Lubiewo

Inne
2082 ocen 167 opinii

2082 ocen

Arcydzieło

Niedawno wróciłem do tej książki i po latach muszę stwierdzić, że sie nie zestarzała. Mam sentyment do postaci i całego Witkowskiego fenomenu. Nie jest to arcydzieło, ale doskonale rozumiem fenomen tej ksiązki.

Smutny jest świat Witkowskiego i to najłagodniejsze określenie.
Nie pojmuję, że to jest wydawane, sprzedawane, tłumaczone. Autor zdobywa pieniądze, sławę, nagrody, możliwość brylowania na "salonach" z pluszowym misiem na ramieniu. Koniecznie różowym.

Lubię podglądać ludzi czytających w tramwajach. Gdy czyta dziewczyna w wieku licealno-uniwersyteckim i pała przy tym jak dzięcielina, a przy wychodzeniu o mały włos orła nie wywinie, bo się od czytania oderwać nie może, to fakt ten intryguje. Lepszej rekomendacji nie trzeba. Jeżeli się samemu, dzieckiem w kolebce będąc, przez pamiętniki Fanny Hill, a potem Mury Hebronu...

To książka, która nie wzbudza jednoznacznych emocji, jest zarazem śmieszna, obrzydliwa, lubieżna, nostalgiczna i ckliwa ze względu na przywoływanie obrazów, smaków, uczuć z pięknych lat '80/90, intrygująca i absurdalna... ukłon w stronę autora za odważny temat. Mimo, że nie czyta się tego lekko to warto spróbować podjąć lekturę i zajrzeć do "światka" który, domyślam się,...

Lubię tę powieść za jej stosunek do tematu: ani nadmiernie idealizujący, ani za bardzo prześmiewczy. Nie jest to może arcydzieło literatury, ale świetnie przybliża realia gejowskie z przeszłości, znakomicie maluje kolejne postacie. Absolutna klasyka queer fiction w Polsce.

Ciotowska. Pięknie tragiczna, zabawna, kokieteryjna i niebezpieczna. Cieszę się, że jest i że drapie. Perspektywa prosto z darkroomu. Nagromadzienie mikrohistorii powoduje, że trudno o zapamiętanie jednej konkretnej lub przywiązanie się do bohatera, a tym samym zrozumienie jego niedoli losu.

Zdecydowanie wyższa literatura, ale... czytanie nie dało mi zbyt dużej przyjemności. Może jeszcze do tego rodzaju książek nie dojrzałam? W każdym razie lepiej czyta się ją fragmentami niż za jednym zamachem. Miejscami bardzo wciąga, a miejscami bywa męcząca głównie ze względu na powtarzalność niektórych treści.

Ważna pozycja przybliżająca realia homoseksualizmu sprzed społecznej akceptacji oraz aplikacji randkowych. Jej realizm i język mogą być momentami odbierane jako przesada i ordynarność.

Czytałam dwa razy. Za pierwszym razem, dawno temu, zachwyciłam się bezgranicznie i postawiłam M. Witkowskiego na podium moich ulubionych współczesnych pisarzy polskich. Teraz, po latach, przeczytałam po raz drugi, i jak to zwykle bywa, zachwyt mój trochę osłabł, historie trochę się kupy nie trzymają, ale nic to, za samą frazę należy się mocne, porządne osiem gwiazdek. A pan...

Dyskusje

2 701