Masakra profana

Okładka książki Masakra profana Jarosław Stawirej
Okładka książki Masakra profana
Jarosław Stawirej Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Seria Literacka literatura piękna
Seria Literacka
Krytyka Polityczna
2011-01-28
2011-01-28
literatura polska

Dla mnie rewelacja!
Jeśli zaakceptujesz konwencję, to po prostu przezabawna, BARDZO pomysłowa, inteligentna, błyskotliwa i zaskakująca. A przy tym zawiera porcję metafizyki, nie dlatego jednak, że odnosi się do Bozi, ale dlatego, że zdziera zasłonę iluzji i za pomocą pomysłowości pokazuje świat innym niż normalnie wygląda. A to niezwykle cenię.

Z przyjemnością przeczytałbym kolejną pozycję Autora.

Owszem, jest tu parę pośliźnięć, to i owo można by doszlifować, ale nie ma żadnego upadku. Zdecydowanie ŚWIETNA książka.

I z czystym sumieniem polecam!

Dla mnie rewelacja!

Z przyjemnością...

dzikość, nie wiadomo co skąd się bierze

dzikość, nie wiadomo co skąd się bierze

Nie da się ukryć, że ta książka to masakra. Do przeczytania skusiły mnie główny pomysł autora i obietnice czarnego humoru. Wyglądało to kontrowersyjnie, interesująco, świeżo. I rzeczywiście – podstawowa idea ma potencjał, da się też dostrzec kilka ciekawych momentów. Odnoszę jednak wrażenie, że autor w ogóle nie weryfikował swoich pomysłów – napisał wszystko, co też przyszło mu do głowy, przyśniło się, spodobało w sieci. Całość grzęźnie na strasznych manowcach (dosłownie to w lesie),nie trzyma się za bardzo kupy i poziom lektury z każdą stroną staje się tak słaby, że aż czytelnik się zastanawia, jak można było coś takiego bezobciachowo wydać.

Przez całą książkę znajdujemy się w oparach absurdu. Najpierw do bohatera przychodzi Matka Boska, a później jest coraz bardziej absurdalnie. Historia dobrze jest napisana, wartko akcja się toczy i szkoda przerywać, bo co chwila czai się coś nowego. Trochę przypominało mi książki Mendozy o hiszpańskim fryzjerze, więc jeśli ktoś nie lubi absurdu, niech nawet nie zaczyna czytania.

Każdy ma prawo mieć własne zdanie na temat tej książki-po to właśnie jest ta strona;
Moje zdanie jest dość jednoznaczne: to była chyba najgłupsza książka jaką czytałam; mimo iż bardzo lubię ironię i sarkazm, i sama sie nimi posługuje w życiu, to w tej książce niczego takiego nie było; "czarny humor", "dla ludzi z dystansem"? O nie! Nieśmieszne i żałosne żarty w prawie każdym zdaniu! Dużo za dużo.
Chciałam odłożyć książkę już po 10 stronach, ale dałam jej szanse i żałuje; nie oceniam póki nie skończę, skończyłam i zdecydowanie nie polecam; dla mnie ta książka uwłacza inteligencji czytelnika.
Ocena 2, bo całe szczęście szybko sie czyta.

Luźna pozycja o przewartościowaniu się profana, luzaka, w osobę, która stała się potrzebna w życiu spotkanych, przez niego ludzi.
A wszystko to za sprawą objawienia się Matki Boskiej i kłopotów z tym związanych.

Jest to przezabawna, luźna pozycja, dla wszystkich traktujących historię bohatera nieco z przymrużeniem oka.

Przezabawna książka :)

Przezabawna książka :)

Współczesna polska powieść satyryczna, miejscami przywodząca na myśl miniaturki Juliana Tuwima (np. tę o ślusarzu),a miejscami humor znany z opowiadań Woody'ego Allena. Można nawet pokusić się o porównanie do "Żywotu Briana" Monty Pythona. Czasem bywa śmieszniej, a czasem żarty sprawiają wrażenie wymuszonych, choć zaznaczyć należy, że daleko im w swej "kanciastości" do tego, co w "Baranku" - także podejmującym w tonacji humorystycznej wątek, hm, religijny - prezentował Christopher Moore. Za to ostatnie porównanie przepraszam autora "Masakry...", ponieważ Jarosław Stawirej popełnił cholernie inteligentną książkę. Dostaje się wszystkim: i środowisku "szczurów korporacyjnych", i bigotom,i satanistom, i lekarzom (ze szczególnym uwzględnieniem psychiatrów). "Masakra profana" ciekawie (i dość ironicznie) portretuje odwieczną prawdę, traktującą nie tylko o tym, że bohater musi być zestrojony ze swoją epoką, ale przede wszystkim o tym, że jakie mamy czasy, takich mamy i bohaterów.
Stawirej najbardziej śmieszy opatrując zdarzenia z sowizdrzalskim komentarzem lub kiedy prowadząc narrację głównego protagonisty miesza korporacyjną nowomowę z językiem potocznym. Zdecydowanie gorzej wypadają dialogi - tu brakuje autorowi lekkości języka, przez co rozmowy wypadają niekiedy drętwo, osłabiając komizm sytuacyjny.
Ogólnie - zabawna i odświeżająca rzecz, godna polecenia.
Aha, panie Kapela, w którym miejscu jest to satyra na Matkę Boską?

Lekka fabuła i całkiem luźny język wprowadzają czytelnika w miłe `odmóżdżenie`, niekiedy stan ten potęguje humor z jakim książka ta jest napisana. W zależności od wymagań czytelnika, ocena zależy od osobistych potrzeb, mimo to książka ta nie niesie ze sobą głębszych przekazów,natomiast w karykaturalny sposób przedstawia pewne kwestie dotyczące postrzegania religijności.

Początek super, ale im dalej tym słabiej.

Początek super, ale im dalej tym słabiej.

• 2011
  • Do kupienia
  • Papier

Dodaj cytat z książki Masakra profana