Język Ciała - jak ciało pokazuje osobowość

Okładka książki Język Ciała - jak ciało pokazuje osobowość Alexander Lowen
Okładka książki Język Ciała - jak ciało pokazuje osobowość
Alexander Lowen Wydawnictwo: Ośrodek Bioenergetycznej Pracy z Ciałem, Pomocy i Edukacji Psychologicznej popularnonaukowa
popularnonaukowa
Ośrodek Bioenergetycznej Pracy z Ciałem, Pomocy i Edukacji Psychologicznej
2012-01-01
2012-01-01

„Język ciała” to pierwsza, napisana w 1958 r. książka Alexandra Lowena, która w Polsce ukazała się dopiero w 2023r. Dr Lowen to ceniony psychiatra i psychoterapeuta, który opracował autorskie podejście terapeutyczne nazwane bioenergetyką. Metoda zorientowana na somę, pomaga odkryć wewnętrzne konflikty czy mechanizmy obronne. Dzięki temu możliwe staje się „odzyskanie kontaktu” z ciałem, w którym zapisują się nasze doświadczenia (nawet te z okresu niemowlęctwa!) i nasza historia - to rzutuje na nasze codzienne funkcjonowanie, odczuwanie, myślenie, a także jak tworzenie i utrzymywanie relacje z innymi.

Chociaż napisana jest lekko i „leci się” przez nią łatwo, czuje się jej wewnętrzny „ciężar gatunku” - pouczająca, naszpikowana licznymi uwagami na temat zachowań człowieka i jego relacji z ciałem. W pierwszej części autor przedstawia rozwój myśli psychoanalitycznej od czasu Freuda. W drugiej z kolei dokonuje przeglądu i szczegółowego opisu typów charakteru - przedstawia związane z nimi struktury psychiczne i fizyczne, sposoby postępowania terapeutycznego, a także trudności, z jakimi może spotkać się terapeuta w swojej pracy.

Z jednej strony dużym plusem jest to, że autor "zaraża" czytelnika zwracaniem uwagi na mobilność, dynamizm, ruchliwość ciała i spięcia mięśni; z drugiej strony jego klasyfikacja charakterów jest nie kompatybilna z innymi klasyfikacjami w nurcie psychoanalitycznym (jeżeli ktoś przywykł do teorii np. Stephena M. Johansona będzie go to kuło w oczy - różnice są diametralne w stylu oralnym).
Mimo rozbieżności z innymi koncepcjami Lowen wprowadza nową perspektywę do rozwiązywania trudności z pogranicza seksuologii i psychologii, co jest inspirujące.
W dużej mierze treści mogą być przydatne dla instruktorów tańca i choreoterapii.

Chyba najtrudniejsza książka Lowena, jaką czytałam. Pierwszą połowę męczyłam przez bardzo długi czas, bo przypominała część teoretyczną pracy doktorskiej na temat historii psychoanalizy. Druga połowa książki już ciekawsza - przegląd i dokładny opis poszczególnych typów charakteru. Generalnie polecam raczej tylko terapeutom i osobom naprawdę mocno zainteresowanym bioenergetyką. Reszta osób może po prostu się przy niej zanudzić. Osobiście skończyłam ją na zasadzie "bo już zaczęłam, to co będę przerywać".

Trudna.
Spotykamy się w niej z różnymi osobowościami człowieka w kontekście anal`izy i bioenergoterapii. Licznie nawiązuje do Froyd`a z jego analizą fazy analnej, oralnej, jakże chętnie przez dorosłych wiązanych nie z tym co trzeba.

Po przeczytaniu zrozumiałem dwie kwestie:
1. psychologia wypracowała `inne` drogi leczenia duszy, z uwagi na to, że analiza jest trudnym i zawiłym procesem, natomiast leczenie bionergoterapią Lowenowsko-Raichowską trwa latami, jak sam autor przyznaje.

2. dlaczego nie ma komentarzy pod tą książką? Po tej pozycji sam miałem chęć odstawić książkę i powiedzieć: "zostawmy ją w spokoju, niech sobie stoi".

Nie mniej jest pouczająca, naszpikowana cennymi uwagami na temat zachowań człowieka i jego realacji z ciałem. Z łatwością można się odnaleźć w jednej z opisanych osobowości.....lub kilku.
Mimo, że jest lekko napisana i leci się przez nią łatwo to czuje się jej wewnętrzny ciężar gatunkowy.

Jesli w moim komentarzu są jakieś podteksty to są właśnie przez tą ksiażkę.

Trudna.

Po przeczytaniu zrozumiałem dwie kwestie:

• Psychologia
  • Psychologia
  • Rozwój
  • Lista
  • Praca z ciałem

Alexander Lowen Język ciała. Fizyczna dynamika struktury charakteru Zobacz więcej