Ałbenę Grabowską, opowiadająca o rodzie Winnych. Rodzinie, której losy mamy okazję śledzić na przełomie kilkadziesięciu lat. Niedawno na księgarskie półki trafił drugi tom tego cyklu, który obejmuje lata 1942-1968. Zatem w tle mamy II wojnę światową, lata powojenne, kształtowanie się nowej polskiej rzeczywistości, aż po wydarzenia z marca 1968 roku.
Bohaterami książki są wszyscy członkowie rodziny, ale na pierwszy plan wysuwają się postacie sióstr bliźniaczek – Mani i Ani. Obie młode kobiety w czasie działań wojennych poznają smak samotnego macierzyństwa. Mąż Mani zaginął bez śladu w wojennej zawierusze. Ania rodzi dziecko, ale i los obdarza ją przybraną córką pochodzenia żydowskiego, której kobieta ratuje życie. Rodzina Winnych w czasie II wojny światowej przeżywa to, co tysiące polskich rodzin. Winnych, jak cały polski naród, dotyka bieda, głód, strach przez śmiercią, przemoc ze strony okupanta, utrata majątku. Chwil trudnych nie brakuje, ale wśród wielu nieszczęść pojawiają się i malutkie promyki radości. Powojenna rzeczywistość też nie jest łatwa i różowa. Nowy porządek bywa czasem trudniejszy niż wojenne czasy. Pojawiają się prześladowania ze strony władzy, represje za podejmowane w czasie wojny decyzje.
Mimo wszystko Winni trwają. Rodzą się i umierają, próbują przetrwać to, co złe, kochają, ulegają namiętnościom, przeżywają wzloty i upadki, rozterki i tęsknoty. Ich dzieje są fascynujące, pełne niespodzianek i zawirowań. Dlatego ta saga ma moc narkotyku i zaczarowuje czytelnika niczym najsilniejsza używka. Lektura jest niczym czarna dziura, niesamowicie pochłania i trudno ją odłożyć nawet późną nocą, gdy zmęczenie zamyka oczy.
Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że autorka bardzo staranie przemyślała swoją koncepcję fabuły, dokładnie ją dopracowała nawet w najmniejszych szczegółach. Efekt tej pracy i talentu pisarskiego jest widoczny od samego początku. Nie dziwią zatem liczne pochwały i pozytywne opinie anonimowych czytelników i znanych mi blogerów na temat tej lektury. Sama przeczytałam ją migiem z niesłabnącym zachwytem, z dreszczem emocji i wielką uwagą. Czytałam szybko, chcąc jak najszybciej wiedzieć, co dalej, ale i smuciłam się, gdy zbliżał się koniec, bo zbliżało się rozstanie z lubianymi przeze mnie postaciami. Zakończenie książki jest niezwykle tajemnicze, a sama zagadka nie zostaje do końca rozwiązania. Taka sytuacja powoduje, że chciałabym by już teraz zagłębić w dalsze losy członków klanu Winnych.
Książka to mistrzostwo w kategorii sag rodzinnych. Choć czytałam ich dość sporo, ta przebija większość z nich swoją doskonałością. Nie potrafię zatem umieścić tego tomu w mojej biblioteczce na innej półce niż ta z napisem „ulubione”. Gorąco ją rekomenduję i polecam. Myślę, że lektura nie rozczaruje nikogo. Autorce gratuluję świetnego pióra i dodaję ją do grona moich ulubionych rodzimych pisarek. A Wam życzę podobnych wrażeń przy czytaniu, jakich sama doznałam.
Bernardeta Łagodzic-Mielnik
OPINIE i DYSKUSJE
Dalsze rodziny rodziny Winnych,wcale nie łatwiejsze choć rzeczywistośc inna...
Polecam.
Dalsze rodziny rodziny Winnych,wcale nie łatwiejsze choć rzeczywistośc inna...
Pokaż mimo toPolecam.
Oczywiście przeczytałam zachłannie, chętnie i w każdej wolnej chwili. Jednak nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że drugi tom nie zauroczył mnie jak jego poprzednik. Wiele wydarzeń historycznych stanowiło osnowę lecz jak dla mnie nie to stanowiło czar. Były nim postaci, ich charakter i osobowość. Może to zamysł autorki, że jak czytelnik poznał bohaterów (tych którzy przeżyli), to nie wypada mu zajmować czasu przypominaniem jacy oni są. Być może.
Kilka wątków było dla mnie wplątanych zbyt wyraziście, inne natomiast opowiedziane bez kontekstu.
Autorka w każdym razie pozostaje jedną z moich ulubionych i już zagłębiam się w ostatni tom, szukając tam kontynuacji i wyjaśnień.
Oczywiście przeczytałam zachłannie, chętnie i w każdej wolnej chwili. Jednak nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że drugi tom nie zauroczył mnie jak jego poprzednik. Wiele wydarzeń historycznych stanowiło osnowę lecz jak dla mnie nie to stanowiło czar. Były nim postaci, ich charakter i osobowość. Może to zamysł autorki, że jak czytelnik poznał bohaterów (tych którzy przeżyli),...
więcej Pokaż mimo toChciałam serdecznie podziękować autorce za trud włożony w napisanie tej poruszającej serii.
Nie oglądam telewizji, jednak czytając dobre opinie na temat tych książek zakupiłam całą serię i to był doskonały pomysł.
Dziękuję bardzo!
Chciałam serdecznie podziękować autorce za trud włożony w napisanie tej poruszającej serii.
Pokaż mimo toNie oglądam telewizji, jednak czytając dobre opinie na temat tych książek zakupiłam całą serię i to był doskonały pomysł.
Dziękuję bardzo!
8,5 ⭐
8,5 ⭐
Pokaż mimo toKolejny tom rodzinnej historii Winnych okazał się w moim odczuciu jeszcze bardziej dopracowany od pierwszego.
Nie znajdziemy w nim monotonii, jest lirycznie, emocjonalnie, prawdziwie.
Mamy 1 września 1939 roku. Winni doświadczają tego, co tysiące polskich rodzin. Niektórzy walczą na europejskich frontach, inni zmagają się z okupacyjną codziennością (terrorem, głodem i groźbą wywózki do obozów koncentracyjnych). Pomimo wojny, życie płynie dalej - Winni kochają, nienawidzą, chcą się rozwijać, rodzą kolejne dzieci, których namiętności i wady piszą dalsze dzieje rodziny.
Winni to szereg niezwykle szczegółowo zarysowanych bohaterów, w których istnienie łatwo jest uwierzyć czytelnikowi, a jeszcze łatwiej się do nich przywiązać. Fikcja wzbogacona o prawdziwe postacie i historyczne wydarzenia w połączeniu ze "zgrabnym" stylem pisania tworzą naprawdę ciekawą lekturę, godną polecenia każdemu.
Ałbena Grabowska po raz kolejny prezentuje nam literaturę na wysokim poziomie.
Kolejny tom rodzinnej historii Winnych okazał się w moim odczuciu jeszcze bardziej dopracowany od pierwszego.
więcej Pokaż mimo toNie znajdziemy w nim monotonii, jest lirycznie, emocjonalnie, prawdziwie.
Mamy 1 września 1939 roku. Winni doświadczają tego, co tysiące polskich rodzin. Niektórzy walczą na europejskich frontach, inni zmagają się z okupacyjną codziennością (terrorem, głodem i...
Po tomie pierwszym "Stulecia Winnych", który okazał się gorzkim rozczarowaniem (gorzkim tym bardziej, że sezon pierwszy serialu, nakręcony na podstawie tego tomu, jest moim ulubionym), na tom drugi spoglądałam już z lekką obawą. "Ci, którzy walczyli", okazali się jednak sporym zaskoczeniem, i to bardzo pozytywnym!
Trwa II wojna światowa. Mania rodzi następne pokolenie bliźniaczek - Kasię i Basię. Tymczasem Ania próbuje wygoić rany po nieszczęśliwej miłości poprzez szybki ślub z Kazimierzem. Razem z mężem zamieszkuje w Warszawie, jednak życie w okupowanej stolicy nie jest łatwe. Rodzina rozstaje się także z Wackiem, Tadeuszem i Jaśkiem, którzy wyruszają na front...
Tom drugi czyta się dużo lepiej niż pierwszy między innymi ze względu na korektę - wreszcie jej dokonano! Nie ma już tylu błędów, wszystko się mniej więcej zgadza, zdania są zrozumiałe dla czytelnika. Idealnie nie jest nadal, bo wyłapałam kilka błędów, ale jest dużo, dużo lepiej. Jeśli zaś jesteście ciekawi tych błędów, to po pierwsze: w pewnym momencie narrator mówi, że Kasia i Basia mają po trzynaście lat, mimo że rocznikowo powinny mieć piętnaście. Po drugie: w rozdziale o roku 1954 jest cała afera z [uwaga spoiler] odwoływaniem ślubu Mani i z wizytą Ani u tajemniczego Króla. W tym samym rozdziale narrator wspomina, że Mania wzięła jednak ślub dziesięć miesięcy po wykonaniu wyroku na pewnej osobie (do tego należy dodać "wiele miesięcy", czyli raczej nie dłużej niż jedenaście). Wychodzi na to, że ślub odbywa się maksymalnie w roku 1956. Tymczasem w rozdziale o roku 1958 młodsze bliźniaczki dopiero przygotowują się do tego ślubu, a Michał gryzie się tym, że Ania gdzieś pojechała, a on nie wie, po co. Przecież ona wyjechała podobno cztery lata wcześniej! Czy oni nadal to wspominają, a Michał martwi się tym przez bite cztery lata? [koniec spoileru]
A wracając już całkowicie do zalet powieści, to okazało się, że o dziwo tutaj książka podobała mi się nawet bardziej niż serial. Dla zainteresowanych podpowiem, że akcja tomu II kończy się mniej więcej wraz z końcem odcinka 7 sezonu trzeciego (na VOD jest to odcinek 33). W książce bardziej podobały mi się losy moich dwóch ulubionych bohaterów męskich, tzn. Ignacego i Jaśka. Interesujące są także losy braci wysłanych na front we Francji. Realia getta także zostały oddane chyba lepiej (w serialu Róża nie musi nawet sprzedawać futra - jest mocno zużyte, ale nadal je nosi; w książce sprzedaje zarówno futro, jak i płaszcz od Ani; poza tym nie przechodzi po prostu przez dziurę w ścianie, tylko musi opłacać pośredników). Jakoś to wszystko wydało mi się bardziej prawdopodobne. Jeśli jednak macie jakieś informacje, że mogło być tak jak w serialu, to będę wdzięczna za komentarze, bo w sprawie getta nie jestem specjalistką i mogę się mylić.
Czytając tom pierwszy, nie czułam żadnych emocji. Zmieniło się to na szczęście w tomie drugim - znów przezywałam losy bohaterów, cieszyłam się z nimi albo im współczułam. Zwłaszcza w scenie końcowej, która była świetnie opisana. Teraz pozostaje mi tylko opowiedzieć Wam o tomie trzecim (bo wczoraj skończyłam go czytać), a potem przeczytać jeszcze "Opowiadania" :) Być może do tego czasu w mojej bibliotece pojawi się też prequel, o wydaniu którego pisałam tutaj, a na którego zakup przez bibliotekę bardzo liczę.
http://arnikaczyta.blogspot.com/2021/12/pozytywne-zaskoczenie-abena-grabowska.html
Po tomie pierwszym "Stulecia Winnych", który okazał się gorzkim rozczarowaniem (gorzkim tym bardziej, że sezon pierwszy serialu, nakręcony na podstawie tego tomu, jest moim ulubionym), na tom drugi spoglądałam już z lekką obawą. "Ci, którzy walczyli", okazali się jednak sporym zaskoczeniem, i to bardzo pozytywnym!
więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTrwa II wojna światowa. Mania rodzi następne pokolenie...
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Jednak od pewnego momentu miałam wrażenie, że trzymam w ręku nie powieść, a kronikę. Albo, że spotkałam znajomą (Autorkę), która opowiada mi co słychać u naszych wspólnych znajomych (bohaterów "Początku" i pierwszego tomu). Takie wieści "z drugiej ręki" siłą rzeczy są skrótowe i uproszczone. I nigdy nie zastąpią spotkania. Nie czułam się zatem już uczestniczką zdarzeń, a jedynie ich obserwatorką.
Dlatego nie zżyłam się już z Kasią, Basią i Ewą tak jak z postaciami poprzednich części...
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Jednak od pewnego momentu miałam wrażenie, że trzymam w ręku nie powieść, a kronikę. Albo, że spotkałam znajomą (Autorkę), która opowiada mi co słychać u naszych wspólnych znajomych (bohaterów "Początku" i pierwszego tomu). Takie wieści "z drugiej ręki" siłą rzeczy są skrótowe i uproszczone. I nigdy nie zastąpią spotkania. Nie czułam...
więcej Pokaż mimo toChwyta za serce, dławi wzruszeniem, każe pomyśleć.
Chwyta za serce, dławi wzruszeniem, każe pomyśleć.
Pokaż mimo toŚwietna kontynuacja dalszych losów rodziny Winnych. Nie można się oderwać.
Świetna kontynuacja dalszych losów rodziny Winnych. Nie można się oderwać.
Pokaż mimo toKolejna część trylogii. W mojej ocenia każda z tych książek trzyma ten sam - wysoki poziom. Akcja jest wartka i ciekawa, bohaterowie ciekawi. Mimo objętości książkę czyta się szybko.
Kolejna część trylogii. W mojej ocenia każda z tych książek trzyma ten sam - wysoki poziom. Akcja jest wartka i ciekawa, bohaterowie ciekawi. Mimo objętości książkę czyta się szybko.
Pokaż mimo to