Porada da radę. Tanie latanie

literatura podróżnicza
Pascal
2014-01-01
2014-01-01
lotnictwo podróż linie lotnicze samoloty

Okładka książki Obywatel Stuhr. Z Jerzym i Maciejem rozmawia Ewa Winnicka Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Ewa Winnicka
Obywatel Stuhr... Jerzy Stuhr, Maciej...
Okładka książki Zakopane, Nie ma przebacz! Paulina Młynarska, Beata Sabała-Zielińska
Zakopane, Nie ... Paulina Młynarska,&...
Okładka książki Byle dalej Marta Owczarek, Bartłomiej Skowroński
Byle dalej Marta Owczarek, Bar...

Książka jest sprzed niemalże 10 lat, przez co jest już dość mocno nieaktualna, ale oczywiście to nie wina książki tylko tego, że sięgnęłam po nią dopiero teraz. Niemniej jednak, z racji że tanie latanie nieco się zmieniło, to porady w niej zawarte są albo bezużyteczne albo powszechnie znane każdemu. Aczkolwiek do jej przeczytania nie skłoniła mnie chęć poznania tych porad, lecz wycieczek jakie zostały odbyte przez rok, za przysłowiowe grosze. No i tutaj się lekko zawiodłam, gdyż okazało się że opisy z podróży zostały wykonane bardzo pobieżnie. Te wyjazdy na ogół były albo jednodniowe albo dwudniowe, przez co głównie opierały się na tym jak ekipa dojeżdżała z lotniska do hostelu, z hostelu do centrum i ponownie na lotnisko (bądź stację kolejową). Jednym słowem za mało tu było jakiegokolwiek zwiedzania i ostatecznie doszłam do wniosku, że większość z tych podróży była bezcelowa. Autor na przykład pisze o tym, że po co pić kawę w Warszawie skoro za 2 zł można polecieć do Sztokholmu, napić się kawy i wrócić. Pomijając fakt, że w obecnych czasach raczej nie jest możliwe zdobycie biletów lotniczych za 2zł w obie strony, to jeszcze dochodzi kwestia dojazdu z lotniska do miasta (cena często dochodzi do 200 zł) i okazuje się, że wyjazd przestaje być opłacalny, a mimo wszystko widnieje dużymi literami "Sztokholm za 2zł - to możliwe". Druga kwestia jest taka, jaki jest sens lecieć do innego państwa, aby spędzić tam dwie godziny i musieć wracać? Fajnie jest czytać o tanim (bądź droższym) podróżowaniu, o ile faktycznie jest to podróżowanie przez duże P, a nie tylko odhaczenie kraju, bo pojawiło się tanie połączenie, jednocześnie nie mając czasu na zobaczenie największych atrakcji. Szczerze mówiąc powyższa lektura nie jest ani poradnikiem ani książką podróżniczą, a jedynie dodatkiem do powstałego na TVN cyklu o tanim podróżowaniu z Poradą w roli głównej. Nie jest to zła książka, lecz jeśli ktoś chce poczytać o tanim podróżowaniu, z pewnością odnajdzie lepsze pozycje, które będą warte większej uwagi.
Przechodząc do plusów:
+ Książka napisana fajnym językiem, czyta się ją szybko i przyjemnie
+ Dużo pięknych fotografii
+ Podsumowanie każdej podróży, zawierające plusy i minusy danego miasta oraz ceny przykładowych produktów w sklepach
+ Dużo przydatnych (choć aktualnie pewnie wszystkim znanych) linków do stron internetowych
+ Garść porad, które z pewnością kiedyś były bardziej przydatne niż dziś

Książka świetna z gotowymi trasami m.in do Rzymu, Mediolanu, Eindhoven, Budapesztu, Londynu...... na kilku sama leciałam przed przeczytaniem, stąd wiem, że bilety za 30-50zł a czasami mniej są możliwe. Szkoda, że wcześniej o książce nie wiedziałam, bo porady Pana Porady są naprawdę przydatne. ,,Objawieniem" była trasa do Kopenhagi przez Malmö. Trzeba wypróbować :)

Po książkę sięgnęłam, ponieważ kocham podróżować i chciałam znaleźć sposób na tanie podróżowanie. Książjka Jakuba Porady przyszła mi z pomocą. Na wstępie jej autor daje wskazówki jak znaleźć tanie połączenia oraz na jakich stronach po czym przechodzi do opisów swoich podróży w których ze szczegółami opowiada o tym co zwiedził, za ile, jak znalazł się w nowym miejscu i co warto w nim zobaczyć. Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, każdy poświęcony innej podróży w raz z jej kosztem. Przydatne są informacje po każdym rozdziale gdzie autor podaje orientacyjne ceny podstawowych produktów spożywczych, streszcza co warto zobaczyć i co może rozczarować turystę podczas zwiedzania. Na samym końcu dzieli się informacjami jak zarezerwować hotel, jak tanio podróżować. Polecam każdemu obieżyświatowi i czekam na kolejną książkę z kolejnymi podróżami.

To moja pierwsze spotkanie z takim typem książki.
Muszę przyznać, że bardzo mi się spodobała! Elementy dziennika, świetnie przedstawione i opisane miasta, miejsca i elementy topografii oczami typowego turysty :) Tego właśnie trzeba osobie która boi się tanich podróży i nowych miejsc na drugim końcu Europy.
Chętnie przeczytam kolejne książki autora, jeżeli tylko są równie lekko i na ten sam lub bliski temat napisane, tak jak ta. Daję mocne 8.

To moja pierwsze spotkanie z takim typem książki.
Chętnie przeczytam kolejne książki autora, jeżeli tylko są równie...

Przyjemna książka do czytania. Nie jest rewelacyjna, ale na pewno warto ją przeczytać. Na plus, dała mi jeszcze większego "kopa" do poróżowania. Dzięki rozdziałowi o Szwecji zakupiłem niedawno bilety do Sztokholm Skavsta i będę podążał śladami Jakuba Porady. Jeżeli ktoś nie miał pojęcia do tej pory o tanim podrózwaniu, to pierwsze strony lektury są wręcz dla niego. Dla osób, które tanie latanie w jakimś stopniu już wcześniej poznali, też jakaś dodatkowa strona czy dobre rady znajda się :).
Najlepszy rozdział to dla mnie o Brukseli. Nie miałem pojęcia, że miasto słynie z wielu browarów. Ba, z WIELU, WIELU. Podobno są knajpy, które oferuje 2000 różnych rodzajów piwa. Na pewno będę strał się tam niedługo pojęcia.
Plusem książki jest również to, że autor wyjaśnia jak dojechac z lotniska do centrum miasta, podaje nazwy przewoznikow i ceny.
Minusem, czasami trochę zbyt dużo o jedzenie, ale w koncu taki był zamysł kręcenia odcinkow dla Dzien dobry TVN. Niestety, teraz jest już praktycznie niemożliwe, żeby poleciec do Szwecji za 2zl, czy do Eindhoven za 38zl w dwie stron. Nadal mozna wyszukac tanie polaczenia, naprawde tanie, ale juz "darmowych" nie.

2030

Dobry punkt wyjścia, pozycja z cyklu 'know-how', jak niskim kosztem przelecieć się tu i ówdzie i jeszcze przy okazji co nieco pozwiedzać. Podobno TVN realizował cykl programów z Poradą w roli głównej a książka to produkt uboczny. Ten cykl niestety umknął mojej uwadze ale słowo pisane też do mnie przemawia, więc nastawiłam się na ciekawą treść. Najbardziej wartościowe są linki do witryn gdzie można znaleźć tani lot i nocleg. Nie tylko latanie się liczy- sporo uwagi poświęcono tanim ekspresowym połączeniom w Europie wschodniej. Autobusy i pociągi też dają radę, tylko że naprawdę atrakcyjnych ofert i zniżek wyraźnie brakuje. To dziełko pełne życiowej zaradności jest opatrzone smakowitymi zdjęciami z turystycznych atrakcji. Niestetytanie podróże powietrzne są dla ludzi wykonujących wolne zawody bo mówi się o okazjach typu off-peak, wtedy w kwietniu można pozwiedzać Rzym, w styczniu obłowić się na mediolańskich wyprzedażach lub podziwiać październikową Brukselę. Autor umiejętnie walczy ze stereotypami ze za granicą musi być drożej niż w Polsce a tańsze bilety to miraże nie uwzględniające dodatkowych świadczeń i na to łapią się niezorientowani pasażerowie. Pokazuje skuteczne triki jak minimalizować bagaże i nie dać się naciągnąć na dodatkowe opłaty/usługi u przewoźników. Dużo użytecznych informacji, a swoboda i beztroska narratora godne pozazdroszczenia.

Bardzo fajna pozycja dla chcących podróżować po Europie często i tanio,szkoda ,że trochę mało miast zostało opisanych,ale może będzie c.d. :)

Bardzo ciekawa propozycja dla ludzi, którzy lubią podróżować. Ciekawe porady, jak to robić w miare tanio.

Zacnie napisana, ładnie wydana, ogólnie całkiem inspirująca, przyjemne czytadełko.

Trochę już przeżytek, może dla początkujących. Tym niemniej warto przestudiować. Przez te 9 lat spore zmiany cenowe - niestety.

• Podróże
  • 2015