Labirynt na końcu świata

Okładka książki Labirynt na końcu świata Marcello Simoni
Okładka książki Labirynt na końcu świata
Marcello Simoni Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Handlarz relikwiami (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Handlarz relikwiami (tom 3)
Il labirinto ai confini del mondo
Sonia Draga
2015-02-18
2015-02-18
Joanna Kluza
literatura włoska literatura historyczna Joanna Kluza

Po znakomitej pierwszej , słabej drugiej , trzecia część cyklu kończy cykl w sposób godny . Ignacio z Toledo ścigany przez kościół za herezję musi udowodnić swoją niewinność . Aby tego dowieść przemierza całe Włochy . Marcello Simoni w znakomity sposób odtworzył realia średniowiecznej Europy , która jest ogarnięta coraz większym konfliktem ludzi nauki z kościołem . Warto sięgnąć po ten cykl , bo to kawał solidnej literatury .

Ostatni tom wydaje się być najbardziej ekscytujący, gdyż Ignacio Alvarez z Toledo razem ze swoim synem, dzięki niefortunnemu splotowi okoliczności, oskarżeni zostają o herezję. Kupiec, wedle słów papieskiego inkwizytora (wyjątkowo odrażającej kreatury) niejakiego Konrada z Marburga, ma być przywódcą sekty lucyferian, oddającej się wielowiekowym kultom rodem ze starożytnej Babilonii.

Autor skupia się tym razem na manuskryptach dotyczących astronomii i astrologii. Wodzi nas po Włoszech, większą część akcji lokując w Neapolu oraz w Palermo na Sycylii. W dziwnych okolicznościach giną członkowie sekty, której przywódcą ma być niejaki "magister z Toledo", nie mający skądinąd nic wspólnego z naszym kupcem, poza studiami w Hiszpanii.

Trudno pohamować wściekłość czytając o metodach wymuszania zeznań na posądzanych o herezję. Zakończenie jest szczęśliwe, Ignacio uchodzi z życiem, ale jak na zwieńczenie trylogii przystało wolałabym szerszego spojrzenia na późniejsze losy bohaterów.

Dla miłośników gwiazd, cesarza Fryderyka II, południowych Włoch i Sycylii, wszelkich tajemnic, historii prawdziwej i nieco zmyślonej lektura idealna.

Nawet niezłe zakończenie trylogii, choć muszę powiedzieć, że ksiązka gorsza od poprzedniej części. Mam wrażenie, że mniej się dzieje, choć pojawiają się ciekawe wątki, Rozczarowało mnie zkończenie, bo główny bohater okazał się jednak egoistycznym pajacem, choć powinniśmy się do tego przyzwyczaić już od pierwszego tomu. W sumie zakończenie nie powinno nikogo zdziwić. Myślę, że sięgnę jeszcze po jakieś ksiązki tego autora.

Ciekawe zwieńczenie trylogii. Ksizkę czytałem z przerwami ale nie zmienia to faktu, że jest interesująca. Luźne połączenie z poprzednimi dwiema częściami czyni ją jakby niezależną powieścią.
Generalnie, porównanie z okładki do "Imienia Róży" zrobiono raczej jako chwyt reklamowy niż rzeczywiste podsumowanie treści; jednakże, pozycja interesująca dla sympatyków historii + SF.

Byłam ciekawa jak zakończy się trylogia handlarza relikwiami i przyznam że trzecia cześć robi wrażenie,
Ignacjo- którego ciekawość świata niestety po raz kolejny wpędziła w manowce to jednak ostatecznie sprowadziła na niego wybawienie. Książkę czyta się szybko- nie można się oderwać. Kolejne tajemnice, labirynty prowadzące do rozwiązania. Polecam na długie zimowe wieczory.

Pierwsze dwie części tej serii czytałem już spory kawał czasu temu, i przyznaję się bez bicia – niewiele z nich pamiętam! Pamiętam jednak to, że bardzo mi się podobały. Dlatego też z przyjemnością sięgnąłem (w końcu!) po „Labirynt na końcu świata”, licząc że i tym razem się nie zawiodę. Tak się też stało! Świetna powieść historyczna, w której jest miejsce i na przygodę, i na tajemnice, na sekrety, a także na pewną dawkę emocji jakie gwarantują powieści stricte sensacyjne. Czyta się to błyskawicznie. Co mi się też bardzo spodobało, to sposób w jaki Autor przedstawił osobę Konrada z Marburga, a tak po prawdzie pod tą postacią kościół rzymsko-katolicki – fanatyczny do bólu i zaślepiony „jedyną i słuszna wiarą”; albo ktoś jest z nami, albo przeciwko nam, nawet jeśli ma rację! Co pod pewnymi aspektami trwa po dziś dzień, a tu trzeba dodać, że akcja powieści Simoniego dzieje się na początku XIII wieku! Całą trylogię polecam wszystkim miłośnikom powieści historycznej, lekkiej, łatwej i przyjemnej, a sam mam zamiar zabrać się za kolejny cykl tego Autora, tym razem „Codex Millenarius”.

34/2018 (E)

34/2018 (E)

Tym razem wkraczamy w świat gemmologii i Pliniusza Starszego, który w swej "Historii naturalnej" opisywał niezwykłe właściwości kamieni szlachetnych, m.in. ich cudowną moc uzdrawiania.
Ignacio, który większość swojego życia spędził na odkrywaniu tajemnic, i teraz nie mógł się powstrzymać. "Curiositas wiodła go po ścieżkach wiedzy i przygody niczym wilczy instynkt, popychając ku nieustannym podróżom". Tylko że tym razem jego ciekawość może zawieść go na stos.
Nie ma już z nim Willalme'a, który odnalazł spokój w Langwedocji wśród beginek, w podróży towarzyszy mu tylko Uberto, ale on jest coraz bardziej rozdarty między ojcem a czekającymi na niego w Kastylii Moirą i kilkumiesięczną córeczką.

Zdecydowanie najlepsza książka z cyklu przygód Ignacio z Toledo. Co pokazuje nam, że autor bardzo się rozwinął od pierwszej części.
Na początek mamy bardzo pieczołowicie przedstawione tło do dalszej historii. Do tego stopnia, że już myślałem iż w tomie trzecim będą zupełnie inni bohaterowie. Tak jak to było we wcześniejszych częściach głównym tematem jest walka kościoła z herezją.
Tym razem Ignacio z Toledo zostaje wplątany w wielką sieć pomyłek co stawia go w bardzo złym świetle i za wszelką cenę próbuje wyjść z tego obronną ręką.
Książka ma bardziej pokrętną fabułę niż poprzednie z cyklu. Jedynym minusem jak dla mnie jest zakończenie. Marcello Simoni poprzednie książki kończył w ten sposób, że można było uznać to za koniec serii. W przypadku końca trylogii zostawił nam rozmemłaną mamałygę.
Naciągane 6 gwiazdek ;)

Trzecia, wg mnie najlepsza, część trylogii. Średniowieczna przygodówka dla fanów gatunku i Ignacia. Ignacio jak zawsze przenikliwy, bystry, z otwartym umysłem żądny wiedzy, co sprowadza nań wiele kłopotów. Ale czym by było życie handlarza relikwiami bez kłopotów?? Ignacio prędzej by umarł z nudów niż z powodu wielkich tarapatów, co udowadnia za każdym razem:) W książce widzę potencjał na kolejne części. Czyta się szybko, historia ciekawa, muskająca temat wszechświata, magiczności, ogólnie tego czego pragnie dusza, ale ciało fizyczne ogarnąć nie może, czyli to co lubię :)

• E-booki
  • Biblioteka