Charlize Mystery. (Nie) mam się w co ubrać

Sine Qua Non
2014-11-19
2014-11-19
moda Charlize Mystery blog modowy blog ubrania

Okładka książki Francuski szyk! Zostań własną stylistką Isabelle Thomas, Frédérique Veysset
Francuski szyk... Isabelle Thomas, Fr...
Okładka książki Bądź paryżanką, gdziekolwiek jesteś Anne Berest, Audrey Diwan, Sophie Mas, Caroline de Maigret
Bądź paryżanką... Anne Berest, Audrey...
Okładka książki Perfekcyjna kobieta to suka. Poradnik przetrwania dla normalnych kobiet Anne-Sophie Girard, Marie-Aldine Girard
Perfekcyjna ko... Anne-Sophie Girard,...
Okładka książki Rok z Ewą Chodakowską. Twój dziennik fitness Ewa Chodakowska, Lefteris Kavoukis
Rok z Ewą Chod... Ewa Chodakowska, Le...

Nie masz się w co ubrać? - pyta autorka. I odpowiada: Zobacz, tyle jest fasonów spódnic i jeszcze więcej spodni, na pewno coś wybierzesz! Pół żartem, ale nie wiem, czy czytanie o różnorodności typów odzieży rozwiąże tytułowy problem wielu kobiet.

Niemniej: na tle poradników ubraniowych, książka Glinieckiej odznacza się pewną oryginalnością. Raz, że faktycznie pieczołowicie grupuje i charakteryzuje zarówno ciuchy, jak i dodatki. Dwa: że stara się opowiedzieć ich historię czy przynajmniej zarysować kontekst kulturowy. Trzy: że umieściła rozdział o typach tkanin. Cztery: gdy zamieszcza zdjęcia, to takie, które mają związek z treścią, a nie są losowym kopiuj-wklej z Instagrama. Pięć: na końcu zamieszcza słownik modowych terminów.

Oprócz tego jest tam oczywiście ogrom stereotypowych i wyświechtanych bzdur, ale są do przełknięcia. Pomaga w tym bardzo staranne i eleganckie opracowanie edytorskie, które sprawia, że samo przerzucanie stron jest na swój sposób przyjemne.

Cieszyłam się na zakup tej książki, ponieważ chciałam przeczytać ją od dawna. Niestety trochę się zawiodłam.
Książka jest przejrzysta, czytelna, ładnie się prezentuje. Autorka opisuje w niej poszczególne części garderoby, a także sposoby na porządki w szafie oraz prezentuje ubrania, które każda kobieta mieć powinna. Jednak za dużo tu historii ubrań. Szczerze mówiąc, niespecjalnie mnie to interesowało. Bardziej ciekawa byłam z czym łączyć kolejne ubrania, a tego mi niestety zabrakło. Owszem, były przykłady stylizacji, ale moim zdaniem zdecydowanie za mało. Nie podobały mi się również wtręty autorki o jej osobistych ,,przygodach" z modą. Poradnik to poradnik, a nie autobiografia.
Książka ląduje na mojej półce, może czasem z niej skorzystam, lecz nie jest to moja ulubiona pozycja modowa.

Nie umiem opisać tego jak bardzo mnie ta książka rozczarowała. Uwielbiam modę, siedzę w takich tematach mówiąc kolokwialnie. Ale z tego co widzę po przeczytaniu książki, są tam takie bzdury i ja mam w pewnych kwestiach większe pojęcie, niż autorka książki, która niby zajmuje się zawodowo modą. Jeśli nic nie wiesz o modzie i chcesz się jej nauczyć, nie sięgaj po tą książkę, bo tak jak pisałam wyżej, jest tam mnóstwo błędów.
Książka jest pisana językiem potocznym, przeplatanym z niejasnymi określeniami dla czytelników, dla których jest kierowana ta książka. Jest wiele oznaczeń - a mniej zdjęć, które by wyjaśniły co to jest za oznaczenie, co to znaczy. Zamiast wielu zdjęć jej stylizacji (które swoją drogą nie są zbyt wymyślne moim zdaniem) mogła by autorka dodać naprawdę potrzebne rzeczy, które by wiele wyjaśniły dla czytelnika. Można ujrzeć tam też naciągany humor autorki, nieśmieszne a nawet niejasne żarty. Kolejnym minusem są "chochliki drukarskie", jakieś literówki, zamienione zdjęcia, opisy niezgodne ze zdjęciami. Zero profesjonalizmu.
Oczywiście, nie samymi negatywnymi opiniami człowiek żyje i jestem zdania, że w każdej książce da się znaleźć cień plusów. No i tak jest w tej książce - zamysł jest fajny (wykonanie na minus, ale koniec z minusami!),niektóre wątki były także bardzo ciekawe, informacje skąd dana rzecz powstała są naprawdę bardzo przyjemne (ale czy widząc tyle błędów, jestem w stanie uwierzyć że i to jest prawdą?). Jednak moim zdaniem nie nadaje się to na książkę. Na jakiś mały artykuł w gazecie - jak najbardziej jestem za.
Podsumowując, pierwszy raz przeczytałam tak złą książkę. Miałam nadzieję, że nigdy nie dam niepozytywnej opinii. A jednak. Nie polecam.

Książka stanowi skuteczny poradnik do tworzenia i udoskonalania swojej garderoby :) Autorka przedstawia po kolei element każdej kobiecej garderoby oraz pomaga dobrać odpowiedni strój dla danej sylwetki. Ogromny plus za dużą ilość zdjęć i porady jak skutecznie robić zakupy ;)

Krótko i na temat. Zdecydowanym plusem książki (a raczej poradniko-przewodnika po efemerycznym świecie mody) Charlize Mystery, vel Karoliny Glinieckiej, polskiej blogerki modowej, jest czytelność i schludność wydania. Okładka jest bardzo przyjemna dla oka, przyciąga uwagę, jednocześnie ciesząc prostotą i wysmakowaniem w kwestii doboru kolorów. Słowem, nic się ze sobą nie gryzie, grafik nie płakał, gdy rysował. To samo dotyczy tytułu, chwytliwego i czytelnego dla każdego (Nie jakieś tam "Lekcje Madame Chic", gdzie właściwie nie wiesz czego się spodziewać. Ten zdaje się krzyczeć: "Myślisz, że nie masz się w co ubrać? Sięgnij po mnie, rozwiążę wszystkie twoje codzienne dylematy!") oraz grafik i ogólnej estetyki. Ponadto książka jest bardzo rozsądnie podzielona na poszczególne rozdziały, najpierw zapoznajemy się z typami sylwetek, na podstawie opisów i załączonych do nich obrazków czytelniczka identyfikuje się z jednym z nich, dowiaduje się co nosić, aby podkreślić swoje atuty, a czego unikać przy danej budowie ciała. Następnie autorka przybliża poszczególne części garderoby (oczywiście niezbędne w każdej szafie) od koszul i koszulek poprzez trencze i skórzane kurtki aż po buty na obcasie i torebki, daje wskazówki i odpowiada na pytania czytelniczek. W kolejnych rozdziałach można poczytać o gatunkach i rodzajach tkanin, o absolutnym Must Have każdej szykownej, szanującej się kobiety, i o tym, jak sprzątać w garderobie i w jaki sposób zawsze utrzymywać w niej porządek. Wszystko to jest niezaprzeczalnie niezwykle światłe i inspirujące, ale jak każda książka, także i "Nie mam się w co ubrać" nie jest pozbawiona minusów. Po pierwsze, tym co skrajnie mnie irytowało to ciągłe wtręty samej autorki, parafrazując: "Uwielbiam ten krój, czuję się w nim bardzo swobodnie". Hmm, jak sądzę, wszyscy cieszymy się bardzo z tego powodu i gratulujemy, ale szczerze, co nas to obchodzi? Nie można by tak bardziej bezosobowo? Jeśli chcę poczytać o czyiś przemyśleniach i bolączkach wewnętrznych to sięgam po autobiografię nie po poradnik ubraniowy, na litość Boską. Widać, że dzieło to nie wyszło raczej spod pióra wielkiego znawcy mody, gdyż wszystko to, co pani Gliniecka mówi o projektantach (a raczej ich projektach, touche) to suche fakty oraz przytoczone już wcześniej zwroty w stylu "ja uwielbiam" i nic ponadto. Kolejną wadą, obok której nie można przejść obojętnie jest sposób prowadzenia narracji. Zdaję sobie sprawę, że osoby pokroju Maffashion czy Jessiki Mercedes nie są w swoich wypowiedziach zbyt elokwentne, ale Charlize, wydałaś książkę! Książkę, która rządzi się innymi prawami niż post na blogu czy fejsie.
Okej, pochwaliłam, poznęcałam się, a teraz konkluzja. Podsumowując całokształt dzieła pani Glinieckiej, muszę przyznać, że jest to jeden z lepszych poradników o stylu, z jakim się zetknęłam. Z całą pewnością jest to po prostu książka od kobiety dla kobiety i to się ceni. Autorka miała konkretny cel i zadaje się, został on zrealizowany w stopniu, w ojej ocenie, zadowalającym. Jest to książka nie najlepsza, ale też nie najgorsza. Zachęcam do sięgnięcia po "Nie mam się w co ubrać" i wyrobienia na jej temat własnej opinii :)

"Za mną tysiące przymierzonych ubrań, dziesiątki tysięcy wymyślonych stylizacji i lata intensywnej nauki. Na własnej skórze przetestowałam większość trendów - moje lustro świadkiem"

Dziękujemy za tą tytaniczną pracę! Dzięki niej możemy przeczytać ten ogrom banałów.

Może i jestem dziwna, ale czytam wstępy.
Otwieram książkę "(Nie) mam się w co ubrać", czytam drugie zdanie wstępu i... zaraz, zaraz - chyba jestem niewystarczająco skupiona, jeszcze raz. Niestety, ale nawet setne powtórzenie nie zmienia faktu, że to jakiś stylistyczny bohomaz, zresztą zobaczcie sami: "Łączenie pasji i pracy w oczach tych, według których prawdziwa praca nie przynosi radości, stawia mnie lecz trud i zmęczenie, w pozycji lenia".
Ale nie oceniając książki po wstępie przeszłam do lektury i nie żałuję. Wprawdzie nie odmieniła ona mojego życia, ale dowiedziałam się kilku ciekawostek na temat modowych trików. Co ciekawe - autorka często odwołuje się do historii, za sprawą czego stawia modę w innym świetle. Plus za to, że w poradniku są opublikowane jej zdjęcia, dzięki czemu, nie jest to jedynie próżne gadanie i pokazywanie kolaży stworzonych z ubrań, lecz autentyczne stylizacje publikowane na blogu Karoliny.
Życia nie zmieniła, ale przyjemnie się ją przyswajało :).

Może i jestem dziwna, ale czytam wstępy.

Ta książka pozwoliła mi ogarnąć szafę [ i życie!]. Ile razy, wstając rano wrzucałaś na siebie cokolwiek, z powodu braku czasu? Ile razy stojąc przed szafą stwierdziłaś, że nie masz się w co ubrać? Mogę ci zagwarantować, że ta książka zmieni wszystko. Dzięki niej zyskasz ogromną wiedzę [na temat mody oczywiście], zrobisz porządek w szafie i życiu, nauczysz się robić rozsądne zakupy, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo pieniędzy, które możesz przeznaczyć np. na wymarzoną podróż. Wspaniale prawda?

Czytaj dalej - http://jowitajonca.blogspot.com/2016/06/charlize-mystery-nie-mam-sie-w-co-ubrac.html

________________

Książka Karoliny Glinieckiej jest typowym poradnikiem modowym, w którym zdjęcia i grafiki stanowią bardzo istotną funkcję. Autorka po kolei przedstawia poszczególne elementy ubioru, które stają się podstawą do odpowiedniego wykorzystywania ich przy kreacji swojego wizerunku. Dodatkowo wskazuje jak dobierać poszczególne partie ubrań w zależności od budowy ciała czy kształtu , dopasowując do tego najbardziej odpowiadające dodatki.

Autorka ma bardzo luźny styl, który sprawia, że książkę można przeczytać w jeden wieczór. Poszczególne rozdziały zostały przedstawione w bardzo szczególny sposób, ponieważ zawierają one krótki zarys historyczny konkretnych części garderoby, wskazówki – kobiety o jakich kształtach będą wyglądały w tym najkorzystniej, dodatkowo pojawiają się pytania od czytelniczek bloga Karoliny (na które autorka oczywiście odpowiada),możemy też znaleźć różnego rodzaju propozycje, jak w odpowiedni sposób wykorzystać daną część garderoby w zależności od naszej sylwetki.
Poza rozdziałami poświęconymi ściśle częściom garderoby i dodatkom, w książce znajdziemy bardzo przydatny rozdział, w którym autorka bierze pod lupę rodzaje tkanin. Przedstawione zostają zarówno włókna syntetyczne, jak i naturalne. Ogromną zaletą tego rozdziału jest zestawienie wad i zalet poszczególnych tkanin w taki sposób, że czytelnik sam może podjąć decyzję, która tkanina najbardziej by mu odpowiadała. Znajdziemy również ciekawostki dotyczące poszczególnych materiałów, czy propozycje wychodzące bezpośrednio od autorki poradnika. Poza tym pojawia się zestawienie wszystkich symboli prania wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia – dla mnie jest to duży plus, przy kolejnych problemach z rozszyfrowaniem jakiegoś symbolu nie będę musiała błądzić po omacku po sieci w poszukiwaniu tego jedynego.

Znaczną część książki stanowią grafiki i zdjęcia, które dodają pozycji wyjątkowości, oryginalności i stanowią łatwiejsze źródło informacji dla czytelnika. Modelką na zdjęciach jest Karolina, a zdjęcia pochodzą z jej bloga. Bardzo fajnym elementem było podsumowanie poszczególnych rozdziałów wizualizacjami czterech zestawów ubrań, w których głównym elementem była część garderoby omawiania w poprzedzającym je rozdziale. Tutaj zabrakło mi tylko informacji o tym, gdzie dany element został zakupiony i jaka była jego cena.

Książka jest świetnie opracowanym poradnikiem, którego czytanie i przeglądanie sprawiło mi ogromną przyjemność. Poza urozmaiconym wizualnie i merytorycznie wnętrzem, sama jakość wydania zdecydowanie zachęca, żeby zdecydować się na sięgnięcie po tę pozycję. Najważniejsze jest to, że autorka nie narzuca nikomu swojego stylu, tylko stara się zachęcić do wyboru własnego, indywidualnego wizerunku.

Polecam poradnik wszystkim kobietom, bez względu na kształty, wagę czy styl. Jestem pewna, że każda z nas będzie mogła znaleźć w tej książce wiele cennych wskazówek odnośnie tego, jakie ubrania i dodatki najbardziej pasują do danej budowy, jednocześnie uzupełniają tę wiedzę ciekawostkami jak ukryć mankamenty lub uwydatnić walory.

________________

Dość gruba pozycja, którą pomimo jej objętości czyta się lekko i z przyjemnością. Sporo się z niej nauczyłam i zapewne nie raz jeszcze do niej zajrzę. Polecam zarówno modowym „wyjadaczkom”, jak i raczkującym stylistkom własnego wyglądu.

• Moda
  • Poradniki