Król Dżumiec

1956-01-01
2015-11-26
9 min.
Bolesław Leśmian
opowiadanie horror short stories fiction fantasy humor Gothic horror

Dwaj pijani marynarze trafiają przypadkiem na wystawną ucztę, gdzie biesiadują mocno zdeformowane chorobami trupy.
Ta historia, a przede wszystkim opisy członków imprezy są w stanie rozśmieszyć mnie nawet w najgorszych chwilach.
Poe był mistrzem absurdalnego, czarnego humoru. Wisienką na torcie jest genialne tłumaczenie Leśmiana.

Rozczarowany będzie ten kto liczył tutaj na faktyczną grozę. Dostajemy od Poego coś na miarę lekkiej opowiastki - tak po prostu dla śmiechu, ale żeby było to wszystko utrzymane w kanonie naszego autora, to śmiech przeplata się tutaj z mrokiem i śmiercią - to wszystko jednak utrzymane jest w naprawdę groteskowej konwencji i nie każemu przypadnie to do gustu. Początek opowieści ma swój potencjał, potem jednak historia skręca na rozdroża iiiii nie był to chyba mój wymarzony kierunek.

Groteska-makabreska Poe'go. Króciutka historyjka, bardziej komiczna niż straszna, nawiązująca do londyńskich epidemii dżumy. Nic odkrywczego, aczkolwiek poziom trzyma język Edgara Allana.

Przesłuchane jako audiobook, możliwe, że wykonanie lektora (Aleksandra Sekuła) wpływa na ocenę.

Jak na razie najsłabsza dla mnie historia od Poe. Cudowne opisy jak zawsze, ale nic ponad to. Ani strasznie ani śmieszne, ot historia o pijaństwie.

Wakacyjnej przygody z nowelami Poe'go ciąg dalszy.
Tym razem mamy taką sobie makabreskę - trochę horroru, trochę humoru. Dzisiaj ten utwór nikogo już nie przerazi, ale uśmiech na twarzy pewnie wywoła. W końcu mamy tu dwóch nieźle wstawionych marynarzy, którzy nie uregulowawszy rachunku w karczmie, uciekając, trafili do zamkniętej dzielnicy opanowanej niegdyś przez dżumę. A tam..cóż. Zobaczyli postacie nie z tego świata.

Przesłania czy jakiejś puenty z tej noweli nie wyczytałam. Naturalnie oprócz uniwersalnej wskazówki dla pijaków, by uważali dokąd nogi ich prowadzą.
Ci, którzy cenią autora za specyficzny klimat na pewno go znajdą, niemniej to nie jest prima sort możliwości Poe'go na pewno.

Wakacyjnej przygody z nowelami Poe'go ciąg dalszy.

Hmmm... Tłumaczenie Leśmiana jest dobre, ale chyba wolę czytać pana Poe w oryginale.

Do tego dochodzi fakt, że to opowiadanie jest właściwie jednym długim opisem. Ratuje je element komediowy i fakt, że wszystko jest opisane z punktu widzenia dwóch pijaczków.

Głównie klimatyczne i makabryczne opisy, niewielka fabuła, przyjemne opowiadanie na wieczór.

Lekko makabryczna ale wciągająca nowela.

Lekko makabryczna ale wciągająca nowela.

Pozostając w klimatach dance makabre, poznałam krainę króla Mór, jednak nie zawsze klimaty Edgara Allana Poe mi podchodzą, nie będzie to jedno z moich ulubionych utworów autora.

• Klasyka
  • Literatura amerykańska