Kōmisorz Hanusik

Okładka książki Kōmisorz Hanusik
Marcin Melon Wydawnictwo: Silesia Progress Cykl: Kōmisorz Hanusik (tom 1) Seria: Seria ze Zicherkōm kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Kōmisorz Hanusik (tom 1)
Seria ze Zicherkōm
Silesia Progress
2014-01-01
2014-01-01
9788393619030
fantastyka

Okładka książki Tarnowskie Góry Fantastycznie 2 Jakub Bielawski, Michał Cetnarowski, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Grzegorz Janusz, Marta Kładź-Kocot, Paweł Matuszek, Marcin Melon, Sławomir Nieściur, Tadeusz Oszubski, Romuald Pawlak, Bernadeta Prandzioch, Michał Studniarek, Aleksandra Zielińska
Ocena 7,3
Tarnowskie Gór... Jakub Bielawski, Mi...
Okładka książki Co by pedzioł Szekspir? Marcin Melon, Jacek Zygmunt
Ocena 7,8
Co by pedzioł ... Marcin Melon, Jacek...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Pełnych humoru 11 kryminalnych opowieści z elementami baśniowymi w tle.
Są: utopce, połednice, podciepy, krojcoki, skarbniki, zmory, sotony, fo­jer­ma­ny, jaroszki i beboki.
Pozostale: heksy, meluzyny, szczigi, szczigonie, noc­ni­ce, klyn­ka­ni­ce, ha­ster­ma­ny, sroły, ba­ba­ry­by, rizoki i chamery, są tylko wspomniane w ostatnim rozdziale.
Dla osób spoza śląska - wyłącznie audiobook

Pełnych humoru 11 kryminalnych opowieści z elementami baśniowymi w tle.
Dla osób spoza śląska -...

Przesłuchane z wielką przyjemnością <3 Nie zgadzam się zupełnie z oceniającymi twierdzącymi, że wyłącznie dla Ślązaków. W życiu nawet nie byłam w tej okolicy, a wszystko świetnie rozumiem, to po prostu wynika z kontekstu. Tekst sam w sobie przeciętniutki, ale w interpretacji aktorskiej radość i przyjemność z obcowania z samą "gadką".

1996
1993

Słuchałam w wersji czytanej przez pana Klaudiusza Kaufmanna i muszę przyznać, iż to prawdziwy majstersztyk. Czyta z podziałem na role i robi to w sposób wyjątkowo naturalny, do tego stopnia, że ma się wrażenie, iż to słuchowisko, a nie pojedynczy lektor. Słuchanie to była przyjemność najwyższej próby. Obawiałam się, że nie zrozumiem o czym jest mowa, w końcu ze śląską gwarą do tej pory nie miałam do czynienia, a jednak okazało się, że nie miałam większych problemów z nadążaniem za tekstem. Nawet pomimo tego, że autor w roli złoczyńców obsadził utopce, południce, Skarbka i inne pomniejsze diabelstwo. Lektura jest zabawna, zaskakująca i pouczająca zarazem. Komisorz robi co może, żeby pochwycić przestępców i ich ukarać, chociaż nie jest to proste, ponieważ wymykają mu się nawet z aresztu. Już dawno się tak dobrze nie bawiłam podczas słuchania. Postanowiłam nawet, że za jakiś czas koniecznie muszę powtórzyć tę lekturę, żeby przypomnieć sobie śląsko godka. Polecam.

Na półkach: , , , , , , ,

Jo jest Hanyska, ślonsko dzioucha z Katowic. Bestoż gańba nie znoć takiyj godki. I richtich przaja Hanusikowi, ślonskiemu policajowi.
Fantastycznie się to czyta. Zwłaszcza na głos. Długo nie znałam naszej gwary. W naszym domu zawsze się pilnowało czystej polszczyzny, bez regionalnych naleciałości. Zawsze czułam, że coś mi umyka. Na szczęście jest komisorz Hanusik. Ta książka ma sporo walorów. To jakby zbiór opowiadań, z których każde stanowi osobną sprawę kryminalną prowadzoną przez Achima Hanusuika & co. Ale jak się okazuje wszystkie one mają wspólny mianownik. Przede wszystkim to cudowny bestiariusz śląski. Pełno tu mitycznych, regionalnych „stworoków” i tajemniczych zdarzeń. Hanusik jawi się w tym wszystkim niczym Mulder w Archiwum X. Kapitalne opowiadanka naprawdę godne polecenia, nie tylko dla Ślązaków. Bałam się, że połowy nie zrozumiem. Ale jak dla mnie, nie obytej ze śląską gwarą, tylko pojedyncze słowa wymagają wyjaśnienia. Wielu rzeczy można się domyśleć. Jeśli ktoś ciekaw górnośląskiej mitologii to bardzo polecam i zapewniam, że wszystkie Bazyliszki i Złote Kaczki mogą się przy tym schować!

Mieszkam na Śląsku od urodzenia, nie mówię po śląsku tak, jak bohaterowie książki i nie tęsknię za autonomią mojego regionu, ale książkę czytało (słuchało!) mi się znakomicie! Petarda! Zdarzały się wyrazy, których nie rozumiałam - ale tu miałam okazję się trochę podszkolić. Autor pisze ciekawie, z humorem, przy okazji przemyca sporo na temat śląskiej historii i mentalności mieszkańców regionu. Już zaczynam drugi tom!

Moja pierwsza książka po śląsku i mógłbym spróbować napisać recenzję również w tym języku, ale zajęło by to strasznie dużo czasu i wysiłku. A nie w tym rzecz.
Opowieść Melona jest utrzymana w bardzo przyjemnym, komedyjnym stylu. Nie brakuje tu jednak też swego rodzaju poważnych refleksji. Jak w każdej literaturze języka niszowego i dyskryminowanego dotyczą one przede wszystkim samoidentyfikacji i pasywnego bądź aktywnego przeciwstawiania się kulturze hegemonicznej. Tak więc Komisorz Hanusik oprócz tego, że rozwiązuje zagadki kryminalne, to jeszcze zachowuje śląskość swoją i swojego otoczenia, przede wszystkim przez odwołania do śląskiego bestiariusza. Konwencja jest nader ciekawa i wciągająca, że, jak w epilogu zaznacza sam autor, tego bestiariusza nie tylko nie znają gorole, ale też ślunskie bajtle.
Dlatego Hanusik jest napisany na tyle przystępnie i prosto, że można złapać bakcyla śląskiej mitologii i rozmaitych beboków, które wykludzają się z dziur i kradnum bajtli. Opowiadania są niby niezależne od siebie lecz w końcu mają wspólny element co też bardzo plusuje, bo na podstawie wiedzy z poprzednich rozdziałów możemy łatwo wydedukować kto jest kim i co reprezentuje, połączyć przysłowiowe kropki.
Fajna książka dla tych, którzy ze Śląskiem, jak ja, wspólnego nie mają zbyt wiele, ale chcą się czegoś dowiedzieć. Tu nie tylko porozwiązujecie zagadki kryminalne, ale i zaczerpniecie trochę ducha ślunskości.

Na półkach: , , , ,

Audiobook Empik Go
Czyto Anna Krypczyk

Odkąd zainwestowałam w Empik Go ,zamiast zmniejszać listę przeczytanych książek to znów ją wydłużam .
Książki których słucham są polecane przez znajomych ,ale są też książki które wybieram spontanicznie ,bo spodobał mi się tytuł czy okładka . Sporadycznie czytam opisy.

Po Komisorza Hanusika sięgnęłam z czystej ciekawości ,chcąc sprawdzić ile zrozumiem z gwary śląskiej.
I tutaj takie moje spostrzeżenie , gwara śląska bardzo przypomina mi język czeski. I nie jest to stwierdzenie wymyślone . Mam znajomą która pochodzi z Czech .

Bardzo ciekawa książka, świetnie jej się słuchało ,a autor dodał "smaczka" tym że pojawiają się demony i stworki ,takie jak Południca, Bebok czy Utopce .
Chciałabym też dodać że ja osobiście o tych demonach i stworach już czytałam w Bestiariuszach jak i w Mitologii Słowiańskiej ,ale dla osób które nie są obeznane autor opisał na końcu książki ,kto kim jest :-)
Komisorz Hanusik nie próżnuje bo ciągle coś się dzieje . Ale za kołnierz też nie wylewa ,co absolutnie nie przeszkadza mu z rozwiązywaniu zagadek kryminalnych.

Z chęcią sięgnę po kolejne przygody Komisorza Hanusika :-) .

Audiobook Empik Go
Czyto Anna Krypczyk

Po Komisorza Hanusika sięgnęłam z czystej ciekawości ,chcąc...

Wysłuchane.
Na pewno nie dla Polaków, nieznających śląskiego lub go nie lubiących. A za opowieść o Bytomiu, to natrę kiedyś panu Marcinowi uszu.

Wysłuchane.

Na półkach: , , , ,

Fest gryfno ksiōnżka.

Fest gryfno ksiōnżka.

Forma lekkich humorystycznych opowiadań kryminalnych to tylko przykrywka dla solidnej porcji śląskiej demonologii oraz nieco mniejszej ale równie udanie przemyconej dawki historii, geografii i obyczajów. A wszystko w jedynie słusznym języku.

Marcin Melon Kōmisorz Hanusik Zobacz więcej