W pustyni i w puszczy

Opinie [1 277]

Wspaniała książka, przeczytałam w podstawówce i wtedy średnio mi się podobała. Teraz, po latach - jestem zachwycona.

Nadszedł ten moment, w którym kończę swoją bliższą relację z twórczością Henryka Sienkiewicza, a przynajmniej z jego powieściami. Lata temu przeczytałem "Krzyżaków", w zeszłym roku "Quo Vadis", w tym roku Trylogię, a dziś skończyłem czytać "W pustyni i w puszczy". Nie mówię, że już nigdy niczego nie przeczytam, co wyszło spod pióra Sienkiewicza. Po prostu uznałem, że te...

Czytając ją teraz, po latach, już nie jako obowiązkową lekturę, ale tak po prostu - bo chciałam, a nie musiałam - odkryłam jej prawdziwy urok na nowo.

Klasyk do którego z wielką radością wracam zarówno myślami jak i czytelniczo. Jedna z moich ulubionych książek <3 <3 <3

Ze wzruszeniem zobaczyłam okładkę dokładnie tego wydania, które czytałam jako smarkula. Wtedy z wielką przyjemnością towarzyszyłam przygodom Stasia i Nel - dzisiaj, czytając tę książkę dzieciom, z zażenowaniem obserwuję żałośnie kolonialne spojrzenie na świat, jakim Sienkiewicz zaraził dziesiątki pokoleń. Zdumiewające, że jako dziecko nie zdziwiłam się, że Nel nie chciała...

Na półkach: , , , ,

Jedna z ostatnich powieści Henryka Sienkiewicza, dzięki czemu widać jak bardzo poprawił się styl pisania w porównaniu np. z niektórymi wcześniejszymi nowelami, które też miałem przyjemność przeczytać.

Biorąc pod uwagę poniższe opinie, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że odgórne, centralne planowanie takiego samego, obowiązkowego kanonu lektur dla każdej szkoły...

W miarę OK. Mnie Nel wydawała się trochę naiwna i rozpieszczona. Z tej książki można się dużo dowiedzieć, np. o Afryce. Jest tam wiele opisów przyrody, co może u niektórych powodować to, że książka wydaje się nudna.

Książka była nudna i napisana trudnym do zrozumienia językiem. Główny bohater - Staś Tarkowski wyjątkowo mnie drażnił i bardzo mi się nie podobał. Sama historia opisana w książce mogłaby być ciekawa, ale bohaterowie, sposób pisania i język bardzo mnie do niej zniechęciły. Gdyby nie to, że książka jest lekturą szkolną i trzeba ją przeczytać, nigdy bym po nią nie sięgnęła.

Samozachwyt białego herosa który zawstydziłby Patricka Batemana. Głównym i w zasadzie jedynym bohaterem tej książki jest 14-letni Staś. Ale jest to 14-latek tylko z nazwy, jest to projekcja tego jak stare nudziarze i to tylko te najbardziej megalomańskie wciskają jaka to kiedyś młodzież była. Staś jest więc absurdalnego poziomu Mary Sue - mając niby te 14 lat zna 10 języków...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka, którą "połknąłem" na raz. Napisana językiem właściwym dla epoki, w której żył pisarz - jednym to będzie przeszkadzało, innym nie, ja akurat lubię zagłębiać się w takie nieco archaiczne słownictwo.
Opowieść o niesamowitym uporze i chęci przetrwania w morderczych warunkach. Fabułę chyba każdy zna przynajmniej w zarysie. Polecam :)

Dyskusje

41 045