Król olch

2013-01-01
9 min.
Józef Bohdan Zaleski, Władysław Syrokomla
elfy okres Burzy i Naporu liryka

"Król Elfów" w przekładzie Jadwigi Gamskiej-Łempickiej jest moim ulubionym, podobała mi się też interpretacja Szymborskiej. Żałuję, że nie mogę go przeczytać w oryginale.

To była prawdziwa przyjemność… powracać po latach do tej pięknej ballady, w której szara rzeczywistość i ciemna fantazja przeplatały się tak bardzo ze sobą, że aż do dzisiaj trudno mi jednoznacznie stwierdzić, co wydarzyło się „naprawdę”. Również z translatorskiej strony był to naprawdę interesujący materiał. Zapoznałam się tylko z przekładem Józefa Bohdana Zaleskiego czy Władysława Syrokomli, ale też Włodzimierza Lewika, Andrzeja Lama, Antoniego Libery, Jadwigi Gamskiej-Łempickiej czy Wisławy Szymborskiej. Każda z tych wersji opowiedziała te samą historię zupełnie innymi słowami. Czasami zmieniono budowę strof, niekiedy bawiono się z rymami, często też imię Króla Olch była zupełnie inna. Trzeba przyznać, że różnie się te wersje czytało i osobiście najlepszą płynność uzyskała pani Jadwiga. Jednak podziwiam każdego z tych tłumaczy za trud i duszę, którą włożył, by przedłożyć tę piękną perełkę na nasz język.

Świetna ballada z pięknym i niepowtarzalnym klimatem, charakterystycznym dla Goethego

Nie znalazłem informacji, czy utwór był wydawany samodzielnie czy w jakimś zbiorze, więc oceniam jako pojedynczy tekst.

Bardzo dobra ballada wypełniona tym co w literaturze romantycznej najciekawsze czyli grozą i tajemniczością. Niesamowity klimat Niemieckiego folkloru połączonego z Skandynawskim. Chciałbym trochę bardziej otwartego kręgu interpretacyjnego.

Wyzwanie LC 2020 na sierpień. Klasyk! To truizm, ale dobro jednak nie zawsze zwycięża. Zło, choć w oczywisty sposób przerażające, wciąż kusi. Nierzadko bardzo skutecznie. Ballada mroczna, głęboko metaforyczna, niepokojącą. Jako "Stygmat Śmierci", dobra do kontemplacji podczas dzisiejszej godziny "W".

Ballada "Król Olch" została zawarta w dramacie "Rybaczka" z 1782 r., gdzie tytułowa bohaterka śpiewa ją w pierwszej scenie, kiedy czeka na powrót ojca i narzeczonego. Cały utwór jest utrzymany w atmosferze tajemniczości. Również zawarta jest tu ballada o wodniku.

W wierszu przedstawiono sytuację, w której dziecko widzi coś, czego ojciec nie widzi. Można to interpretować dwojako: albo syn widzi zjawisko rzeczywiste, którego ojciec nie widzi , albo po prostu majaczy i te wizje to złudzenia.

Sytuacje podobne do tej przedstawionej w balladzie zdarzają się naprawdę. (Że dzieci coś widzą, czego dorośli nie.) Przykładem jest ta strona:

Piękny utwór przeniknięty mroczną atmosferą.

Piękny utwór przeniknięty mroczną atmosferą.

Dziecko w malignie, wydaje mu się, że rozmawia z Królem Olch, ojciec pięknym poetyckim językiem je uspokaja. To jednak nie odnosi skutku..

Najpiękniej utwór prezentuje się w języku oryginalnym. Porusza, przeszywa i stanowi perfekcyjny manifest, można by rzec, epoki. Mistyczny klimat i świat przyrody przedstawiony w utworze podkreśla jego nastrój. Szkoda, że nie analizuje się "Króla Olch" powszechnie w szkołach.

• Lektury
  • Poezja
  • Literatura niemiecka
  • Klasyka
  • Romantyzm

Dodaj cytat z książki Król olch