Magda Gessler. Autobiografia apetyczna

Magda Gessler Wydawnictwo: Pascal biografia, autobiografia, pamiętnik
Pascal
2014-12-03
2014-12-03

Pozycja przeczytana w jeden dzień. Magda Gessler to postać fascynująca mnie od dawna. Z wypiekami na twarzy oglądam kolejne odcinki Kuchennych Rewolucji czy Master Chefa. W książce znajdziecie autobiografię królowej polskiej kuchni w pigułce. Od dzieciństwa po czasy współczesne. Warto przeczytać i poznać genezę powstawania dzisiejszej „Gesslerki”. W książce znalazło się również sporo przepisów z dzieciństwa Magdy i z jej ciekawych wyjazdów w różne zakątki świata. Niesamowita postać, która jak się przekonacie, już od małego chadzała własnymi ścieżkami. Po tej książce nabrałam jeszcze większej ochoty do zgłębienia tematu. POLECAM

Książka dobra, lekka, szybko się czyta . Postać Pani Magdy znam głównie dzięki Kuchennym rewolucjom, jedni ją lubią inni po prostu nie. Jednak nie o tym mowa, a o książce która naprawdę nie jest zła, ma postać wywiadu rzeki wzbogaconego o zdjęcia z życia Gessler'owej jak i jej prace i przepisy całość tworzy spójną całość która dobrze się czyta, jest i kilka ciekawostek z życia i kilka prywatnych zdjęć są i piękne prace malarskie. Książka po prostu jest w porządku choć nie ukrywam , że czytałam ją pod kontem biograficznym a nie kulinarnym :)

Przyjemna lektura, poprzeplatana przepisami, zdjęciami, obrazami z różnych miejsc życia… ale co w niej najciekawsze to same zdarzenia, które są po prostu interesujące i wiele wyjaśniające,.... co ukształtowało Magdę Gessler, jak to się stało, że jest tu i teraz.

Jedni ją kochają, a inni wyśmiewają. Jedni się na niej wzorują, a inni unikają. Mówią o niej wrzaskliwa awanturnica, okropna, ale ma smak i obycie, niekwestionowany autorytet i królowa smaku, a ona sama mówi, że nie rozumie dlaczego ludzie nie odwzajemniają jej serdeczności. Ile osób tyle opinii na jej temat, ale pewne jest, że każdy o niej “jakieś” zdanie ma. Magda Gessler, bo o niej mowa, to kontrowersyjna restauratorka, która stała się obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób w kulinarnym światku. Zawładnęła telewizyjnymi show kulinarnymi i telewidzami w całej Polsce. Dla mnie jest szalenie intrygująca i z pewnością chciałabym poznać ją osobiście. Być może to przez naszą rodzinną miłość do gotowania i jedzenia, a może przez to, że tak jak moi rodzice trafia przez żołądek do serca. Ten sposób na okazywanie uczuć i emocji z pewnością nas łączy i korzystamy z niego nie tylko na poziomie domowego ogniska, ale również w sferze biznesu.

Zanim jednak uda mi się spotkać z Magdą Gessler przy herbacie, otrzymałam od przyjaciółki Autobiografię apetyczną autorstwa Magdy Żakowskiej, tak abym wiedziała o niej ciut więcej. Książkę wydało wydawnictwo PASCAL już jakiś czas temu. Parę miesięcy dojrzewała na naszym regale zanim znalazłam czas aby po nią sięgnąć. Tuż przed świętami czas wydał się wysoce odpowiedni. Ciepłe skarpety w renifery, gorąca herbata, wygodny fotel i otwieram ją! Jakież było moje zaskoczenie już na starcie. Książka wydana jest po prostu perfekcyjnie, jakby sama Magda Gessler doprawiła ją do smaku. Ciut przesadzę jeżeli przyznam jej gwiazdkę Michelin, ale co mi tam! Zakochałam się, więc gwiazdka * ode mnie jest. Okładka – piękna twarda oprawa (uwielbiam),lakier wybiórczy oraz kolorystyka, połączenie zieleni z pudrowym różem. Po jej otwarciu witają mnie przecudne gardenie i co więcej, mogę je powąchać, poczuć ich woń. Wystarczy tylko potrzeć i zapach otacza mnie z każdej strony. Ponoć tak właśnie pachnie szafa Magdy Gessler. Sama okładka rozpaliła moje zmysły, oby więc środek był równie dobry.

Wnętrze książki wciąż pachnie gardeniami a na brązowych kartach spisana jest cała opowieść. Muszę przyznać, że historia Magdy Gessler bardzo mnie zaskoczyła, ale o tym potem. Moja wiedza na temat Magdy Gessler do tej pory była raczej znikoma. Och… jak niewiele wiedziałam o tym co działo się w jej życiu. Znałam ją jedynie z telewizji i facebooka. Podziwiałam jej pomysły kulinarne, śmiałam się z jej sposobu bycia i z zaciekawieniem patrzyłam na jej kreacje, pamiętając przy tym, że to co pokazuje tv to w większości po prostu dobre show. Teraz wiem już jakie wydarzenia kształtowały jej osobowość, charakter i kulinarną wiedzę. W książce poznałam jej wspomnienia ale również smaki i aromaty z całego świata. Jej życie pełne smaku jednakże nie zawsze było usłane różami. Wczesne dzieciństwo, w którym zabrakło normalnej rodziny prawdopodobnie zaważyło na jej macierzyństwie w przyszłości. Mama restauratorki urodziła ją bardzo młodo, mimo iż lekarze odradzali jej urodzenie dziecka. Dzieciństwo spędziła z babcią i dziadkiem, a potem rozpoczęły się przeprowadzki i podróże po świecie z rodzicami. Ojciec restauratorki był korespondentem zagranicznym i w związku z tym mieszkali w Sofii, Hawanie czy Madrycie. Ciężko doszukiwać się normalności w tej rodzinie. Rodzice Magdy Gessler zachłysnęli się swoim życiem, dzieci niejednokrotnie zostawiając z nianią, a Magdzie Gessler fundując buntowniczą i bujną osobowość.

Na okładce książki sama Magda Gessler pisze: Polska kuchnia mojej mamy była słynna na całą Hawanę, a dzięki tym kolacjom tata zdobywał znacznie więcej informacji niż jakikolwiek inny dziennikarz na Kubie. Wśród wielu gości moich rodziców był tez i Fidel Castro. Zakochał się w sałatce jarzynowej, kołdunach i rosole mojej mamy, a na deser – to właśnie wtedy siedziałam mu na kolanach – dostał mój tort ananasowy. To chyba wtedy zrozumiałam, że za pomocą jedzenia można pozyskiwać przyjaciół i sprawować władzę. Przez żołądek do serca, jak wam pisałam wyżej. Książka jest przepełniona takimi wydarzeniami z życia restauratorki. Smaki świata zawładnęły jej życiem osobistym i biznesowym. Dzięki nim budowała również swoje życie uczuciowe i relacje z mężczyznami. Bardzo wcześnie ułożyła sobie życie z Volkhartem Müllerem, poślubiając go w wieku 24 lat. Z tego właśnie związku ma syna Tadeusza. Nieszczęśliwie po 10 latach ukochany mąż zmarł na raka. W późniejszym okresie w Polsce wzięła ślub z restauratorem Piotrem Gesslerem i wkrótce urodziła się im córka Lara. Dziś związana jest z lekarzem medycyny estetycznej Waldemarem Kozerawskim. Szczególnie ciekawe są historie z czasów małżeństwa z Piotrem Gesslerem i opowieści związane z otwarciem kolejnych restauracji w czasach polskiej transformacji.

Na kartach książki Magda Gessler mówi wszystko o miłości, mężczyznach i swoich dzieciach, ale również o potrawach, które zmieniły jej życie. Publikacja zawiera także przepisy, w których próżno szukać gramów czy mililitrów. Mają one bowiem zachęcić do eksperymentów kulinarnych, kreatywności i gotowania z sercem. Czy wiecie, że gotowała nawet królowi Hiszpanów? Wśród słów i gardenii znajdują się również oryginalne rysunki Magdy Gessler i niepublikowane prywatne zdjęcia. Natomiast ciekawe wypowiedzi powtórzono na osobnych stronach. Całości dopełniają eleganckie piktogramy, którymi oznaczono kolejne rozdziały.

Magda Gessler pokazała, że według niej złe jedzenie to złe życie. To również brak miłości i szacunku dla siebie i innych. Choć ja chyba nie do końca chwytam ten system wartości. Dajmy sobie szansę na dobre życie. Hodujmy w sobie głód na dobre, prawdziwe jedzenie. Szanujmy pory roku i region w którym żyjemy. – czytam w książce i chyba nie jestem w stanie sprowadzić całego swojego życia do kulinariów. Jednakże szanuję każdy sposób na szczęście, nawet taki nietypowy.

Dużym plusem tej autobiografii jest fakt, że jest ona "inna". Inna tzn. pani Gessler pokazuje nam swoje życie poprzez smaki, dania, zapachy. Dzięki temu jest to z pewnością pozycja wyjątkowa. Całemu życiu autorki towarzyszyły smaki i to w tej książce widać.
Drugim plusem, jest to, że książka została przepięknie wydana. Widać, że pani Gessler jest artystką, bo książka z pewnością pod względem estetycznym jest małym dziełem sztuki.
Do plusów należy również zaliczyć sporą liczbę prywatnych zdjęć. Z pewnością gratka dla fanów restauratorki.

Co do minusów, to przychodzi mi do głowy jeden, acz podstawowy. Jeśli jest to w zamierzeniu autobiografia to brakuje mi nieco więcej informacji. Książkę można przeczytać w kilka godzin i tak naprawdę dowiedzieć się niewiele więcej niż to co autorka mówi podczas wywiadów.

Z całą pewnością jeśli kogoś interesuje fenomen Magdy Gessler, powinien sięgnąć po tę pozycję. Jest ona wyjątkowa, tak jak wyjątkowa jest autorka.

Panią Magdę Gessler albo wielu kocha, albo nie znosi...
Chyba większość z nas kojarzy ją przede wszystkim z programu "Kuchenne rewolucje", gdzie odwiedza restauracje i pomaga im znów stanąć na nogi - by lepiej funkcjonowały. Owszem, jest postacią kontrowersyjną, potrafi rzucić "mięsem" na wizji, ale przyznajmy - zna się na tym co robi. Jest barwną postacią, wszędzie jej pełno (wywiady, Instagram, MasterChef). Darzę jej osobę sympatią, ponieważ jest szczera, kocha kuchnie, sporo o niej wie, pomaga ludziom. Czytając "Biografię apetyczną" czuję jednak niedosyt, ponieważ całość jest utrzymana w formie wywiadu, który pochłania się w ciągu jednego wieczoru :) Plusem są także zamieszczone przepisy, oraz mnóstwo ciekawostek z życia rodziny Pani Magdy o których nie wiedziałam. Polecam każdemu zainteresowanemu. Może skusicie się też na wizytę u Fukiera albo u Słodko-Słonego, miejsc które Pani Magda ukochała sobie i stworzyła od serca dla każdego z gości? :)

Panią Magdę Gessler albo wielu kocha, albo nie znosi...

Książka przyciąga bardzo ładnym wydaniem - pachnąca okładka, ciekawe zdjęcia (minus za pretensjonalnie wyróżnione pytania). To raczej długi wywiad niż autobiografia z prawdziwego zdarzenia, ale fanom Gessler pewnie się spodoba - wiele tu anegdot. Mnie szczególnie zainteresowały przepisy z różnych okresów i miejsc jej życia.

Lubię programy telewizyjne z udziałem pani Gessler (chociaż ostatnimi czasy trochę mnie irytuje jej "rzucanie mięsem" i różnymi przedmiotami).
Nic dziwnego zatem, że na mojej półce znalazło się miejsce dla ilustrowanej zdjęciami kulinarnej biografii. Cieszę się, że dostałam książkę w prezencie, bo cena odstraszała mnie od kupienia:) A jest tak pięknie wydana, że to chyba najładniejszy egzemplarz w mojej biblioteczce.

Czyta się i ogląda tę książkę przyjemnie i z apetytem, bo wiele zdjęć, opisów dań i przepisów sprawia , że ślinka zaczyna lecieć:)
Pani Magda dużo opowiada o swojej rodzinie, zdradza sporo sekretów, może nawet za dużo. Ale skoro miało być szczerze...
Przede wszystkim jest to jednak książka o wielkiej pasji gotowania. Widać, że kuchnia i restauracje to żywioł i całe życie pani Gessler.
Pozycja, jaką zajmuje słynna restauratora, nie przyszła jej łatwo. Była okupiona ciężką pracą, przykrymi doświadczeniami życiowymi, uporem. Można powiedzieć, że ta droga do sukcesu nie była usłana różami , więc tym bardziej podziwiam panią Magdę za jej dążenie do celu i realizowanie marzeń.

Jest to książka dla każdego, nie tylko dla smakoszy, bo jej treść nie skupia się jedynie na jedzeniu i gotowaniu.
Polecam - warto przeczytać.

Książka rzeczywiście bardzo ładnie wydana ale przedewszystkim bardzo dobrze się ją czyta :) Nie przepadam za biografiami ale tą przeczytałam z zainteresowaniem i polecam :)

Po prostu nie

Po prostu nie