Opactwo stu oszustw

Okładka książki Opactwo stu oszustw Marcello Simoni
Okładka książki Opactwo stu oszustw
Marcello Simoni Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Codex Millenarius (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Codex Millenarius (tom 3)
L’abbazia dei cento inganni
Sonia Draga
2018-07-11
2018-07-11
2016-06-23
Joanna Kluza
literatura włoska Joanna Kluza thriller historyczny

Historyczno-fantastyczno-kryminalna powieść napisana tak, że w połowie lektury książkę odłożyłem, bo nadal mało mnie obchodziło, jak się to skończy.

Ferrara. W lasach pod miastem snuje się orszak zakapturzonych postaci. Sieje on wielki postrach. Niektórzy widzą w tym spisek. Na przykład nieustraszony rycerz Maynard de Rocheblanche, który mając wsparcie Świętej Inkwizycji próbuje rozwikłać zagadkę. Czy to się uda? Jeśli jesteś ciekawy koniecznie przeczytaj ten tom. Ja polecam. Podobało mi się.

Niezła powieść świetnie osadzona w epoce. Wartka, wciągająca akcja. Dobrze mi się też czytało, choć widzę, że tu opinie bywają odmienne.

Po pierwsze , najlepsza część trylogii . Po drugie autor jest z książki na książkę coraz bardziej dojrzały literacko . Książka warta przeczytania , bo oprócz wartkiej akcji pełnej intryg , spisków i tajemnic, autor oddaje klimat mrocznego średniowiecza. Mam nadzieję, że nie jest ostatnie słowo autora . Czekam na kolejną powieść w podobnych klimatach .

"Opactwo stu oszustw" to niestety ostatni tom cyklu.
W powieści autor kończy wszystkie poprzednie wątki. Wprowadza do akcji temat budzący zawsze grozę: Świętą Inkwizycję.
Maynard chcąc odnaleźć największe relikwie budzi zainteresowanie inkwizytora i naraża nie tylko swoje życie, ale również życie swoich bliskich.
Polecam całą trylogię, czyta się ją świetnie. Autor wspaniale przedstawia atmosferę średniowiecznej rzeczywistości. Historycznym postaciom daje nowe życie. Opisuje miejsca, które do dziś można oglądać, ale dodaje im życia i sprawia, że czytelnik może przenieść się do XIV wieku.

"Opactwo stu oszustw" to niestety ostatni tom cyklu.
Polecam całą trylogię, czyta się ją świetnie. Autor...

Sięgnąłem po ostatnia cześć Trylogii po kilku miesiącach od poprzedniej. Muszę przyznać ze akcja w książce nie jest najgorsza, dużo się dzieje. Troszkę chaotyczne wydarzenia sprawiały ze musiałem po kilka razy doczytać akapit żeby zrozumieć treść. Natomiast bardzo jestem niezadowolony z zakończenia. Było przewidywalne, trochę pozbawione sensu i szybkie jakby autorowi spieszyło się dokończyć dzieło. Podsumowując trylogia przeczytana ale nie sięgnę po nią po raz kolejny :)

Znakomite zwieńczenie bestsellerowej włoskiej trylogii „Codex Millenarius” Ferrara, zima 1349 roku. Przez pobliskie bory maszeruje niepokojący orszak zakapturzonych postaci, napawając przerażeniem każdego, kto ma to nieszczęście, by się na nią natknąć. Krążą słuchy o satanistycznych obrzędach i znakach zwiastujących Apokalipsę, a niektórzy upatrują w tym przebiegły spisek. Należy do nich nieustraszony rycerz Maynard de Rocheblanche, który chcąc odkryć prawdę, przy wsparciu Świętej Inkwizycji rozpoczyna dochodzenie. Przedsięwzięcie to okaże się jednak trudniejsze, niż przypuszczał, albowiem wielu prałatów bardziej od rozwiązania zagadki interesują jego sekrety. Maynard okazuje się strażnikiem największej tajemnicy chrześcijaństwa, legendarnej relikwii przypisywanej Jezusowi, Lapis exilii. Lecz tym razem, pozbawiony pomocy ze strony opata Pomposy, aby się bronić i ujawnić otaczającą go intrygę, będzie mógł liczyć wyłącznie na swoją siostrę Eudeline... „Intrygujące postaci, klasztorna sceneria i tempo akcji zdecydowanie dorównujące Dumasowi i Salgariemu. To wszystko składa się na sukces Marcella Simoniego”. La Lettura „Jeśli podobali się wam Walter Scott, Władca Pierścieni i poemat Ludovica Ariosta, oto ich następca”. Corriere della Sera

Ostatni tom wspaniałej trylogii rozgrywającej się w średniowieczu. Tajemnica, przygoda , intryga, sekrety w mrokach średniowiecza, w czasach działania inkwizycji. Książkę czyta się bardzo szybko, intryga goni intrygę, przygody rycerza Maynarda który poszukuje legendarnej relikwii przypisywanej Jezusowi "Lapis exilii".

Anno domini 1349
Rycerz Maynard de Rocheblanche próbuje zachować tajemnicę, która została mu powierzona. W tym czasie w okolicach Ferrary pojawia się tajemniczy orszak, zwiastujący Apokalipsę. Kto stoi za tajemniczymi wydarzeniami? Zagrożony utratą życia Maynard na zlecenie Świętej Inkwizycji ma zająć się zagadkowymi zjawiskami, ale niestety jego stary wróg bardziej zainteresowany jest powierzoną rycerzowi tajemnicą. Siostra Eudeline musi uciekać z swojego klasztoru, a jej towarzyszka Isabeau próbuje ocalić siebie i Eudeline przed gniewem biskupa. Kim jest tajemniczy Arab, który chroni siostrę Maynarda i na czyje zlecenie to robi?
Trzecia część Codex Millenarius tak samo wciąga jak dwie poprzednie części. Mimo, że dotyczy ona tajemnicy skrywanej przez Maynarda, jest opowieścią o zdradach, mordach, spiskach, morderstwach, oszustwach, ale także nadziei, miłości, zaufaniu, honorze. Czyta się ją tak trochę jak sensację osadzoną w realiach historycznych.
Oceniając całość jestem na plus, do minusów zaliczyłabym w niektórych miejscach – zbyt sztuczne opisy przeżyć, nie wiem czy to jest wina tłumaczenia, zapisu autora, czy mojego odbioru. Musicie się też nastawić na dość spory zasób nazewnictwa średniowieczno-kościelnego, więc warto mieć słownik terminów koło siebie.

Anno domini 1349

• Thriller historyczny
  • Przeczytane w 2018
  • KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER
  • POSIADAM

Dodaj cytat z książki Opactwo stu oszustw