Chata

literatura piękna
The Shack
Nowa Proza
2009-01-01

Okładka książki Dasz radę. Ostatnia rozmowa Jan Kaczkowski ks. (ksiądz), Joanna Podsadecka
Ocena 7,4
Dasz radę. Ost... Jan Kaczkowski ks. ...
Okładka książki Urzekająca. Odkrywanie tajemnicy kobiecej duszy John Eldredge, Stasi Eldredge
Ocena 7,1
Urzekająca. Od... John Eldredge, Stas...

Taka sobie... Początek sensacyjny a potem przebywanie z Bogiem w 3 osobach i do końca nie wiem , czy to były majaki czy serio tam był.... Głównie nudy...

Bestseller który dla mnie jest gniotem literackim . Mierzi mnie obraz Pana Boga jaki przedstawił mi Paul Young. Ciemnoskóra kobieta o dużych gabarytach wypowiada się o sobie jaka ,,Ta '' ,,Tata '' ta mężczyzna ? Bóg Ojciec niestabilny emocjonalnie z problemem tożsamości. Ciekawy wybieg tylko komu i do czego to potrzebne. Ta mężczyzna czarnoskóra przemienia się pod koniec opowieści w białego mężczyznę i jest już ok. Kpina i herezja. Szkoda czasu , pieniędzy i nerwów stanowczo odradzam. Takich wynurzeń autora który ośmieszył całą Biblię, teologów i wierzących jest całe mrowie. Podziękuję za ,,takie mądrości ''.
Sam obraz przebaczania trąci naiwnością i infantylnością. Każdy człowiek musi zmierzyć się ze swoimi demonami, czasem, ba nawet nie czasem, ale bardzo bardzo często walczy z nimi całe życie bądź większość , żyje przeszłością, marnuje swoje życie jeszcze bardziej rozpamiętując to wszystko, żyje dniem tragedii, żyje z poczuciem straty, utraty czegoś cennego, najcenniejszego. Marnuje czas, knuje szykuje zemstę w różnoraki sposób. Temat rzeka i nic nie było, nie jest i nie będzie takie proste jak to napisał to Young. Pan Bóg też tak nie przebacza ot tak, że pstryknie palcami i będzie mu to przebaczone, a gdzie akt skruchy no gdzie ? Panie Young napisałeś pan głupoty, szkodliwe czytadło na które aż wspomnienie co tam na umieszczane robi się zwyczajnie niedobrze. Gniot stulecia. Długo by mi się zeszło żeby opisać wszystkie ,, kwiatki '' jakie autor co rusz wstawiał w swoje dzieło życia. Reklama jednak robi swoje. Widać to ewidentnie na przykładzie tej książki, ale nie tylko. Jacy autorzy takie książki, jakie książki szumnie wykupywane takich mamy czytelników i takie a nie inne mamy potem społeczeństwo i tak a nie inaczej wygląda dzisiejszy świat.

Mam wrażenie, że autor tworzy coś w rodzaju własnego obrazu religii. Jest na tyle pewny tego wyobrażenia, że wkłada w usta Boga czy Jezusa słowa wymyślone przez samego siebie.

W sztuce twórcy mają niemal nieograniczone pole artystycznych manewrów - bez niezależności nie ma sztuki. Z tą książką jest jednak taki problem, że ze sztuką nie ma wiele wspólnego. To czysta rozrywka, zabawa. Czyta się szybko, nie obciąża umysłu.

Nie żałuję czasu spędzonego nad tą historią, bo dobrze być bogatszym o wiedzę, co fascynuje miliony czytelników na całym świecie. Jednak poza tą wiedzą, powieść nie zostawiła w moim umyśle żadnego śladu.

Wczoraj wymęczyłam Chatę. To chyba najgorsza książka, jaką czytałam. Nie dość, że słabo napisana i nudna, to bardzo, ale to bardzo szkodliwa. Paul Young wyjaśnia wszystkie problemy świata, wkładając w usta Boga swoje mądrości. Właściwie niepotrzebne nam teraz Biblia i cała teologia. Chata wszystko wyjaśnia. Aż dziwne, że nikt dotychczas na to nie wpadł. Herezja goni tam herezję. A mogłaby być z tego przyjemna i wzruszająca opowieść o stracie i próbie uporania się z nią. Wyszedł koszmarek, o którym chciałabym jak najszybciej zapomnieć.

„Chata”

Powieść „Chata” Paula Younga stała się najlepszą książką roku 2008 w New York Times. Na podstawie powieści w 2017 roku powstał film „The Shack”, w reżyserii Stuarta Hazeldine’a. w roli głównej występuje Sam Worthington. Tytułowa chata jest symbolem miejsca, w którym ukrywane są gorzkie uczucia takie jak cierpienia, ból, uprzedzenia czy nienawiść.
Główny bohater powieści zmaga się z traumą po stracie ukochanej córki. Czuje nienawiść do sprawcy, traci wiarę w Boga, od którego pewnego dnia dostaje zaproszenie do chaty.

To historia o przebaczaniu sobie i innym, o nawiązywaniu relacji międzyludzkich i relacji z Bogiem, jakkolwiek sobie go wyobrażamy. Bohater, aby dokonać pewnych zmian, musi wejść w głąb samego siebie. Czy niosąc bagaż trudnych emocji, można jednocześnie budować dobre relacje z ludźmi i odnaleźć spokój? Czy to się uda bohaterowi książki? Oceńcie sami.

Autor w sposób fantastyczny buduje fabułę, która jest nie tylko terapią dla samego bohatera - Macka, ale również w pewnym sensie, dla czytelnika. Książka z pewnością będzie miała wpływ na przewartościowanie własnego życia. Young podsuwa ciekawe tezy, zmusza do refleksji i analizy naszych uczuć i relacji.

Pomaga zrozumieć, że jedność wśród ludzi nie posiada hierarchii, bo ta wymaga władzy i zasad dotyczących jej działania. Daje do myślenia i zmusza do odpowiedzi na pytanie: Czy instytucje religijne są potrzebne człowiekowi do budowania więzi z ludźmi czy Bogiem? Jak wiemy Jezus nie potrzebował instytucji - świątyń i nie nakazywał ich budować. Czy zatem potrzebne są złote kopuły kościołów, w których panuje hierarchia władzy? Autor odpowiada:

„Choć łańcuchy będą ze złota, pozostaną łańcuchami … . Łańcuch dowodzenia niszczy więzi między ludźmi, zamiast wzmacniać”.

Po przeczytaniu książki uświadomimy sobie jak możemy znaleźć lepszą wersję samego siebie i jak ważne są więzi międzyludzkie. Autor podsuwa jedną z ludzkich tajemnic jako fundament w budowaniu relacji: „Uczyć się i zmieniać”

„Chata”

Główny bohater...

Niezwykła książka o relacji człowieka z Bogiem, stanowiąca próbę odpowiedzi na nurtujące wiele osób pytania m.in. o brak reakcji Boga na ludzkie cierpienie, istotę przebaczania.
Opowiedziana przez autora historia na długo pozostanie w mojej pamięci. Polecam

Opowiedziana przez autora historia na długo pozostanie w mojej pamięci. Polecam

Kolejna książka z serii "wiele krzyku o nic", a przynajmniej dla mnie. Ekranizację "Chaty" oglądałam lata temu, sama lektura swoje również odczekała. Przeczytałam ją dosyć szybko, bo faktycznie jest wciągająca, ale jak chodzi o samą zawartość... cóż osobą religijną nie jestem więc nie potrafię odnaleźć w tej historii drugiego dna, czy też jak inny czytelnicy- pociechy i zrozumienia. Zamaist tego odczuwałam coraz to bardziej narastające rozdrażnienie z powodu wtórności jak i płytkości rzeczonych "złotych myśli" a la Paolo Coelho, jak już inny/a użytkowni/czka wsponmniał/a.
Lektura nie dla każdego.

Mistrzostwo! Dzięki tej historii spojrzałam na wiele rzeczy zupełnie z innej strony, a na pewno odnowiło się we mnie poczucie miłości jaką Stwórca nas otacza. Uwielbiam tą książkę !

Miło, że pokończyli wątki :)

Miło, że pokończyli wątki :)

Mój tata przeczytał tę książkę jako pierwszy i pamiętam, że od jej przeczytania zmienił się w pewien sposób, inaczej reaguje na pewne sytuacje. Teraz po przeczytaniu tej książki, którą mi bardzo polecał, w końcu zrozumiałam dlaczego.

Na pewno nie jest to książka, którą wystarczy przeczytać raz, jestem pewna, że będę do niej wracać wielokrotnie, bo niemożliwym jest pojęcie tego wszystkiego za jednym razem. Czasami jest trudna do zrozumienia, zupełnie jak Bóg, dlatego nad pewnymi fragmentami trzeba dłużej podumać i się zastanowić, ale to jest tylko na plus.

Nie wiem czy ta historia jest prawdziwa, ale wiem, że na pewno jest warta przeczytania, bo przedstawia inny punkt widzenia na wiele spraw, również związanych z religią.