Ścigając pamięć

Grażyna SzapołowskaAleksandra Bielska Wydawnictwo: G+J biografia, autobiografia, pamiętnik
G+J
autobiografia Szapołowska
biografia, autobiografia, pamiętnik
autobiografia Szapołowska

Trochę ekshibicjonistyczne przeżywanie żałoby po Matce, kilka ciekawych anegdot z życia aktorskiego. Autorka to jednak nie Modrzejewska, chociaż mam wrażenie, że jest w Nią zapatrzona.

Wzruszający zapis umierania matki aktorki przeplatany wspomnieniami. Smutek ,walka, bezsilność , poświęcenie , brak zgody i poczucie winy , że się nie zrobiło wszystkiego żeby uratować kochaną osobę , w końcu trudne pogodzenie ze nieuchronnością śmierci dotyczy każdego z nas. Wszystkie te stany są w książce.

Jeśli toś szuka rozrywki i pikantnych szczegółów z życia gwiazdy to na pewno nie znajdzie ich w tej książce. "ścigając pamięć" to historia całkowicie poświęcona matce autorki i ostatnim miesiącom jej życia. Bardzo smutna, dramatyczna, a przede wszystkim bardzo intymna. Opisywane są sceny domowe, sypialniane - smarowanie maścią, łagodzenie obrzęków, zmiana pościeli, niektóre...

Ciekawa, Aktorka wtajemnicza nas w swoje życie prywatne, pokazuje normalne, ciepłe związki rodzinne, a w szczególności swoją wielką miłość do odchodzącej matki. Na zasadzie skojarzeń opisuje też kilka czy kilkanaście wydarzeń i anegdot związanych z jej pracą w filmie i teatrze. I wielki plus: bardzo dużo fotografii pięknej p. Grażyny

Obraz kobiety, nie aktorki. Książka bardzo miła w czytaniu.

To bardzo osobisty zapis Autorki... przeżyłam go, przypominając sobie czas spędzony z moją Mamą. Grażyna Szapołowska do tej pory jawiła mi się jako gwiazda filmu, niewątpliwie utalentowana i olśniewająca urodą, ale teraz zobaczyłam w niej Człowieka - córkę, matkę i babcię, i to mnie głęboko wzruszyło. Pisze o swoich przeżyciach pięknie i mądrze.

Książka fajnie pokazuje proces choroby, jak zmagają się z chorobą nie osoby chorujące, ale najbliżsi. Bardzo fajna książka wzbogacona o ciekawe fotografie aktorki. Polecam.

Na półkach: , , , ,

Grażyna Szapołowska,to dla mnie przede wszystkim aktorka...gwiazda.Nawet nie powiem abym specjalnie lubiła te role ,grane przez Nią.Ale to co przeczytałam to inna osoba,ciepła ,są wspomnienia i z"życia filmu" ,ale przede wszystkim tu pani Grażyna -to kochająca córka chcąca ,aby te ostatnie miesiące życia mamy...były pełne miłości....troski. I co tu dużo mówić,obojętnie ile...

książka pokazała mi, że aktorzy to też ludzie, których dotykają przyziemne sprawy. Dodatkowo zobaczyłam, że rozpoznawalna twarz nie zawsze może pomagać. Zadaje sobie pytanie czy ta książka pomogła mi poznać lepiej Grażynę Szapołowską???? ..... hmmm nie umiem sobie odpowiedzieć.

Książka jest napisana lekko. Podoba mi się opis zbliżającej się śmierci, podejście bez rozpaczy...

Przyznaję, że dzięki tej książce odkrywam na nowo Panią Grażynę Szapołowską. Oczywiście zetknęłam się z Jej kreacjami aktorskimi, ale niewiele wiedziałam o Niej samej. Przyznam, że książka potwierdziła moje wyobrażenie dotyczące Autorki-Aktorki jako osoby wrażliwej, pracowitej, wymagającej wiele przede wszystkim od siebie i nie bojącej się wyzwań. Nie znałam natomiast Jej...

• 2013
  • Audiobooki
  • Literatura polska
  • Grrrl power
  • Literatura polska

Dodaj cytat z książki Ścigając pamięć