Klątwa

Okładka książki Klątwa Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Okładka książki Klątwa
Małgorzata Gutowska-Adamczyk Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Fortuna i namiętności (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Fortuna i namiętności (tom 1)
Nasza Księgarnia
2015-02-25
2015-02-25
miłość XVIII w. historia Litwa

Świetnie odwzorowane realia historycznie, interesujący bohaterowie. Nie brak intryg, miłosnych rozterek, wojennego zagrożenia, wielkiej polityki. Wciągająca akcja powieści sprawia, że czyta się rozdział za rozdziałem. Na koniec pozostaję chęć, by od razu sięgnąć po kolejny tom!
Bardzo dobra powieść pani Małgorzaty. To moje pierwsze spotkanie z Jej twórczością i już wiem, że to zaledwie początek dłuższej przygody. Polecam!

Ogromny szacunek za dbałość o prawdę historyczną, język i szczegóły. Trzeba mieć ogromną wiedzę, żeby coś takiego napisać. Dla pasjonatów historii to perełka. Mnie, laika, ta lektura nie porwała, ale przeczytałam do końca i doceniam :)

audio - Fabian Kocięcki (bardzo fajnie )
Powieść historyczna, akcja rozgrywana w zaściankowej Polsce/ Litwie przedrozbiorowej. Palenie dziewczyn na stosie, zbójectwo na zlecenie wielmożów, liberum veto itd. Los kobiet nie do pozazdroszczenia - są przedmiotami w rękach ojców, braci i kartą przetargową w rozgrywkach międzysąsiedzkich.
Ale uchowała się jakoś jedna wdowa po mieczniku i ona jest główną bohaterką ( dosłownie) tej powieści.

audio - Fabian Kocięcki (bardzo fajnie )
Ale uchowała się jakoś jedna wdowa po...

Audiobook

Czytał: Fabian Kocięcki - powinien dostać Oskara!

Tak czułam, że to nie moja bajka. Korzystając z okazji, że jest na legimi i to w wersji audiobooka zdecydowałam przesłuchać. Postanowiłam jej nie oceniać bo uważam, że po prostu jeszcze do niej nie dojrzałam, a bardziej nie poczułam tego "czegoś". Założę się że 10-20 lat może zapałam chęcią zmiany i wtedy to byłaby strzałka w dziesiątkę. Książka nie jest zła, uważam że ma wszystko czego potrzeba i nie ma sensu jej źle oceniać, tylko dlatego że na ten moment nie trafia w mój gust. Cieszę się, że spróbowałam i wiem że kiedyś takie książki mnie zaintrygują :)

Audiobook

Czytał: Fabian Kocięcki - powinien dostać Oskara!

Uwielbiam pisarkę za cykl "Cukiernia pod Amorem" i miałam nadzieję, na coś równie wciągającego. Niestety, nudziłam się strasznie. Najciekawsze były w tej książce prawdziwe wydarzenia historyczne, losy bohaterów w ogóle mnie nie porwały.

Prześliczna historyczno-obyczajowa powieść. Nie jest to w żadnym wypadku typowa, sucha historyczna książka.
Fikcyjne postacie żyją pełnią i są barwnie wykreowane na tle prawdziwej historii.

Akcja toczy się na Litwie w 1733.
Zaczyna się od niechlubnego wydarzenia palenia na stosie 16-letniej dziewczyny, oskarżonej niesłusznie o czary i magię, wśród rozwrzeszczanego tłumu gawiedzi na rynku winnickim.
Klementyna Furtak nie korzysta z prawa łaski kata. Odrzuca bycie jego żoną, woli zginąć w mękach.
Dla katowskiego wybawiciela jest to straszna potwarz. Dziewczyna przed egzekucją rzuca klątwę na wszystkich tych, co dopuścili się ją skrzywdzić.
Od tej pory zaczynają się dziać dziwne rzeczy… Klątwa? Przekleństwo? Pech? Zły urok?
A do tego jeszcze niekoniecznie pozytywny przebieg prawdziwych wydarzeń historycznych.

Wartka akcja, pisane wszystko lekkim piórem, książka porywa, trzyma w napięciu, wciąga i nie można się już od niej oderwać.
Wesele na dworze kasztelana, zbójcy, pościgi, polityka, zemsta, przesądy, zabobony, miłość, intrygi, napady, więzienne lochy, zwyczajowe pijaństwo w karczmie - dialogi, nie zawsze bezpieczne dalekie podróże saniami, pieniactwo szlachty, śmierć króla Augusta II Mocnego, wolna elekcja.

Stajemy się żywymi uczestnikami w dziejach historii , tak jakby przenieślibyśmy się w czasie i przestrzeni do tamtych czasów.
Książka urokliwa, rzetelne fakty historyczne, żadnych dłużyzn. Nie jestem wielbicielką książek historycznych aż tak, ale ta zmieniła mój stosunek o 180 stopni.

Mało tego, wiadomo ,że młodzież to już prawie zupełnie nie pała miłością do Trylogii Sienkiewicza. Dałam tę książeczkę mojej siostrzenicy. Z początku miała opory, ale jak zaczęła czytać , to z wypiekami na twarzy od lektury się nie oderwała, aż przeczytała drugą część. Taka różnica.

Akcja toczy się na Litwie w 1733.

Rok 1733. Po śmierci Augusta Mocnego na króla Polski zostaje wybrany popierany przez Francuzów Stanisław Leszczyński. Jednakże część szlachciców i nie uznaje władzy nowego elekta i obiera nowym władcą popieranego przez Rosjan Augusta Sasa. Polską wstrząsa wojna domowa oraz interwencja państw ościennych.

Tymczasem w Turowie na śmierć zostaje skazana dziewczyna oskarżona o uprawianie czarów. Przed egzekucją rzuca klątwę na rządzącego miejscowością Tadeusz Jandźwiłła i jego najbliższych. Jego rodzina zaczyna ulegać rozpadowi i zostaje wciągnięta w splot burzliwych zdarzeń.

Niebawem w Turowie pojawia się infamis Kacper Hadziewicz, który zakochuje się we wdowie Zofii. Z kolei córka Tadeusza Cecylia zostaje wydana za mąż. Małżeństwo to nie okazuje się jednak udane, zaś Cecylia zaczyna knuć intrygę przeciwko swojemu mężowi oraz zdradzać go notorycznie z innymi mężczyznami.

"Klątwa" jest pierwszą książką Małgorzaty Gutowskiej- Adamczyk, jaką miałem okazję przeczytać. W powieści tej można znaleźć mnóstwo opisów bitew oraz szlacheckich zwyczajów. Samo tło historyczne zostało odtworzone z niesamowitą starannością. Z drugiej strony jednak zdarzało mi się gubić w fabule tej powieści. Wątków i postaci jest w niej bardzo dużo, przez co niekiedy ciężko było mi odnaleźć się w jej treści. Mimo to uważam, że jest to książka przyzwoita.

Tymczasem w Turowie na śmierć zostaje skazana dziewczyna oskarżona o...

"Klątwa" Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk to pierwszy tom serii historycznej "Fortuna i namiętności" osadzonej w czasach wojny domowej związanej z wyborem następcy tronu polskiego po śmierci Augusta II Mocnego. W wyniku wolnej elekcji w 1733 r. na króla wybrano najpierw Stanisława Leszczyńskiego, a gdy ten udał się do Wolnego Miasta Gdańska, niedługo potem zwolennicy Sasów i szlachta przekupiona przez gabinet carycy Anny na Polach Kamionkowskich (obecny warszawski Kamionek) obrała Augusta III, syna poprzedniego króla, popieranego przez państwa sąsiadujące z Polską. Jeśli tak, jak ja, mało znacie ten fragment historii Polski, zachęcam do łatwej i przyjemnej lektury z wątkiem miłosnym i intrygami w tle.

Rok 1733. Na litewskim dworze kasztelana Tadeusza Jandźwiłła odbywa się ślub jego córki Cecylii. Atmosfera nie służy radowaniu, bo oto przychodzi wiadomość o śmierci króla Augusta II, co oznacza, że szlachta będzie zmuszona jechać do Warszawy, by wybrać nowego króla.
Już w trakcie wesela panowie próbują głośno porozumiewać się co do wolnej elekcji i ponownego wyboru Stanisława Leszczyńskiego, a w kuluarach toczą się intrygi i kwitnie przekupstwo co do wyboru Sasa.

W tle tych historycznych wydarzeń toczy się równolegle kilka wątków. Jeden z nich dotyczy miejscowego kata przeklętego przez kobietę uznaną za czarownicę. Drugi dotyczy intryg łasego na pieniądze kasztelana Jandżwiłła i jego trojga dzieci, z których Cecylia wydaje się nieodrodną córką swego ojca i przyprawia rogi swemu świeżo poślubionemu mężowi. Jan Jandźwiłł skrycie i ze wzajemnością kocha się w Zofii, wdowie po mieczniku Niezgodzkim. W ich relację wchodzi nieoczekiwanie podstarości Kacper Hadziewicz, miejscowy hulaka unikający odsiedzenia wyroku sądowego.
Jak potoczą się losy bohaterów Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk i który z nich po której stronie areny politycznej stanie, musicie przekonać się sami. Dość napisać, że fani "Cukierni pod Amorem" będą ukontentowani.

No właśnie a propos ukontentowania - wejściu w klimat lat 30-tych XVIII w. pomaga czytelnikowi zastosowana składnia i język, które polscy czytelnicy znają z powieści dziewiętnastowiecznych (Sienkiewicz, Rodziewiczówna, Kraszewski). Mnie ona niezmiennie zachwyca, więc tym bardziej książkę odbieram za godną polecenia.
Przyznaję, że nie chciałam jej zbyt szybko skończyć. To powieść z gatunku tych, którymi się delektuję i z wolna sączę. Poza językiem zachwycała mnie kurtuazja bohaterów, przestrzeganie zasad, których się nie łamie, niezależnie od tego, czy jest się wysoko postawioną personą, czy drobnym szlachcicem, czy posiadaczem wielu dóbr, czy miejscowym, skorumpowanym rabusiem czy wioskowym chłopcem. "Klątwa" jest książką, która wzmaga tęsknotę do czasów, gdy ludzie wiedzieli, czym są cnoty i je zwyczajnie posiadali, bez chełpienia się, jak wspaniałymi ludźmi są. To powieść, która pozwala zachować wiarę w przestrzeganie prawa, czy się ono komuś podoba czy nie. To powieść, która pokazuje ludzkie dobro i ogromne serce, mimo że w pobliżu są intryganci, którzy próbują to zniszczyć. To też książka o silnych charakterach, których nie potrafi zniszczyć pieniądz ani kłamstwo. Ale też Gutowska-Adamczyk pokazuje dwa oblicza kobiecej kruchości i wredne charaktery dorobkiewiczów, intrygantów, ludzi skorych do korupcji, kłamstwa i okrucieństwa.

Uprzedzam jednak, że w pierwszym tomie "Fortuny i namiętności" na plan pierwszy wysuwa się polityka i ówczesna historia Polski. Rozwijające się romanse i szalone myśli przeklętego kata dodają smaczku i sprawiają, że do książki chce się wracać.

Pani Gutowska-Adamczyk jak zwykle niezawodna. Ciekawa fabuła, dawka historii, odrobina romansu, a to wszystko podane w gawędziarskim tonie.

Solidna powieść historyczna bez "zbytnich afektów".

Solidna powieść historyczna bez "zbytnich afektów".

• 2015
  • Historyczne