Ostatni wykład

2008-01-01
978-83-7534-052-5
Jan Kabat
Randy Pausch śmierć choroba

Książka "Ostatni Wykład" jest pełną cennych treści podróżą przez życie prof. Randy'ego, przedstawioną w formie tytuowego wykladu. Jest to opowieść człowieka który u przedwczesnego schyłku swojego życia zostawia swoim dzieciom, studentom oraz nam, czytelnikom receptę na spełnienie marzeń, pokonywanie murów i sięganie gwiazd.

Książka przypomina o kilku wartościach, zachowaniach, które pomagają wciągnąć z życia jak najwięcej. Są to niby rzeczy banalne, o których wie każdy z nas, ale jeśli się nad tym zastanowić to, czy faktycznie z nich korzystamy? Czy na co dzień staramy się nie przejmować głupotami?
Warto przeczytać tę książkę choćby właśnie po to, żeby przypomnieć sobie, co tak naprawdę jest w życiu ważne i chociaż spróbować zapamiętać kilka wskazówek jak nie marnować czasu.

Książka bardzo dobra, niemniej jest ona jedynie spisanym wykładem, który jest dostępny na Youtube za darmo do obejrzenia. Polecam jedynie jako uzupełnienie wspomnianego materiału video

"Nie chodzi o spełnianie swoich marzeń. Chodzi o to, żeby dobrze przeżyć swoje życie. Bo jeśli żyjesz we właściwy sposób, karma sama o siebie zadba. Marzenia same się spełnią."

Gdybyście mieli okazję wygłosić swój ostatni wykład, co byście poruszyli?
Jak przebiegło wasze życie? Czego dokonaliście? Co byście zrobili, gdybyście mieli jeszcze czas?
U Randiego Pauscha zdiagnozowano raka trzustki. Lekarz obwieścił, że zostało mu kilka miesięcy w miarę normalnego życia.
Jako wykładowca uniwersytetu Carnegie Mellon dostał szansę wygłoszenia swojego ostatniego wykładu.
Po dłuższym namyśle wybrał tytuł swojego wykładu.
"Prawdziwe spełnienie dziecięcych marzeń"
Sięgnęłam po tą książkę mając 13 lat, ale nie dałam rady jej przeczytać. Wiedziałam, że mogę się całkowicie rozpaść, bo wtedy z ciężką chorobą zmagała się dla mnie najbliższa osoba.
Kilka lat później trafiłam na nią w księgarni i wiedziałam, że muszę ją przeczytać.
I tak jak podejrzewałam, całkowicie przepadłam.
Randy Pausch, amerykański profesor informatyki, badający zachowanie człowieka w wirtualnej rzeczywistości, zabrał mnie w wspaniałą podróż. Dzięki tej książce w jakiś sposób poznałam jego życie, marzenia. Wiele osiągnął i mógłby jeszcze więcej, gdyby nie rak. Miał niezwykłe życie, o której wielu marzy. Pracował chociażby dla Adobe czy dla The Walt Disney Company.
Po przeczytaniu książki, od razu wyszukałam w internecie nagrany ostatni wykład. Był to niezwykle charyzmatyczny, dowcipny mężczyzna. Książka, jak i film wzruszył mnie do łez, jaki i do śmiechu. Bardzo często powtarzał, że mury wyrastają na naszej drodze, aby pokonały je osoby zdeterminowane, pragnące osiągnąć to co chcą. Muszę przyznać, że dzięki niemu zmieniłam trochę to, jak patrzę na swoje życie.
Zmarł 25 lipca 2008, osierocając trójkę dzieci.

Gdybyście mieli okazję wygłosić swój ostatni wykład, co byście poruszyli?
U Randiego Pauscha...

Recenzja książki pt. "Ostatni wykład" autor: Randy Pausch
cyt. "Nie chodzi o to jak mocno oberwiesz. Chodzi o to, jak to zniesiesz i czy zdołasz pójść dalej".
cyt. "Mury wznosi się nie bez powodu. Wyrastają nie po to, by nas powstrzymać. Wyrastają po to, aby nam pokazać, jak bardzo czegoś pragniemy".
"Czas jest wszystkim co masz i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej niż sądzisz". (cytaty zawarte w ww. książce)

Książka pt. "Ostatni wykład" to skłaniające do przemyśleń przemówienie człowieka, który wie, że jego dni są policzone, ponieważ umiera na nowotwór trzustki. Autor chce zostawić po sobie pozytywne wspomnienia i wartościowe rozważania. Jego wypowiedzi przepełnione są wieloma prawdziwymi historiami. Przytacza sceny, sytuacje z całego okresu swojego życia. W treści odnajdziemy również anegdoty. Randy Pausch skupił się na tym, co jest w życiu ważne. Czytelnik może czerpać z jego słów mądrości i wskazówki. W książce odnajdziemy przemyślenia o relacjach z innymi ludźmi, wydarzeniach, które nadają sens życiu. Autor uwypuklił jak istotne jest tworzenie wspaniałych wspomnień, przedstawił sposoby na radzenie sobie z diagnozą nieuleczalnej choroby i życie w nowej rzeczywistości. Strony zostały wzbogacone zdjęciami z prywatnych archiwów. Język jest przystępny i zrozumiały. Treść i przekaz "Ostatniego wykładu" na długo pozostają w pamięci.

Recenzja książki pt. "Ostatni wykład" autor: Randy Pausch
"Czas jest wszystkim co masz i pewnego dnia może się okazać, że masz go...

Książka krótka i warta przeczytania.

Książka krótka i warta przeczytania.

Książka miała być pożegnalnym wykładem autora, który jest nieznanym profesorem kończącym pracę na uniwersytecie. Można by się nawet pokusić o stwierdzenie, że jego przemówienie zostanie zapamiętane tylko przez grupę najbardziej oddanych mu studentów, gdyby nie to, że zostało ono umieszczone w Internecie. Ostatni wykład autora pod tytułem "Jak spełniłem swoje marzenia z dzieciństwa" szybko został najchętniej oglądanym nagraniem na YouTube. Ostatni wykład, do którego autor dużo się przygotowywał, uczynił go ze skromnego specjalisty od programów komputerowych osobą znaną i podziwianą, nie był niezwykły.
"Okoliczności naszego spotkania są dość niezwykłe. Od półtora roku walczę z rakiem trzustki..." - tak autor zaczyna swój wykład. Nie miał on jednak na celu użalania się nad sobą i cały czas uśmiechał się do zdumionej publiczności. Dodatkowo przepraszał swoich słuchaczy za swoją radość i chęć do życia, mimo przygnębiającej sytuacji. W trakcie swojego wykładu Randy Pausch tłumaczył studentom, jak należy żyć. Przekazywał ludziom bardzo ważne rady życiowe. Pisał w swojej książce: "Okazuj ludziom wdzięczność za to, co dla ciebie zrobili. Kiedy coś spieprzysz, przeproś. Nigdy nie narzekaj, po prostu pracuj jeszcze ciężej. A przede wszystkim nie rezygnuj z dziecięcych marzeń". W trakcie wygłaszania wykładu nawiązywał do wielu dygresji, wspomnień z młodości i dowcipów. Wspominając dzieciństwo i marzenia z tego okresu wypowiadał takie słowa: "Większość nas miało w dzieciństwie marzenia... . To wszystko to nasze marzenia, które mogą się stać potężnym źródłem motywacji.". Twierdził, iż mimo choroby w trakcie całego swojego życia zrealizował większość swoich marzeń. Słuchacze bardzo uważnie słuchali jego wykładu. Po zakończeniu cała sala rozbrzmiała gromkimi brawami.
Pozycja ta różni się bardzo od wielu książek, które opisują ostatnie dni chorego bohatera, czy autora. Zazwyczaj są one przygnębiające, ta natomiast jest pouczająca i ma na celu przedstawić obraz kochającego ojca, który walczył o siebie w trudnych chwilach dla dzieci. Autor napisał ją głównie dlatego, aby jego jeszcze zbyt małe dzieci miały spisane rady, jakie im dawał.
Ta książka nie jest o umieraniu. Zawiera ona wiele cennych myśli, które skupiają się na jednym SPEŁNIAJ SWOJE MARZENIA! Dla samego Randy'ego życiowym drogowskazem były słowa Walta Disney'a: „jeśli potrafisz o tym marzyć, to potrafisz także tego dokonać”.
Ta książka poprzez słowa autora uczy także jak pokonywać własne słabości i bariery, jak wspinać się na wyżyny naszych pragnień, czy jak szukać własnej drogi. Grunt to się nie poddawać i próbować lub jeśli się uda, osiągnąć cel za wszelką cenę.
Książka jest bardzo ciekawa i pouczająca. Mi samej dała wiele do myślenia i podsunęła kilka cennych rad. Zawiera wiele dobrych i mądrych wskazówek. Polecam!!!

Umieranie to bardzo trudny temat, a jednak Randy Pausch postanowił pożegnać wszystkich bardzo pozytywnym przekazem. Warto marzyć i trzeba walczyć, przeskakiwać mury, by te marzenia spełniać, a jego historia pokazuje, że bardzo wiele z tych murów można pokonać i spełniać swoje marzenia. Nie da się nie uronić łzy, ale czytając tą książkę, Randy nie pozwala nam się długo smucić. Mimo wszystko to bardzo dobra książka na poprawę humoru.

Książka krótka, lecz dobitna.

Warta uwagi, tym bardziej w dzisiejszym świecie, w którym "ludzie znają cenę wszystkiego, nie znając wartości niczego".

Niesamowita dojrzałość Randy'iego, który potrafi żyć z prawdziwą świadomością śmiertelnej choroby, która go dotknęła, a wraz z nią - nieuniknione konsekwencje. Potrafi się z tym pogodzić i mimo dużych przeciwności, stara się żyć tak, jak żył do tej pory. Potrafi się z nią racjonalne mierzyć, otwarcie o niej mówiąc i przekazując wartościowe lekcje swoim dzieciom, które ma osierocić czy przekazując wsparcie żonie, którą ma opuścić.

Jest to postawa odważna, odpowiedzialna, dojrzała. Lekcje, które przekazuje, zawierają po prostu życiowe prawdy. Przekazują powody, dla których warto żyć w zgodzie ze sobą, kierując się własnymi marzeniami. Ukazują wsparcie, wyrozumiałość i miłość.

Może to wszystko brzmieć "sztampowo" i "ckliwie", ale ile osób żyje tak naprawdę?

Książka krótka, lecz dobitna.

Może ta książka nie zawiera jakichś odkrywczych życiowych prawd, niemniej jednak jej przesłanie jest piękne, no i ta idea - umierający ojciec zostawia dzieciom kilka najważniejszych życiowych rad. Ta książka totalnie porwała moje serce! Niesie mnóstwo otuchy, uczy czerpać radość z życia i dostrzegać wartość w każdej drobnostce. Warto czasem przypomnieć sobie te najprostsze prawdy o ludzkim życiu.