Obniż swoje ciśnienie - 10 prostych sposobów – bez leków – w 4 tygodnie

Okładka książki Obniż swoje ciśnienie - 10 prostych sposobów – bez leków – w 4 tygodnie Janet Bond Brill
Janet Bond Brill Wydawnictwo: Vital poradniki
poradniki
Blood Pressure Down: The 10-Step Plan to Lower Your Blood Pr
Vital
2013-01-01
2013-01-01

Książka popularyzuje wiedzę o zwalczaniu nadciśnienia przy pomocy diety. W swym programie 10 kroków autorka, która jest fizjologiem, nie proponuje niczego nowego. Podobne porady usłyszałam w czasie wizyty u lekarza dietetyka (poza przyjmowaniem suplementów).

"Obniż swoje ciśnienie, a zapobiegniesz chorobom, kalectwu i przedwczesnej śmierci".

Znacie uczucie kołatania serca, bezsenności czy zawrotów głowy? Ja znam. Jeśli i wasza odpowiedź brzmi twierdząco, to być może podobnie jak ja chorujecie na nadciśnienie, będące bombą zegarową z opóźnionym zapłonem. Od kiedy dowiedziałam się o swojej przypadłości, szukałam książki, która usystematyzowałaby informacje dotyczące nadciśnienia oraz, która zawierać będzie sposoby na zmniejszenie skali oddziaływania tego niebezpiecznego schorzenia na organizm człowieka. Udało się.

Dr Janet Bond Brill to osoba dotknięta nadciśnieniem, które to zebrało w jej rodzinie duże żniwo. Autorka dorastała w Nowym Jorku, jest zarejestrowaną dietetyczką, fizjologiem ćwiczeń, jak również trenerką osobistą i trenerką wellness. Prowadzi wykłady jako ekspert do spraw żywienia. Wolny czas spędza z mężem, trójką dzieci i trzema psami. Swoją książkę dedykuje osobom z nadciśnieniem, dla których farmakologia nie stanowi wystarczającego rozwiązania problemów zdrowotnych.

"Obniż swoje ciśnienie - 10 prostych sposobów – bez leków – w 4 tygodnie" to publikacja podzielona na dwie części. Część pierwsza to trzy rozdziały, stanowiące bazę teoretyczną dotyczącą zrozumienia istoty nadciśnienia. Część druga, obszerniejsza, przedstawia autorski program dziesięciu kroków, którego stosowanie spowoduje obniżenie ciśnienia krwi.

Autorka w swojej książce proponuje osobom leczącym się na nadciśnienie program dziesięciu kroków, dzięki któremu ciśnienie krwi znacznie się obniży. Większość z informacji, jakie przedstawia Janet Bond Brill nie jest oczywiście żadną nowością dla nadciśnieniowców, jak chociażby zmiana nawyków żywieniowych, ćwiczenia fizyczne czy konieczność przyswajania różnego rodzaju minerałów. Jednak nie wszystkie zalecenia są oczywistością i bezsprzecznie stwierdzić można, że autorka wprowadziła do swojej publikacji kilka innowacyjnych porad. Co więc może was zaskoczyć? Wyobraźcie sobie, że jedzenie gorzkiej czekolady może stać się magicznym lekarstwem na nadciśnienie. A może zastosujecie medytację transcendentalną, by przedłużyć sobie życie? Te i wiele innych porad znajdziecie na łamach książki. Każdy z dziesięciu kroków jest osobnym rozdziałem, w których autorka dość szczegółowo omawia konkretne zagadnienie, podając przykłady, wyliczenia, jak również posiłkuje się różnego rodzaju ciekawostkami, ukazanymi w szarych ramkach. Ciekawostkami typu: kiedy zadzwonić po karetkę czy pozytywne skutki treningu interwałowego. Ważne jest również to, że beneficjentami programu mogą być wszyscy ludzie ze zdiagnozowanym nadciśnieniem, nie ma tutaj znaczenia czy ktoś bierze leki czy też ich unika. Autorka proponuje bowiem obok farmakologii, naturalne sposoby obniżania ciśnienia. Sposoby, które może stosować każdy.

W książce Janet Bond Brill zachowano proporcję w wyważeniu części teoretycznej i praktycznej. Otóż wiadomości teoretyczne zajmują jedną piątą poradnika, reszta natomiast to autorski program pani doktor. To trafiona konstrukcja publikacji, w której czytelnik poszukuje przede wszystkim porad praktycznych, gdyż bazę teoretyczną najczęściej już posiada. Autorka posługuje się bardzo przystępnym językiem, omijając całkowicie naukowe, trudne do zrozumienia terminy, dzięki czemu książka adresowana jest do każdego, bez względu na wiek i wykształcenie. Ciekawym dodatkiem są zamieszczone na końcu przepisy, na smaczne i przede wszystkim zdrowe dania, takie jak: ciasteczka migdałowe czy pikantne pieczone brokuły. Przepisy te niewątpliwie należy wypróbować. Jedyne co może nieco irytować polskiego czytelnika to ciągłe odniesienia do Amerykanów. Autorka bowiem cały czas odwołuje się do Stanów Zjednoczonych, co w konsekwencji budzi mieszane uczucia. Można odnieść wrażenie, jakby cała publikacja była adresowana wyłącznie do obywateli USA.

Niezmiernie cieszy mnie fakt, że publikacja dr Janet Bond Brill zasili moją półkę z literaturą medyczną. To książka, do której będę często wracać, gdyż nadmiar informacji jakie przedstawia autorka, trzeba sobie systematycznie przyswajać. Z pewnością nie skorzystam ze wszystkich dziesięciu kroków, jakie proponuje, jednak wiele jej porad postaram się wprowadzać w swoje życie. "Obniż swoje ciśnienie - 10 prostych sposobów – bez leków – w 4 tygodnie" to książka dla wszystkich osób, mających nadciśnienie i poszukujących pigułki informacyjnej na temat tego schorzenia. Jeśli należycie do tego grona, pieniądze wydane na ten poradnik z pewnością nie będą zmarnowane.

• Niedostępna
  • Ebooki