Wstydliwa historia majtek dla prawie dorosłych

Okładka książki Wstydliwa historia majtek dla prawie dorosłych Iwona Wierzba
Okładka książki Wstydliwa historia majtek dla prawie dorosłych
Iwona Wierzba Wydawnictwo: Albus literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Albus
2015-05-01
2015-05-01
historia bielizna Marianna Sztyma

1931

Całkiem niezła historia bielizny.

Całkiem niezła historia bielizny.

Coś jakby zmarnowany potencjał. Chaos i albo powtórzenia, albo niezgrabne przejścia między rozdziałami, a właściwe rozdzialikami, które czytało się jak hasła na wikipedii. Rysunki fajne, ale trochę ich mało i przez to nie ilustrują zagadnień z książki tylko ją ozdabiają.

Lekka, w zabawnej formie, książka popularyzująca historię bielizny, zarówno damskiej, jak i męskiej. Przeznaczona raczej dla młodzieży. Niezbyt długa, nie wgłębiająca się w szczegóły, podająca krótko i zwięźle historię dessous od czasów prehistorycznych po XXI w. i odzież kosmiczną.

Mogą być zimowe barchany, mogą pantalony aż po kolana, ale mogą też być smukłe sloggi czy zupełnie niewidoczne stringi. Jedni lubią jak jest ich więcej, drudzy jak jest ich mniej. Dla jednych mogą być tylko z bawełny, dla innych z koronki. A o czym mowa? O majtkach, majtusiach, majtasach;)
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak od figowego listka ewoluowaliśmy do męskich bokserek czy damskich biodrówek?:) Pewnie nie:) Przyznam, że ja do lektury wstydliwej historii majtek też nie zaśmiecałam sobie tą wiedzą głowy :)jeśli jednak chcielibyście poznać tajniki historii de su polecam lekturę. Ta napisana z humorem opowieść o gaciach jest lekką i łatwą, aczkolwiek pouczającą opowieściach o tym jak i dlaczego dzisiaj nie wyobrażamy sobie już świata bez bielizny, co więcej jesteśmy w stanie wydać na nią niemałe pieniądze :) zainteresowanym polecam ;)

Niestety, ale podpisuję się pod umiarkowanie entuzjastycznymi opiniami Czytelników i Czytelniczek. Książka bardzo efektownie wydana, niemniej treść to właściwie kompilacja zupełnie przypadkowych ciekawostek, a nie oczekiwana przeze refleksja, która wpisałaby się w antropologię codzienności &c. takiego. Jeżeli kogoś kręci strona estetyczna wydawnictwa, polecam; merytorycznie jednak leży.

Ciekawe historie, ale spodziewałem się historii ewolucji majtek. Autorka stworzyła jednak zbiór historyjek z całego świata o zwyczajach w noszeniu lub nie różnych strojów zakrywających biodra i części intymne. Momentami odchodziła od majtek opisując historię okrywania innych części ciała. Przynajmniej raz się pomyliła. Połączyła nudyzm z nazizmem pisząc, że nudyzm powstał w 1920 roku, a przecież Hitler doszedł do władzy dopiero w 1933.
Jest to krótka pozycja, w formie audiobooka były to 2 godziny. Ciekawy zbiór oderwanych od siebie historyjek typu: rozpadły się stare deski i piękna dama wisiała zaczepiona o suknię, a panowie na dole mogli podziwiać jej części intymne bez bielizny, które wtedy nie noszono.

Na plus prześliczne ilustracje i kolorystyka, a także praktyczny układ tekstu w wąskie kolumny. Szkoda tylko, że tak na prawdę spośród omawianych ubrań niewiele pojawiło się na owych ilustracjach.
Myślę, że książka zyskałaby na wyraźnym podziale na rozdziały, bo w obecnej formie jest bardzo chaotyczna, autorka skacze po wiekach tak, że łatwo się pogubić.
Moim głównym zarzutem jest to, że książka podaje nieprawdziwe informacje, powtarzając bzdurne plotki i stereotypy na przykład o krynolinach: "gdy dama siadała lub chciała się pochylić, suknia podnosiła się do wysokości jej nosa" albo o gorsetach: "kobiety spały w gorsetach ciasno zasznurowane, nie mogąc się od nich uwolnić, ponieważ sznurowania były na plecach." Po przeczytaniu tego typu stwierdzeń, nabrałam wątpliwości co do prawdziwości reszty informacji...

Moim głównym...

Świetnie się bawiłam! Zaraz zaczynam "Metrykę nocnika" :) Polecam!

Świetnie się bawiłam! Zaraz zaczynam "Metrykę nocnika" :) Polecam!

Ciekawa i zabawna.

Ciekawa i zabawna.

Nic szczególnego.
Wydaje mi się, że na tę książkę po prostu nie było pomysłu. Autorka chciała napisać książkę o majtkach ale nie wiedziała kim jest jej czytelnik - tym sposobem powstała książka, która nie będzie ciekawa ani dla dorosłych, ani dla nastolatków, ani dla dzieci. Na poczekaniu więc wymyślono koncept "prawie dorosłych".
Miałam nadzieję chociaż na ciekawe anegdotki i muszę przyznać, że w tym zakresie były w książce próby ale mimo szczerych chęci nie zostałam rozbawiona ani razu.
Czy polecam?
Może tylko tym mitycznym "prawie dorosłym". W wieku 25 lat nie jestem przecież targetem i mogę jednak źle oceniać wartość książki dla tej wąskiej grupy!

Nic szczególnego.
Miałam nadzieję chociaż na ciekawe...

• Audiobooki
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Wstydliwa historia majtek dla prawie dorosłych