Siedem dni w lipcu

Okładka książki Siedem dni w lipcu Jordi Sierra i Fabra
Okładka książki Siedem dni w lipcu
Jordi Sierra i Fabra Wydawnictwo: Albatros Cykl: Inspektor Mascarell (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Mascarell (tom 2)
SIETE DIAS DE JULIO
Albatros
2013-07-26
2013-07-26
Elżbieta Sosnowska
kryminał Hiszpania literatura hiszpańska zbrodnia policjant prostytucja ofiara Barcelona detektyw zagadka intryga bieda przemoc

Zacznę od tego, że nieznajomość poprzedniej części nie przeszkodziła mi w odbiorze tej książki.

Świetny kryminał w stylu noir. Sama postać inspektora Mascarellego - człowieka spoza systemu, niemal wroga publicznego, który zostaje prywatnym detektywem powinna przypaść do gustu miłośnikom takich klimatów. Dobrze poprowadzona historia kryminalna z faszystowską Hiszpanią późnych lat 40-tych w tle. To tło zachęca do choć pobieżnego poszperania w źródłach, do przekonania się, że Polska nie była jedynym krajem, który słabo na II Wojnie Światowej wyszedł. W końcu Stalin kopnął w kalendarz w 1953, Franco żył do 1975.

Jeśli mam się do czegoś przyczepić to wątek romantyczny jest lekko wciśnięty kolanem, ale nie raził bardzo. Polecam, na pewno sięgnę po inne książki autora.

To moja druga książka o inspektorze Mascarellu. Podoba mi się.

To moja druga książka o inspektorze Mascarellu. Podoba mi się.

Powieść oddaje klimat powojennej Hiszpanii. Ukazana jest sytuacja społeczna ludzi. Młode dziewczyny poddają się prostytucji lub czyhają na bogatego męża. Taka jest ich droga. Były inspektor Miquel zostaje wciągnięty w sprawę zabójstw a przy okazji ma być ofiarą zemsty syna przestępcy, którego ojciec został schwytany w dawnych czasach przez inspektora.
Owa druga część nawiązuje na zdarzeń z części pierwszej tejże serii.

Owa druga część...

Naprawdę interesująca i wciągająca historia! To nie jest kolejna banalna powieść kryminalna, lecz dużo, dużo więcej. Ciekawe tło historyczne (rok 1947, zakończyła się wojna domowa w Hiszpanii). Intrygujące losy bohaterów głównych i pobocznych i rzeczywiście nietuzionkowy pomysł na fabułę. Trzyma w napięciu aż do samego końca.

Jedynym minusem jest moim zdaniem fakt, że w opisanej przez autora historii brakuje wątków pobocznych. Z jednej strony to oczywiście dobrze, bo czytelnik może bez reszty skupić się na głównej akcji i na własną rękę próbować swoich sił w roli detektywa, szukając odpowiedzi na pytanie "Kto za tym wszystkim stoi?". Z drugiej strony jednak przydałyby się jakieś fałszywe tropy i ślepe uliczki, żeby sprawę jeszcze bardziej skomplikować i dodać jej tajemniczości.

Jedynym minusem jest moim zdaniem fakt, że w...

W książce opisane są czasy powojenne - coś co mnie napawa przerażeniem. Sam koszmar wojny jest czymś, co już sobie ciężko wyobrazić, ale to co następuje po nim nie wiem, czy nie jest dużo gorsze. W takich warunkach naprawdę trzeba mieć mocny kręgosłup moralny, aby do końca pozostać wierny swoim ideałom.

Po ośmiu latach więzienia inspektor Mascarell wraca do Barcelony. Jego żona nie żyje, syn również, a ukochane miasto jest ogarniete przez nowe rządy. Wydawać by się mogło, że juz nie ma po co żyć, ale już następnego dnia po powrocie inspektor otrzymuje tajemniczą przesyłkę, która zawiera m.in. kartkę z jednym ważnym zdaniem: ,,Czy chcesz znowu poczuć się policjantem?". Inspektor rusza do akcji...

Drugą częścią przygód Mascarella jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. W porównaniu do poprzedniej części - "Czterech dni w styczniu" - sama akcja jest zdecydowanie lepiej rozbudowana, natomiast postacie mają głębię. Bardzo dobrze nakreślony jest charakter Inspektora - nie jest już taki czysty i niewinny jak w poprzedniej części, i też ma swoje słabości i lęki. Większy udział również mają postacie drugoplanowe gdyż mają rzeczywisty wpływ na przebieg akcji. Pomimo iż samo zakończenie książki jest nieco naciągane, to i tak bardzo dobrze się ją czyta. Jako ciekawostkę mogę wspomnieć iż w treści książki pojawia się imię autora.
Książkę zdecydowanie polecam przeczytać, i to nawet bez sięgania po poprzednią część.

W porównaniu do pierwszego tomu dużo ciekawsza. Intryga bardziej złożona, lepiej skonstruowana akcja i akcenty. No i wątek bohaterki z poprzedniej części na pewno poruszy serca kobiet, tak jak moje :) Nie mam więcej do dodania o treści, ale polecam, miło można wypełnić czas czytając tę pozycję.

Ostatni wierny sobie policjant w Barcelonie. Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością. Już kiedyś się spotkali. On ją uratował. Ją i jej dwie małe siostry. Teraz wraca do Barcelony. Jest zmęczony, czuje się stary i niepotrzebny. Ale dostaje zagadkę do rozwiązania, dostaje cel w życiu i spotyka ją. Piękną, młodą, nie do końca niewinną.... Patro, kobieta z jego przeszłości, której obraz nosił pod powiekami.
Bardziej niż zagadkę kryminalną, bardziej niż klimat Barcelony, śledziłam losy tej pary. I trzymałam za nich kciuki. I wiem, że ich historia ma kontynuację w kolejnym tomie.
Autor ma niezwykle piękny i urzekający styl. Niezwykła prostota pisania tworzy niebywały klimat. Mnie po raz kolejny zauroczył autor. I tylko utwierdził w moim wyborze. Jordi Sierra i Fabra jest moim ulubionym pisarzem.
Polecam

Ta książka została przyrownana do powieści Carlosa Ruiza Zafona ze względu na tajemniczy nastrój dawnej Barcelony i faktycznie porównań nie da się uniknąć, choc ja szczerze tego nie lubię, bo uważam, że każda książka to powinno być odrębne dzieło żyjące własnym życiem. Tutaj bohaterem jest dawny inspektor Miquel masscarell, ktory powraca w 1947 roku do Barcelony po zeslaniu do obozu pracy w 1939 roku za czasów Wojny Domowej w Hiszpanii i dyktatury generała Francisco Franco. Bohater nie potrafi odnaleźć się w nowej zeczywistosci zważywszy na fakt, że jest sam , bo umarła jego żona Quimeta i syn Roger w bitwie pod Ebro.Wojna sprawiła, że bohater utracił tytuł inspektora, ale ktoś tajemniczy chce, aby go znowu odzyskał, rozwiklujac sprawę śmierci pewnej prostytutki, która zginęła pod szynami pociagu, czy to było samobójstwo a może zabójstwo. ?Ale kto chciałby ją wepchac pod pociąg i dlaczego i komu zależy na wplataniu i dlaczego inspektora Mascarela w cała tą sprawę?Dowiecie się jak przeczytacie, wciaga, więc polecam, czyta się szybko, więc pewnie jeszcze przeczytam resztę z tej serii

• Barcelona
  • Kryminały