W pustyni i w puszczy

2015-01-01
Lektury i obrazy
Afryka porwanie

Opinie [1 218]

To powieść która dla młodego chłopaka była jakby odskocznią od codzienności czasów socjalizmu. Jak bardzo chciało się być tym bohaterskim chłopakiem który potrafi sobie radzić z przeciwnościami losu w jakże trudnym do życia klimacie i warunkach pustynnych. Jego starania o to by uratować nie tylko siebie ale i małą Nel były dla mnie fascynujące. Czytając tę powieść chciałem...

Może i Sienkiewicz w swoich czasach był uważany za pisarza dyskusyjnego, komercyjnego, tworzącego bestsellery dla mas, jednak dziś czasy mamy inne. Z książkami jest trochę jak z trunkami - jeżeli długo "poleżą", robią się jeszcze lepsze. Teksty Sienkiewicza, i tak często archaizowane przez samego autora, stają się po stu latach podwójnie archaiczne - co tylko dodaje uroku....

Książka bardzo fajna i wzruszająca. Na początku akcja bardzo się rozciągała. Myślałam, że książka będzie do niczego. Dopiero w połowie książki opowieść zaczynała mi się podobać. Potem akcja była NIESAMOWITA. Naprawdę polecam. Jak ktoś nie lubi czytać, to również polecam STARSZY film "W pustyni i w puszczy"

Literatura młodzieżowa najwyższych lotów.

"W pustyni i w puszczy" podobała mi się od dziecka. Ale to, że zasługuje na miano arcydzieła nie jest kwestią moich upodobań, to obiektywna ocena kunsztu literackiego Sienkiewicza oraz tego, jak potrafił wykreować dziecięcych bohaterów, oddać realia ówczesnej Afryki , ciekawie poprowadzić akcję, to znaczy realistycznie i jednocześnie wzbogacając ją o ciekawe zwroty.

Pomysł super, ale pomimo tego nie chciało mi się tego czytać xD. Miałam to jako lekturę szkolną, z resztą pewnie jak większość, ale szczerze... Nie za bardzo przypadła mi do gustu. A poza tym nie lubię książek gdzie akcja w większości dzieje się w Afryce i ogólnie na terenach pustynnych.

Uwielbiam! Pamiętam jakie wrażenie na mnie jako dziecku zrobiły opisy realiów i obyczajów świata muzułmańskiego, który wydawał się być światem z jakiejś innej planety. Poza tym powieść bardzo ciekawa. Po wielu latach przymierzam się do ponownej lektury.

Książka pochłonęła mnie w dzieciństwie. Później czytana po raz drugi także sprawiła bardzo dobre wrażenie. Myślę, że biorąc pod uwagę realia epoki, w której powstawało to było to arcydzieło literatury młodzieżowej. dziś także niewątpliwie jest bardzo wartościowa ze względu na edukacyjne walory. Moim zdaniem także szalenie ciekawa.

Arcydzieło literatury dla dzieci. Klasyka. Jest tu zawarte właściwie wszystko, co taka podróżnicza opowieść mieć powinna: ciekawi i wyjątkowo autentyczni bohaterowie, ciekawa fabuła i wartka akcja, piękne opisy, wiedza geograficzna, społeczno-obyczajowa i historyczna oraz propagowanie wartości. Genialna.

Ogólnie książka dobra, ale mnie nie wciągnęła

Dyskusje

39 824