Bóg zjawia się incognito

Okładka książki Bóg zjawia się incognito Laurent Gounelle
Okładka książki Bóg zjawia się incognito
Laurent Gounelle Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
Dieu voyage toujours incognito
Świat Książki
2011-02-23
2011-02-23
2012-04-05
978-83-247-2101-6
Magdalena Krzyżosiak

Niestety bardzo słaba książka, kończy się socjalistycznym zadęciem, a może cos w stylu Coelho. Trzy gwiazdki za pomysł, no sama koncepcja ciekawa. Może tym, którzy pragną uwolnić się od pewnych ograniczeń psychicznych doda okruchy.

Świetna, łatwo się czyta. Czytałam w języku litewskim.

Świetna, łatwo się czyta. Czytałam w języku litewskim.

"Bóg zjawia się incognito" to taki mini poradnik co zrobić kiedy wszystko się wali, kiedy traci się wiarę w siebie. Czasem autora poniosła wyobraźnia ale książka naprawdę godna polecenia :) Główny bohater wypełnia wszystkie polecenia swojego "mentora" dzięki czemu zaczyna być pewnym siebie człowiekiem, zaczyna walczyć o swoje życie. A końcówka? Totalnie mnie zaskoczyła ale spojlerować nie będę ;) W sam raz, na taki trudny okres.

W życiu każdego człowieka zdarzają się ciężkie chwile, gdy problemy zdają się nie mieć końca ani rozwiązania. Mówi się, że los nigdy nie zsyła nam niczego, z czym nie moglibyśmy sobie poradzić. Ale czy to stwierdzenie jest do końca słuszne? Wiele zależy od naszego nastawienia, charakteru i hartu ducha, jak również od ludzi, którzy w danym momencie stają na naszej drodze. Wiele osób nie jest w stanie poradzić sobie z własnym życiem, traktując kolejną porażkę jak karę bądź przejaw niesprawiedliwości. Nie umieją lub nie chcą stawić czoła wyzwaniom niesionym przez życie. Bywa, że są znużeni i zrezygnowani a jedynym wyjściem jest ucieczka od życia. Zapętlają się w swoich czarnych myślach i stopniowo przestają dostrzegać cokolwiek innego prócz porażek, kłopotów, odrzucenia. Często nazywają się pechowcami, urodzonymi pod nieodpowiednią gwiazdą. Stoją w miejscu, bojąc się zrobić jakikolwiek krok, aby nie spadła na nich kolejna lawina cierpień. Zdarza się, że jedyny krok, na jaki się ośmielają, jest tak naprawdę tym, który wymaga największej odwagi, a konsekwencje są nieodwołalne. Samobójcy, to ludzie potępiani przez społeczeństwo, którzy skrócili swoje cierpienia rezygnując z życia. Ilu z nich mogłoby by żyć a nawet być szczęśliwymi, gdyby w odpowiednim momencie na ich drodze stanął ktoś, kto pomógłby im dostrzec to, czego już od dawna nie widzą. Choćby niewielką iskierkę radości, uśmiechu, nowych pozytywnych doznań, jakie często niesie ze sobą życie.
Takie szczęście miał Alan, główny bohater książki Laurenta Gounelle „Bóg zjawia się incognito”. Młody człowiek urodzony we Francji, wychowywał się w Stanach Zjednoczonych, tam zdobył wykształcenie z księgowości. Po latach zamieszkał w Paryżu i podjął pracę w firmie zajmującej się pośrednictwem pracy. Nie znał swojego biologicznego ojca, przybrany opuścił jego i jego matkę. Zawsze czuł się w obowiązku spełniać oczekiwania swojej rodzicielki, aby była z niego dumna i zadowolona. Gdy zmarła uznał, że on sam nie ma żadnych oczekiwań od życia, które wydawało mu się marną egzystencją. Zawód miłosny, jaki przeżył, dopełnił obraz w jego głowie, który przedstawiał jedynie smutny i czarny scenariusz. Decyzja o samobójstwie nie była impulsem, lecz bardzo dobrze i skrupulatnie zaplanowaną akcją. Na miejsce swojej śmierci wybrał wieżę Eiffla. Wszystko szło zgodnie z planem do momentu wykonania ostatniego kroku. Tylko krok dzielił go od realizacji zamierzenia. Nie wykonał go, ponieważ na chwilę przed skokiem niedaleko niego pojawił się człowiek, który złożył mu osobliwą propozycję. Zaproponował mu układ, w którym zapewnił mu zdolność do pokierowania swoim życiem, radzeniem sobie z problemami, a nawet bycia szczęśliwym. Alan miał wykonywać wszelkie jego polecenia, dopóki nie zostałby zwolniony przez tajemniczego mężczyznę z umowy, umowy, w której ceną było jego własne życie.
Kim okazał się tajemniczy człowiek? Czy był realny? Jakie zadania zostały postawione przed naszym bohaterem? Czy Alanowi udało się dotrzymać warunków umowy i pozostać przy życiu? A może rozpacz i beznadzieja okazały się zbyt silne? Jeśli chcecie znać odpowiedzi na te pytania koniecznie sięgnijcie po książkę i zatopcie się w jej lekturze.
Bardzo polecam propozycję Laurenta Gounelle, który po raz drugi pozytywnie zaskoczył mnie swoją twórczością. Książka jest wciągająca, ciekawa, przemyślana i nie oczywista. Do ostatnich stron nie potrafiłam domyślić się, jakie zakończenie autor wymyślił dla swoich bohaterów, co dla mnie jest ogromnym atutem, gdyż wiele książek jest przewidywalnych a przez to nudnych i oklepanych. Jeśli szukacie pozytywnych i optymistycznych doznań, ciekawych przemyśleń na temat życia, sytuacji, obaw i lęków, które często spotykają każdego z nas, jak również interesującego spojrzenia na powyższe kwestie, zachęcam do przeczytania książki. Może się okazać, że to was los postawił na czyjejś drodze dając wam status incognito a wy zupełnie nie zdajecie sobie z tego sprawy, że dzięki wam czyjeś życie jest lepsze, barwniejsze i spokojniejsze. Dobrze słuchajcie, gdy ktoś powie wam, że jesteście aniołami lub całym światem. Nie trzeba ratować kogoś przed „skokiem” by sprawić, że czyjeś życie jest pełniejsze i szczęśliwsze.

są czasem takie chwile, w których mam wrażenie, że dana książka trafiła w moje ręce nie przez przypadek - to właśnie jedna z nich. Na życiowym zakręcie, gdy światełko na końcu tunelu znika, zabrałam się za powieść Gounelle i w dużej mierze to, co przeczytałam pokrzepiło mnie na duszy i pomogło "wyprostować" pokręcone myśli.
Historia lekko napisana, pomimo trudnego tematu, okraszona coachowskimi tekstami i radami stosunkowo łatwo wchodzącymi, pomimo ich - momentami - oczywistej-oczywistości, zakończona szczęśliwie (no bo jakże by inaczej).
Co prawda nie zastąpi ewentualnej terapii u psychoanalityka, ale mimo to szalenie przyjemna lektura.

Historia lekko napisana, pomimo trudnego tematu,...

Laurent Gounelle, wybitny specjalista w dziedzinie rozwoju osobowości, w usta jednego z głównych bohaterów książki wkłada następujące słowa: "Widzisz, jestem przekonany, że to nie przypadek, iż w kadrach zarządzających jest o wiele więcej mężczyzn niż kobiet. Sądzę, że ci, którzy mówią o dyskryminacji kobiet, mylą się. (...) Kobiety mają dar z niebios, są tak bardzo uprzywilejowane, że nie mają potrzeby walczyć o tego rodzaju bzdury. (...) Kiedy jest się zdolnym do stworzenia duszy, nowego życia, noszenia go w sobie, a potem ofiarowania go całemu wszechświatowi, myślisz, że można się pasjonować notowaniami giełdowym akcji?" Nie no, faktycznie, bycie inkubatorem i korytarzem rodnym to funkcje tak doniosłe, że wszelkie intelektualne duperele możemy już sobie, drogie panie, odpuścić na starcie. Nie po to mamy macice, żeby się czymś tam jeszcze interesować. Doprawdy? Jaka kobieta po takiej porcji miękkiego, obrzydliwego szowinizmu jest w stanie uznać tę książkę za coś wartościowego?

I znów ( w melioratywym sensie ) spotkanie z niezwykła postacią, która odmienia życie (nie)przypadkowo poznanej osobie w skrajnej sytuacji. Jak zwykle, fabuła wciąga niesamowicie, ponownie daje się odczuć klimat miejsc w których przebywają bohaterowie ( czułem zapach tych francuskich rogalików :D ). Najbardziej przypadła mi do gustu terapia rzucania palenia przez Alana, przyznam, że bardzo pomysłowe wykonanie. Mocno polecam i czekam na nowe książki tego autora, Mocne 10!

W ogólnym rozrachunku niezła powieść. Dające do myślenia losy głównego bohatera w którymś momencie robią się dość przewidywalne, ale to nie zniechęca do doczytania książki do końca. Nie jest to jakieś naukowe studium psychologiczne, ale można trochę wziąć do siebie z tej książki.

Książka niesamowita. Momentami zabawna, ale też sprawia, że człowiek zastanawia się nad pewnymi rzeczami w swoim życiu. Polecam do przeczytania.

Piękna książka która wciąga niemal od pierwszej strony, takie lubie najbardziej . Czasem zaczytuje sie w poradnikach psychologicznych a tu jest to świetnie sklecone z sensowna fabułą , książka daje do myślenia i świetnie sie ja czytało. Polecam, niestety musiałam przeczytać ja w wersji pdf bo nie była dostępna w żadnej księgarni .

• Rozwój osobisty