Opactwo stu grzechów

Okładka książki Opactwo stu grzechów Marcello Simoni
Okładka książki Opactwo stu grzechów
Marcello Simoni Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Codex Millenarius (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Codex Millenarius (tom 1)
L’abbazia dei cento peccati
Sonia Draga
2017-03-15
2017-03-15
Joanna Kluza
Joanna Kluza literatura włoska

Jest sierpień 1346 roku. Ocalały po bitewnej klęsce waleczny Maynard de Rocheblanche wchodzi w posiadanie pewnego pergaminu. Jest wiele osób, które marzą o koronacji na cesarza i usiłuje go zdobyć. Aby bezcenny dokument nie wpadł w niepowołane ręce, Maynard będzie zmuszony uciekać. Ponieważ pierwszy tom nie wyjaśnił zagadki, do ręki trzeba wziąć drugi.

Bardzo solidna osadzona w XIV wieku powieść wschodzącej gwiazdy włoskiej literatury . Młody rycerz zostaje obdarzony tajemniczym zwojem przez umierającego na polu bitwy króla Czech . Powierzony sekret wiedzie go z Francji do Włoch . Simoni znakomicie oddaje klimat średniowiecznej Europy . Targana konfliktami Europa tamtego okresu to wylęgarnia pomysłów na powieść w typie sensacyjnym . Autor z racji swojego zawodu znakomicie czuje się w tych klimatach . Z ciekawością sięgnę po kolejne tomy tej trylogii.

Akcja "Opactwa stu grzechów" rozpoczyna się w 26 sierpnia 1346 roku.
Francuski rycerz Maynard ocknął się na pobojowisku pod Crecy. Czołgając się przez morze ciał natknął się na umierającego króla Jana Ślepego Czeskiego. Jan Ślepy przekazuje rycerzowi pierścień i skrawek pergaminu mający zmienić chrześcijaństwo. Król zmusza rycerza do złożenia przysięgi, że nikt, a zwłaszcza jego syn, o tym się nie dowie.
Tak się zaczyna burzliwa historia Maynarda. Opowieść, w której fakty mieszają się zgrabnie z fikcją literacką. Akcja jest barwna i szybka, trudno się od książki oderwać. Wspaniała bajka dla dorosłych, w której znajdziemy bohaterstwo i niegodziwość.
Powieść jest gotowym scenariuszem na świetny serial.
Lektura lekka i przyjemna. Polecam.

Akcja "Opactwa stu grzechów" rozpoczyna się w 26 sierpnia 1346 roku.

Pomimo tego, że książka ta zdecydowanie należy do gatunku, który lubię, czytało mi się ją strasznie ciężko.
Tak naprawdę, nie mam jej nic do zarzucenia - tajemnica jest intrygująca, postaci ciekawe, akcja (chociaż moim zdaniem mogłaby być trochę bardziej dynamiczna) też rozwija się w dobrym kierunku - aczkolwiek zabrakło czegoś co by tak naprawdę mnie wciągnęło i nie pozwoliło się oderwać od czytania.
Byłoby lepiej, gdybym mogła sprecyzować o co chodzi konkretnie, ale niestety jakoś mi to umyka.
Na pewno sięgnę po pozostałe części trylogii, by poznać rozwiązanie tajemnicy i losy bohaterów, ale liczę na to iż będą w stanie bardziej mnie wciągnąć, w przeciwnym wypadku sama długość drugiej części będzie dla mnie nie lada przeszkodą, by ją polubić.

Mistrz włoskiego thrillera historycznego powraca z pierwszą część trylogii 'Codex Millenarius'!

Sierpień 1346 roku. Ocalały po bitewnej klęsce waleczny Maynard de Rocheblanche wchodzi w posiadanie pewnego pergaminu. W owym zagadkowym tekście jest mowa o cennej relikwii, Lapis exilii. Wielu, w tym ambitny kardynał Awinionu i książę Karol Luksemburski, marzący o koronacji na cesarza, usiłuje go zdobyć. Aby bezcenny dokument nie wpadł w niepowołane ręce, Maynard będzie zmuszony uciekać.

Najpierw uda się do Reims, do siostry Eudeline, przełożonej klasztoru świętej Balsamii, następnie do opactwa w Pomposie. Właśnie tam szczęśliwie natknie się na opata Andreę oraz młodego malarza Gualtiera de’ Bruni, którzy pomogą mu odkryć prawdę na temat relikwii. Jedynym człowiekiem znającym jej tajemnicę jest pewien mnich, który wydarł ją z niedostępnego klasztoru Mont-Fleur…

Cudowna nić fabularno-historyczna, która tworzy designerską tkaninę słów. Przyznam się, że ta powieść nakręciła mnie znowu na czytanie. Kiedyś łykałem ponad 80 książek w rok, a potem zacząłem tylko rozmyślać. Moje zmysły były oczytane. Tak myślałem. Nawet jako Biblijny Chrześcijanin modliłem się o łaskę powrotu do książek:). I właśnie dzięki tej książce znowu czytam. Fabuła bardzo obrazowa, nie męczy. Treść bez nadęcia i patosu. Takie dobre, pokorne pisanie. Takie świeże, dziewicze, niczym koszyk świeżych owoców, niczym zapach wypiekanych bułeczek, pozytywny zapach z dzieciństwa. I jest napięcie. Zamówiłem już kolejne tomy. Bardzo polecam.

Pozycje z nurtu powieści historycznej dość rzadko goszczą na mojej półce z prostej przyczyny, nie lubię czytać o czymś, co jest mi od razu wiadome, wiem, który władca okaże się winny, czy jak potoczy się dana bitwa. Tym razem postanowiłam zaryzykować, do tego uwiodła mnie okładka i tytuł. Zaznaczam trzeba od razu zabrać się za trzy tomy, gdyż pierwszy niczego nie wyjaśnia.
Anno domini 1346.
Historia rozpoczyna się od tajnego spotkania trzech mężczyzn, którzy między siebie rozdzielają trzy relikwie. Na polu bitwy rycerz Maynard de Rocheblanche otrzymuje tajemniczy pergamin, który rozpoczyna jego wędrówkę tropem ludzi, którzy próbują odebrać mu go, ale też i zabić. Rycerz przyjeżdża do Pomposy, gdzie spotyka mnicha, który knuje przeciwko opatowi, wcześniej w zagadkę wplątana zostaje jego siostra, przeorysza klasztoru świętej Balsamii. Mamy tu i spiski, z bezwzględnym kardynałem na czele, mamy też niejasne losy rodzeństwa Eudeline i Maynarda, a także pierwsza miłość.
Simoni na ostatnich kartach wyjaśnia nam co jest fikcją literacką, co prawdą historyczną – jest zachowana proporcja, więc nie przeszkadza mi to w czytaniu.
Książka jest napisana przyjaznym, ale niestety dość trudnym językiem, ze względu na słownictwo, typowo historyczne, z serii kościelno-architektonicznego. Jeśli komuś to nie przeszkadza, albo z chęcią zajrzy do słownika, aby wyjaśnić pewne zwroty, to polecam ogromnie. Na pewno wciągną Was losy Eudeline, Maynarda, Gaulteriama, czy Aleydis. Ja się cieszę, że tom drugi i trzeci już na mnie czeka.

Z porównania średniej ocen wnioskuję, że książka niemal tak dobra, jak Imię Róży :)

Znakomicie oddane realia średniowiecza, ze znajomością miejsc i opisami, ze zamykając oczy można sobie to miejsce wyobrazić. Brak zakończenia prowadzi nas to drugiej części i dalszej przygody bohaterów

Przeczytana w ciągu dwóch dni. Są rycerze, jest zły kościół, jest tajemnica z początków chrześcijaństwa. Ale czegoś brakuje. Po drugim tomie się wypowiem dokładniej ;). Przeczytałem całość. Daje radę. Taki Kod da Vinci dla "ubogich" ;)

• E-booki
  • Biblioteka
  • Przeczytane 2018
  • Do przeczytania
  • 2017
  • Powieści historyczne

Dodaj cytat z książki Opactwo stu grzechów